SABIC, Okyanusa Bağlı Geri Dönüştürülmüş Plastik Portföyünde Öncü Konumda

06 Nisan 2021

SABIC, okyanusun 50 kilometre yarıçapındaki iç bölgelerden ve okyanus besleme su yollarından geri kazanılan, okyanusa bağlı plastikten yapılmış yeni bir geri dönüştürülmüş malzemenin piyasaya sürüldüğünü duyurdu. Okyanusa bağlı malzeme mekanik olarak geri dönüştürülür, yeni tüketim malları ve TV uzaktan kumandaları ve elektronik traş makineleri gibi elektronik uygulamalar için bileşenlere dönüştürülür. Gelecekte otomotiv gibi diğer sektörlerde de kullanılma potansiyeline sahiptir.

SABIC’in TRUCIRCLE ™ portföyünün ve hizmetlerinin bir parçası olan yeni geri dönüştürülmüş malzeme, polikarbonat ile harmanlanmış minimum %10 okyanusa bağlı geri dönüştürülmüş PET içeren bir XENOY ™ PC / PET bileşiğidir.

%20 geri dönüştürülmüş içerik içeren bir reçine sınıfına dayanan dahili bir SABIC LCA Çalışmasına [1] göre, okyanusa bağlı geri dönüştürülmüş XENOY PC / PET bileşiğini içeren her 1 kT ürün için, 24 milyon tek kullanımlık 0,5 litre PET’e eşdeğer [2 ] [3] su şişeleri [4] potansiyel olarak okyanuslarımızdan uzaklaştırılarak deniz çöpü haline gelmeleri engellenebilir.

SABIC’in mühendislik termoplastikleri (ETP) ürün yelpazesinin bir parçası olan yeni malzeme, yeni sınıfına kıyasla karbon ayak izinde [5] %7’ye ve enerji tüketiminde [6] %11’e varan potansiyel olarak önemli düşüşler sunuyor. İyi darbe dayanımına, işlenebilirliğe ve kimyasal dirence sahiptir.

SABIC Petrokimya için Performans Polimerleri ve Endüstri Çözümleri Başkan Yardımcısı Sergi Monros, “Okyanusa bağlı yeni geri dönüştürülmüş malzememiz, atık olarak sonuçlanan plastik atıkları en aza indirme taahhüdümüzün bir parçası olarak sorunu doğrudan çözmeye yardımcı olabilir” dedi. “Daha sürdürülebilir malzemeler oluşturarak ve yeni işbirlikleri oluşturarak, sektörümüzü ve tüm değer zincirimizi yeniden şekillendirmeye yardımcı olurken aynı zamanda gerekli düzenleme ve yönetişim için rehberlik sağlamaya yardımcı olmak için öncü bir rol oynamayı umuyoruz.”

Monros, “Okyanusa bağlı geri dönüştürülmüş PET’e dayalı malzemeleri, müşterilerimizin yüksek performans gereksinimlerini çok iyi işlenebilirlik ile birlikte karşılayacak şekilde tasarlamayı başardığımız için gurur duyuyoruz” diye devam etti.

Okyanusa bağlı yeni geri dönüştürülmüş malzeme, SABIC’in TRUCIRCLE portföyünün ve hizmetlerinin bir parçasını oluşturur ve şirketin döngüsel yeniliklerini sergiler ve müşterilerimize daha sürdürülebilir malzemelere erişim sağlamaya yardımcı olabilir. Bunu yaparken SABIC, materyalin geri dönüştürüldüğünü ve gezegenimizi korumaya yardımcı olacak şekilde üretildiğini bilerek son tüketiciye ürün satın alma konusunda daha fazla güven vermelerine yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

TRUCIRCLE portföyü, geri dönüştürülebilirliği, mekanik olarak geri dönüştürülmüş ürünleri, kullanılmış plastiğin hammadde geri dönüşümünden sertifikalı dairesel ürünleri, biyo bazlı hammaddeden sertifikalı yenilenebilir ürünleri, plastiği yüksek kaliteli uygulamalara geri dönüştürmek için kapalı döngü girişimleri içeren tasarımlara sahiptir ve değerli kullanılmış plastiklerin atık haline gelmesini önlemeye yardımcı olur.