Cumartesi, Eylül 25, 2021

Ravago Chemicals Kemiropa Satış Direktörü Yeşim Yavuz ile Röportaj

Ravago Chemicals Kemiropa Satış Direktörü, Yaşam Bilimi ve Temel Kimyasallar Bölümleri’nin Yöneticisi Sayın Yeşim Yavuz ile Kemiropa’nın Kişisel&Ev Bakım alanındaki faaliyetlerinden, ürün portföyünden ve Ar-Ge çalışmalarından bahsettiğimiz keyifli bir söyleşiye imza attık.

Yeşim Yavuz

Okurlarımıza kendinizden ve profesyonel geçmişinizden bahseder misiniz?

Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği eğitimimin son yılında meslek hayatıma Kemiropa’da (o zaman firma adımız Kemisan’dı) yarı zamanlı satış temsilcisi olarak başladım.

Çalışma hayatım ile eş zamanlı olarak İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı ihtisası ve Marmara Üniversitesi pedagojik formasyon eğitimlerini tamamladım. Uzun yıllardır çalıştığım Kemiropa’da çeşitli görevler alarak, 2005 yılında satış direktörlüğüne atandım.

2016 Haziran ayında şirketimizin Ravago tarafından satın alınması ile birlikte iş hayatımıza Ravago Chemicals Kemiropa olarak devam etmeye başladık. Halen Satış Direktörlüğü görevini sürdürmekle beraber Yaşam Bilimi ve Temel Kimyasallar Bölümleri’nin yöneticiliğini de üstlenmiş bulunmaktayım.

Kemiropa nın Kişisel&Ev Bakım alanındaki faaliyetlerinden bahseder misiniz?

30. yılını geride bırakan firmamız 2008 yılından itibaren Kişisel ve Ev Bakım alanına hammadde tedariği yapmaktadır. Ürün portföyümüz ağırlıklı olarak renkli kozmetik sektörüne hitap etse de hedefimiz her geçen gün kişisel ve ev bakım alanında da portföyümüzü genişletmek yönündedir.

Bu amaçla sektörle ilgili yurt içi ve yurt dışı fuarlara her yıl katılım sağlıyoruz ve yenilikleri yakından takip ederek müşterilerimize trendler konusunda da öncülük ediyoruz. Bunun yanı sıra, 2018 yılı itibariyle de uygulama laboratuvarımız faaliyete başlayacaktır.

Bu sayede, müşterilerimize formül geliştirmede de yardımcı olmayı hedefliyoruz. Bunu zaten alanında uzman tedarikçilerimizin rehber formülleriyle kısmen de olsa yapıyorduk, ileride uygulama laboratuvarımız sayesinde bu alanda daha aktif hizmet veriyor olacağız.

Ürünleriniz nelerdir? Ürünlerinizdeki kalite faktörünü neye bağlıyorsunuz?

Ürünlerimizi ana başlıklar olarak sıralarsak; efekt pigmentler, organik&inorganik pigmentler ve boyar maddeler, waxlar, dolgu malzemeleri, hissiyat iyileştirici ajanlar, poliüretan bazlı film yapıcı ajanlar, aktifler, titanyum ve çinko oksit dispersiyonları, özel kaplı pigmentler, mineral bazlı killer ve bazı yarı bitmiş ürünler, yüzey temizleyiciler için kolloidal silikalar.

Ürünlerimizdeki kalite faktörünü ilk etapta tedarikçilerimizin uzmanlığına ve kalitesine bağlamaktayız. Tedarikçilerimiz konusunda oldukça seçiciyiz, hepsiyle özel anlaşma ile çalışmaktayız.

Uzman teknik kadromuz ve müşterilerimizle olan iş birliğimiz sayesinde de portföyümüze yeni hammadde katılımında doğru seçimler yaptığımıza inanmaktayız.

Ar-Ge faaliyetleriniz nelerdir? Bu faaliyetleri belirlerken neleri dikkate alıyorsunuz?

2016 yılında Ravago ailesine katılmamızla beraber bu alanda yatırımlarımıza ağırlık vermiş bulunmaktayız. 2017 Aralık ayında Kocaeli Organize Sanayi Bölgesi’nde 3,5 milyon dolarlık Ar-Ge merkezimizin açılışını başarı ile gerçekleştirdik.

2018’in ilk çeyreğinde de Kişisel&Ev Bakım Uygulama Laboratuvar çalışmalarına başlayacağız. Beklentimiz öncelikle inovatif ürünlerin burada hayata geçirilmesi ve müşterilerimizin ihtiyaç ve istekleri doğrultusunda onlara tam kapsamlı uygulama ve formül hizmeti sunmak ve onların çözüm ortağı olarak, inovatif ürünlerin üretimine destek olmaktır.

Kişisel&Ev Bakım sektöründe son yıllarda tercih edilen yenilikler nelerdir?

Son yıllarda her alanda multifonksiyonel ürünlerin ön plana çıktığını görüyoruz. Özellikle BB kremin trend olması ile birlikte artık güzelleşirken aynı zamanda cildimize faydası olacak ve çevresel faktörlere karşı koruyacak bir ürün de istiyoruz.

Birçok etkenin tek bir üründe toplanması daha pratik bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor. Kısa vadede etkili çözümler sunan ürünlerin de diğer bir kurtarıcımız olduğunu söylemek gerekiyor.

Dönüşebilen texture yapıları da bu sene oldukça popüler. Doğaya karşı sorumluluğumuzu da unutmamakgerek. Bu bilinçle doğal kaynakları daha az tüketeceğimiz  waterless formüller de trendler arasında.

Ev bakımı uygulamaları alanında artık hızlı ve etkin bir şekilde temizlik sağlayan, bakım yapan, kullanımı güvenli ve kolay olan kaynaklardan tasarruf etmeyi sağlayan deterjanlara, temizlik ürünlerine talep artıyor.

Ravago Chemicals Kemiropa Ekibi

2018 yılı hedefleriniz nelerdir? Bu hedefler Kişisel& Ev Bakım sektörüne nasıl avantajlar sağlayacaktır?

2018 yılında ilk hedefimiz, Uygulama Laboratuvarımızın faaliyete başlaması olacaktır. Böylece müşterilerimize tam bir çözüm ortağı olmayı hedefliyoruz. İlaveten, hammadde portföyümüzde eksik olduğunu düşündüğümüz ürünleri gelecek yıl nitelikli ve inovatif ürünlere sahip yeni temsilcilikleri firmamıza katarak eksiklerimizi gidermeyi hedefliyoruz.

Ürünlerimizdeki kalite faktörünü ilk etapta tedarikçilerimizin uzmanlığına ve kalitesine bağlamaktayız. Tedarikçilerimiz konusunda oldukça seçiciyiz hepsiyle özel anlaşma ile çalışmaktayız.