Prometal Galvano Kurucusu Emin Kalıp ile Söyleşi

22 Ocak 2021

Gerçekleştirdiğimiz söyleşide, Prometal Galvano Kurucusu ve Genel Müdürü Sayın Emin Kalıp sorularımızı yanıtladı ve Prometal Galvano’nun çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Emin Kalıp

Emin Kalıp

 

Prometal Galvano’nun kuruluş süreci ve günümüze gelene kadar geçirdiği aşamalar hakkında bilgi verir misiniz? Prometal Galvano’nun özellikle Kaplama ve Yüzey İşlem sektörleri için sunduğu ürün, marka ve hizmetleri hakkında bilgi verir misiniz? Yurt içi ve yurt dışı satış faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz?

Yüzey İşlem Teknolojileri ve Otomatik Kaplama Tesisleri konusunda hizmet vermek amacıyla 2004 yılında yaptığımız yatırım ile Prometal Galvano firmasının kuruluşuna imza attık.

Başlangıçta eloksal, daldırma galvaniz ön işlem tankları gibi büyük hacimli kimyasal tankların üretimine odaklandık. 2008 yılında yatırımımızı büyüterek, 2.000 metrekarelik mevcut üretim alanımıza taşındıktan sonra galvano sektörüne de odaklanıp “Otomatik Kaplama Tesisi” tasarımı, üretimi ve montajı konusuna da ağırlık vermeye başladık.

Bu dönemde Alkali Çinko’dan, POP tesislerine, Eloksal’dan, Nikel+Krom kaplamaya, havacılık sektörü için özel proseslere kadar farklı tesis kurulumlarına imza attık. Özellikle Özbekistan, Kanada, Amerika, Yunanistan ve Bulgaristan’da yaptığımız yüzey işlem projeleri ile yurt dışında hizmet konusunda ciddi tecrübe kazandık.

Bu sayede işinde deneyim kazanmış olan istekli kadromuz ile; otomotivden, savunma sanayine, bağlantı elemanlarından, alüminyum profil üreticilerine, kuyumculuktan rafinasyona, mobilyadan aksesuara, beyaz eşyaya kadar birçok farklı sektöre hizmet vermeye devam ediyoruz.

Ayrıca farklı dönemlerde tedarik zincirinde 3. şahıslardan dolayı yaşadığımız sıkıntılar, galvano tesislerinin vazgeçilmez bir parçası olan ve İSG açısından da büyük önem arz eden havalandırma sistemleri, baca gazı arıtma (scrubber) ve radyal fan üretimi konusuna da eğilmemizi gerektirdi. Bu noktada Avrupa’da 3. nesle aktarılamamış bir firmanın üretim donelerini alarak 60.000m3/h kapasiteye kadar “yüksek basınçlı termoplastik radyal fan” üretimine başladık ve 3. şahıslardan kaynaklı müşteri sıkıntılarımızı gidererek, hizmet kalitemizde standardizasyonu yakalamayı hedefledik.

İnovasyon ve Ar-Ge alanlarında Prometal Galvano firması olarak ne tür çalışmalar yapıyorsunuz? Üniversite-sanayi iş birliği kapsamında geliştirdiğiniz projeleriniz var mı, varsa nelerdir?

Tasarım ekibimiz eski projeler ve müşteri geri bildirimlerini dikkate alarak mekanik, ömür ve enerji verimliliği açısından sürekli iyileştirme çalışmalarını aksatmadan her projeye özel olarak çalışıyor, ortaya çıkan sonuçlar gerekli denemeler ve testler tamamlanınca sahada yerini alıyor. Üniversite-Sanayi iş birliği açısından henüz bir proje geliştirmedik, önümüzdeki dönemde bu eksiğimizi de gidereceğimizi umuyorum.

Prometal Galvano’nun çevre politikası ve sürdürülebilirlik yaklaşımı hakkında bilgi verir misiniz? İşçi sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmalarınız hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Bu konu günümüzde önemini giderek artırıyor, biz de üstümüze düşen sorumlulukların bilincindeyiz ve yapımızı bu yönde iyileştiriyoruz.

Üretim sürecimiz ve atık politikamızda, kullanılan tüm malzemelerin gerek dönüşüm, gerekse tekrar ekonomiye sokulması anlamında ilgili kuruluşlarla sözleşmelerimizi tamamladık. İş arkadaşlarımızın çalışma, mola ve paydos saatlerinde günümüz pandemi koşulları gözetilerek yapılan farklı gruplandırma ile temaslı personel sayısını minimumda tutma gayretindeyiz. Partner firmalarımızdan aldığımız genel çalışma güvenliği eğitimleri ile süreçleri takip etmekteyiz.

Prometal Galvano’nun yatırım planları oluşturulurken hangi kriterlere öncelik veriliyor? Önümüzdeki dönemler için Prometal Galvano’nun yatırım planları var mı, varsa nelerdir?

İçinde bulunduğumuz sektör gereği birçok farklı proje ve endüstriye hizmet etmekteyiz. Her yeni proje ile yatırım anlamında yeni fikirler bizler için de oluşmaktadır. Değerlendirme yaparken, Anadolu’ya ve farklı ekonomik bölgelere kolay ulaşabilmemiz, büyüme hedeflerini genişletebileceğimiz gerekli altyapıya sahip ve iş gücüne ulaşma açısından avantajları olan OSB bölgeleri bizim için öne çıkıyor. 5 yıllık plan içerisinde yeni yatırım planımızı uygulamaya geçirmeyi hedefliyoruz.