Perşembe, Mayıs 19, 2022

Rahim Ağzı Kanserinden Korunmanın 5 Yolu

Acıbadem Fulya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Hale Göksever Çelik rahim ağzı kanserinden korunmak için uygulanabilecek beş yolu ve rahim ağzı kanserinde erken teşhisin önemini anlattı.

Ocak ayı rahim ağzı(serviks) kanseri farkındalık ayı olarak geçiyor. Bu farkındalık ayında Acıbadem Fulya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Hale Göksever Çelik rahim ağzı kanseri ile ilgili önemli bilgiler paylaştı. Çelik, dünyada en sık görülen genital kanserlerden biri olan rahim ağzı kanserinden korunmanın beş yolunu paylaştı.

Rahim Ağzı Kanserinden Korunmanın 5 Yolu

Doç. Dr. Hale Göksever, Rahim Ağzı Kanserinden Korunmanın Yollarını Aktardı

Dünyada en sık görülen genital kanserlerden biri olan rahim ağzı kanseri sağlıksız beslenme, alkol ve sigara kullanımı, cinsel ilişki, HPV virüsü sebebi ile bulaşabiliyor. Ocak ayı rahim ağzı farkındalık ayında Acıbadem Fulya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Hale Göksever Çelik açıklamalarda bulundu.

Çelik, rahim ağzı kanserinden geçen yıl 350 binden fazla kadının hayatını kaybettiğini aktardı. Çelik, düzenli tarama ile rahim ağzı kanseri gelişmeden önlemenin mümkün olduğunu da belirtti.

Çelik, rahim ağzı farkındalık ayı kapsamında yaptığı açıklamada her yıl ülkemizde 4 bin kadına rahim ağzı kanseri teşhisi konulduğunu belirtti. Çelik  “Rahim ağzı kanseri HPV (insan papilloma virüs) isimli virüs nedeniyle oluşan bir kanserdir.

Bu virüs rahim ağzı dokusundaki hücreleri enfekte ederek bu hücrelerin anormal büyümesine ve kanserleşmesine sebep olmaktadır. Sigara ve alkol kullanımı, bağışıklık sistemi bozuklukları, sağlıksız beslenme, çok eşlilik ve çok sayıda doğum yapmak da risk faktörleri arasında yer almaktadır.” ifadelerini kullandı.

30 Yaşından Başlayarak Tüm Kadınlar Düzenli Tarama Yaptırmalı

Doç. Dr. Hale Göksever Çelik; rahim ağzında HPV ile enfekte olan hücrelerin kanserleşmesinin yıllar alabildiğini, kanser öncesi dönemde tarama ile kanserleşme riski olan bu hücrelerin saptanarak, erken teşhis ile tedavi edilebildiğini belirtti. Çelik; taramanın jinekolojik muayene esnasında rahim ağzından alınan PAP smear ve HPV testleri ile yapılabildiğini de iletti.

Çelik; “Dünyada farklı tarama programları olmakla birlikte, en çok kabul edilen yöntem PAP smear testi yaptırmaktır. Pap smear testi jinekolojik muayene esnasında rahim ağzından sürüntü alınarak bu dokuya ait hücrelerin incelenmesidir. 21 yaşından başlayarak tüm kadınlara önerilmektedir.

HPV testi de rahim ağzından alınan örnekte kansere neden olabilecek yüksek riskli HPV tiplerinden birinin tespiti için yapılmaktadır. 30 yaşından başlayarak tüm kadınlara önerilmektedir.

Rahim Ağzı Kanserinden Korunmanın 5 Yolu

Son yıllarda görülme sıklığı artan rahim ağzı kanserini alınacak tedbirlerle önlemek mümkün olduğundan, ebeveynlerin gençleri bilgilendirmesi de çok büyük önem taşımaktadır.” dedi.

Çelik, rahim ağzı kanserinden korunmak için beş önemli tedbiri aktardı. Çelik, beslenme, sigara ve alkol kullanımı, cinsel ilişki, düzenli muayene ve aşı konularına değindi.

Beslenmenize dikkat edin

Sağlıklı ve dengeli beslenmek, rahim ağzı kanserine yakalanma olasılığın düşürüyor. Aynı şekilde sigara ve alkol kullanımı da vücuda zararlı olan ve hastalıklara yatkınlığı artıran oksidan maddelerin üretimini artırıyor, vücuttan atılımını azaltıyor.

Düzenli Muayenelere Önem Verin

Güvenli cinsel ilişki konusuna da dikkat çeken Çelik, kansere sebep olan HPV’nin korumasız cinsel ilişki ile bulaştığını belirtti. Kondom kullanmanın en etkili doğum kontrol yöntemi olduğunu aktaran Çelik, çoklu partnerlikten uzak durmanın da riski azalttığını söyledi.

Çelik, yıllık olarak düzenli jinekolojik muayene yaptırmanın öneminden bahsetti. Bu muayeneler sırasında alınan rahim ağzı kanser tarama testi ve HPV taraması, rahim ağzı kanseri ilerlemeden erken tanı ve etkin yönetimine olanak sağlamaktadır.

Rahim Ağzı Kanseri Aşıları Yüzde 90’lara Varan Kanser Önleme Etkinliğine Sahip

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Hale Göksever Çelik “Rahim ağzı kanseri aşıları yüzde 90’lara varan kanser önleme etkinliğine sahiptir. Aşılar 9-15 yaşlarında iki doz, 15 yaşından itibaren üç doz şeklinde uygulanmaktadır” diyor

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BÖLÜM SPONSORU

11,034TakipçilerTakip Et
708TakipçilerTakip Et
1,500AbonelerAbone

Öne çıkan haberler