Pazartesi, Eylül 26, 2022

SABIC ve P&G, Yüz Maskelerinin Geri Dönüşümü için Birlikte Çalışacak

Fraunhofer Enstitüsü UMSICHT, SABIC ve Procter & Gamble (P&G), tek kullanımlık yüz maskelerinin kapalı döngü geri dönüşümünün uygulanabilirliğini göstermeyi amaçlayan yenilikçi bir döngüsel ekonomi pilot projesinde iş birliklerini duyurdular.

COVID-19 nedeniyle milyarlarca tek kullanımlık yüz maskesi kullanımı, özellikle parklar, açık hava mekanları ve plajlar dahil olmak üzere kamusal alanlarda düşüncesizce atıldığında çevresel endişeleri artırıyor. Bu kadar büyük hacimli temel kişisel sağlık ürünleriyle sürdürülebilir bir şekilde uğraşmanın zorluğunun yanı sıra, kullanılmış maskeleri çöp sahalarına veya yakma tesislerine basitçe atmak, yeni malzeme için değerli hammadde kaybını temsil eder.

P&G Açık İnovasyon Ar-Ge Direktörü Dr. Peter Dziezok, “Zorluğun farkında olarak, kullanılmış yüz maskelerinin potansiyel olarak yeni yüz maskesi üretiminin değer zincirine nasıl geri getirilebileceğini araştırmaya başladık” diyor. “Ancak hem sürdürülebilir hem de ekonomik olarak uygulanabilir bir perspektiften gerçek bir döngüsel çözüm oluşturmak ortaklar gerektirir. Bu nedenle, potansiyel çözümleri araştırmak için Fraunhofer CCPE ve Fraunhofer UMSICHT’nin uzman bilim adamları ve SABIC’in Teknoloji ve İnovasyon uzmanlarıyla birlikte çalıştık.”

Pilot uygulamanın bir parçası olarak P&G, Almanya’daki üretim ve araştırma tesislerinde çalışanların taktığı veya ziyaretçilere verilen kullanılmış yüz maskelerini topladı. Bu maskeler her zaman sorumlu bir şekilde atılsa da, onları verimli bir şekilde geri dönüştürmek için ideal bir yol yoktu. Bu senaryoda olası bir adım değişikliğini göstermeye yardımcı olmak için özel toplama kutuları kuruldu ve toplanan kullanılmış maskeler, özel bir araştırma piroliz tesisinde daha fazla işlenmek üzere Fraunhofer’e gönderildi.

“Yüz maskesi gibi tek kullanımlık bir tıbbi ürün, hem imha hem de üretim açısından yüksek hijyen gereksinimlerine sahiptir. Mekanik geri dönüşüm bu işi yapmazdı”, diye açıklıyor Fraunhofer UMSICHT’de Geri Dönüşüm Yönetimi Bölüm Başkanı Dr. Alexander Hofmann.

Aynı zamanda Fraunhofer CCPE’de “Gelişmiş Geri Dönüşüm” Araştırma Departmanı Başkanı olan Hofmann “Bu nedenle bizim çözümümüzde maskeler önce otomatik olarak parçalandı ve ardından termokimyasal olarak piroliz yağına dönüştürüldü. Piroliz, plastiği basınç ve ısı altında moleküler parçalara ayırır ve bu da Coronavirüs gibi artık kirleticileri veya patojenleri de yok eder. Bu şekilde, tıbbi ürünlerin gereksinimlerini de karşılayabilen yeni plastikler için ham (virgin) kalitede hammadde üretmek mümkündür” diye ekliyor.

Piroliz yağı daha sonra yeni PP reçinesinin üretimi için hammadde olarak kullanılmak üzere SABIC’e gönderildi. Reçineler, üretim sürecinde alternatif hammaddeleri fosil bazlı hammaddelerle birleştirmek için yaygın olarak kabul edilen kütle dengesi ilkesi kullanılarak üretildi. Kütle dengesi, günümüzün büyük ölçekli doğrusal ekonomisi ile bugün daha küçük ölçekte işletilen ancak hızla büyümesi beklenen geleceğin daha sürdürülebilir döngüsel ekonomisi arasında çok önemli bir köprü olarak kabul ediliyor.

SABIC’in Küresel Döngüsel Ekonomi Lideri Mark Vester, “Bu pilot çalışmada elde edilen yüksek kaliteli dairesel PP polimer, değer zinciri genelindeki oyuncuların aktif işbirliğiyle kapalı döngü geri dönüşümün elde edilebileceğini açıkça gösteriyor” diyor. “Dairesel malzeme, değerli kullanılmış plastiğin atık haline gelmesini önlemeyi ve fosil kaynaklarının tükenmesini azaltmayı amaçlayan TRUCIRCLE™ portföyümüzün bir parçasıdır.”

Son olarak, halkayı kapatmak için PP polimeri, dokumasız elyaf malzemeye dönüştürüldüğü P&G’ye verildi. P&G Açık İnovasyon Kıdemli Direktörü Hansjörg Reick, “Bu pilot proje, yakın döngü yaklaşımının hijyenik ve tıbbi sınıf plastikler için işe yarayıp yaramadığını değerlendirmemize yardımcı oldu” diyor. “Elbette daha fazla çalışmaya ihtiyaç var, ancak şu ana kadar elde edilen sonuçlar çok cesaret verici.”

Yüz maskesi koleksiyonundan üretime kadar tüm kapalı döngü pilot proje sadece yedi ay içinde geliştirildi ve uygulandı. Gelişmiş geri dönüşümün diğer hammaddelere ve kimyasal ürünlere aktarılabilirliği, Fraunhofer CCPE’de daha fazla araştırılmaktadır.

Fraunhofer, SABIC ve Procter & Gamble, yenilikçi bir döngüsel ekonomi pilot projesinde, plastik atıkları azaltmaya ve fosil kaynaklarının tükenmesini azaltmaya yardımcı olmak için yüz maskelerinde döngüyü kapatmanın fizibilitesini gösterdi. (© SABIC / Fraunhofer)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

11,034TakipçilerTakip Et
761TakipçilerTakip Et
1,500AboneAbone Ol