PPG Ürünleri, NASA’nın Perseverance Aracını Mars’a Fırlatan United Launch Alliance ATLAS V 541 Roketini Koruyor

11 Haziran 2021

PPG, Temmuz 2020’de NASA’nın Perseverance aracını Mars’a fırlatan ATLAS V 541 roketi için United Launch Alliance’a (ULA) havacılık ve uzay sızdırmazlık malzemeleri, kaplamalar ve yapıştırıcılar sağladığını duyurdu. Araç, uzayda yaklaşık yedi aylık yolculuğunun ardından, 2021, Şubat ayında Kızıl Gezegene inmişti.

ULA’nın Atlas V filosundaki en güçlü roketlerden biri olarak, dört katı roket güçlendiricili 541 konfigürasyonu, bir dizi görev türünü hassas bir şekilde yerine getirmek için optimum performans sağlıyor.

Roketi koruyan PPG ürünleri arasında PPG DESOTHANE™ CA8200 Serisi HS poliüretan son kat; PPG PR-2001 B Sınıfı, iki parçalı, epoksi ile sertleşen bir PERMAPOL™ P-3.1 politioeter bileşiği olan hızlı sertleşen yakıt deposu dolgu macunu; ve yüksek yırtılma ve gerilme mukavemetine sahip bir kriyojenik çömlekçilik ve kalıplama bileşiği olan PPG PR-1665 yer alıyor.

PPG kaplamalar ve sızdırmazlık malzemeleri, havacılık küresel direktörü Sam Millikin, “Havacılık-uzay sızdırmazlık malzemelerimiz, kaplamalarımız ve yapıştırıcılarımız, ULA’nın Perseverance aracının nihai hedefine ulaşmasına yardımcı olan Atlas V 541 roketi için koruma sağlamasına yardımcı oldu” dedi. “Bu önemli ve tarihi misyonu desteklemekten gurur duyuyoruz ve ULA ile önümüzdeki yıllarda devam eden ortaklığı dört gözle bekliyoruz.”

PPG’nin Atlanta, Georgia’daki uygulama destek merkezi (ASC – Application Support Center), ürünleri tedarik etmek ve teknik destek sağlamak için ULA ile yakın bir şekilde çalıştı.

PPG’nin küresel havacılık işletmesi, kaplamalar, sızdırmazlık malzemeleri, yapıştırıcılar, asetatlar, paketleme ve uygulama sistemleri ve şeffaf zırhın yanı sıra kimyasal yönetimi ve diğer hizmetleri sunuyor.

Yüzyılı aşkın birleşik mirasıyla ULA, dünyanın en deneyimli ve güvenilir fırlatma hizmeti sağlayıcısıdır. ULA, Dünya gözlem yetenekleri sağlayan, küresel iletişimi sağlayan, güneş sistemimizin gizemlerini çözen ve hayat kurtaran teknolojiyi destekleyen 140’tan fazla yörünge görevini başardı. Daha fazla bilgi için www.ulalaunch.com adresini ziyaret edilebilir.