Salı, Nisan 23, 2024

Project Air 97 Milyon Euro Alacak

Project Air 97 Milyon Euro Alacak

Project Air, Innovation Fund ile yapılan anlaşma kapsamında 97 milyon Euro alacak

Perstorp, Uniper ve CINEA’dan (Avrupa İklim, Altyapı ve Çevre Yürütme Ajansı) temsilciler, İnovasyon Fonu’ndan proje desteği sağlayan anlaşmayı resmi olarak imzalamak için bir araya geldi.

Anlaşma, Project Air’in Avrupa kimya endüstrisinin karbon-nötr hale gelmesi için kritik bir olanak sağlayan çığır açan teknolojisini etkinleştirmek için 97 milyon Euro destek alacağını belirtiyor.

Project Air, türünün ilk örneği, büyük ölçekli sürdürülebilir metanol üretimi için uygulanacak olan CO2, kalıntı akışları, yenilenebilir hidrojen ve biyometanın dönüştürülmesine yönelik bir karbon yakalama ve kullanma (CCU) sürecinin bir kombinasyonudur.

Projenin, geleneksel metanol sentezine kıyasla sera gazı (GHG) emisyonlarından kaçınmada %123’lük nispi bir azalmaya yol açması bekleniyor. Birçok endüstriyel değer zinciri boyunca geniş kapsamlı etkilere sahip olacak ve Avrupa’nın ithal fosil yakıtlara olan bağımlılığını sona erdirmeye katkıda bulunacaktır.

Project Air, Innovation Fund ile anlaşma kapsamında 97 milyon Euro alacak.
Project Air, Innovation Fund ile anlaşma kapsamında 97 milyon Euro alacak.
(Fotoğraf kaynak: Perstorp)

CINEA Direktör Vekili Paloma Aba Garrote, “CINEA, şu anda 16 ülkede uygulanan 52 projeyi içeren bir portföy olan İnovasyon Fonu projeleri ailesine Project Air’i davet etmekten onur duyuyor. CINEA, Avrupa Yeşil Mutabakatı’nın karbon nötr olma hedefini destekleyen altyapı ve inovasyon projelerini finanse etme konusunda uzun bir geçmişe sahiptir.

Project Air gibi projelerin, sera gazı emisyonlarını azaltma ve AB’nin ithal fosil yakıtlara olan bağımlılığını azaltma hedefimize önemli ölçüde katkıda bulunacağına eminim. AB kimya endüstrisinin karbon nötr hale gelmesi için bu projenin uygulanmasını dört gözle bekliyorum” dedi.

Perstorp Group CEO’su Jan Secher, “Bugün sadece Project Air için değil, kimya endüstrisi için de önemli bir dönüm noktası, çünkü artık endüstrimizin fosil yakıtlara olan bağımlılığını kırmanın mümkün olduğunu gösteriyoruz.

Artık akışlarını ve yakalanan karbonu kullanan döngüsel üretim süreçlerine olanak tanıyan benzer teknolojilerle daha fazlasının liderliğimizi takip edeceğini umuyoruz” dedi ve ekledi “AB ve İnovasyon Fonu’nun, binlerce nihai ürün ve değer zincirinin sürdürülebilir dönüşümünü sağlayacak bu destekle kimya endüstrisinin ve sürdürülebilir dönüşümünün önemini fark etmesinden dolayı mutlu ve minnettarız.”

Uniper Operasyon Direktörü David Bryson “Avrupa, neredeyse her gün enerji arzını güvence altına almaya odaklanan benzeri görülmemiş bir enerji sıkışması yaşıyor. Ortak bir geleceğimiz olduğunu kabul etmek, iklim sorunuyla mücadelede çok önemli olacaktır.

İklim nötrlüğüne ulaşmak için fosil kaynakları sürdürülebilir alternatiflerle değiştirmemiz gerekiyor ve bu açıdan Project Air, kimya endüstrisinin geçişi için oyunun kurallarını değiştiriyor. Uniper’in projenin bir parçası olmasından gurur duyuyorum ve AB komisyonu ile CINEA’nın Project Air’in potansiyelini kabul ettikleri için çok minnettarım” dedi.

 

Kaynak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Öne çıkan haberler