Salı, Mayıs 21, 2024

Ransimat: Yağların Oksidatif Bozulmalarının Tespitinde Hızlı Bir Yaklaşım

Ransimat: Yağların Oksidatif Bozulmalarının Tespitinde Hızlı Bir Yaklaşım

25 Ekim 2022   14:00 – 15:15  Metrohm Turkey Webinar Platformu

Dünya nüfusunun artmasıyla beraber tüketilen gıda miktarı da her geçen gün artmaktadır. Bu çerçevede, gıda maddelerinin temel bileşenlerinden biri olan yenilebilir yağ tüketiminin de artmasına paralel olarak, yağın mevcut kalitesinin bozulmadan tüketiciye ulaştırılması gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Uzun yıllardan beri söz konusu bozulmayı önlemek veya geciktirmek için butillenmiş hidroksianisol, bütillenmiş hidroksitoluen ve tersiyer bütil hidrokinon gibi sentetik antioksidanlar gıda katkı maddesi olarak kullanılmaktadır. Ancak son zamanlarda yapılan araştırmalar sentetik antioksidanların kullanımıyla ilgili bazı güvenlik kaygıları ve sağlık riskleri (toksik ve kanserojen etkiler) olduğunu göstermektedir.

Çeşitli biyokütleden elde edilen doğal antioksidan maddelerin, insanların yiyeceklerle karıştırdığı ve yüzyıllarca tükettiği katkı maddeleri olması nedeniyle, tüketici tarafından güvenli olduğu zaten bilinmektedir. Sonuç olarak, yağ ihtiva eden gıda ürünlerinin stabilitesinin incelenmesi tüketici ile ilgili sağlık endişeleri nedeniyle araştırmaya değer bir alandır. Yağlardaki lipit oksidasyonunun belirlenmesi de bu sebeple son derece önemlidir. Söz konusu oksidasyon prosesinin incelenmesi için hızlandırılmış koşullarda bazı enstrümantal analizler ve test metotları geliştirilmiştir.

2022 yılı konuk konuşmacılı kimya webinarlarımızın bu bölümünde, söz konusu hızlandırılmış test metotlarından biri olan ve pratik oksidayon testi olarak da bilinen “Ransimat Metodu” üzerine çalışmalar yapan İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Mühendislik Fakültesi, Kimya Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Selin Şahin Sevgili’yi konuk ediyoruz.

metrohm webinar

“Ransimat: Yağların Oksidatif Bozulmalarının Tespitinde Hızlı Bir Yaklaşım” temalı bu webinar dahilinde konuk konuşmacımız tarafından işlenecek olan bazı konu başlıkları:

  • Yağların Kalite Parametreleri
  • Yağın Oksidasyona Karşı Direncinin Ölçülmesi
  • Ransimat Hızlandırılmış Oksidasyon Testi
  • Yağlarda Doğal Antioksidanların Kullanımı
  • Sonuç

Webinarımız tamamlanmıştır. Söz konusu seansın kaydı kısa bir süre sonra Metrohm Turkey YouTube sayfamızda yayınlanacaktır.

YouTube sayfamızı ziyaret etmek için lütfen tıklayın.

Metrohm Turkey Akademi Ekibi

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Öne çıkan haberler