SABIC ve Plastic Energy İş Birliği

22 Ocak 2021

Plastikler için döngüsel bir ekonominin geliştirilmesine yönelik bir diğer önemli katkı olarak, SABIC ve Plastic Energy, TRUCIRCLE ™ portföyünün bir parçası olan ve karışık ve kullanılmış plastik ileri dönüşümünden oluşan amiral gemisi sertifikalı dairesel polimerlerini üreten ilk ticari ünitenin yapımına başlayacak.

Çeşitlendirilmiş kimyasallar alanında dünyanın önde gelen firmalarından SABIC ve kimyasal plastik geri dönüşümünde öncü olan ortak Plastic Energy, Hollanda’nın Geleen kentinde kurulacak ve 2022’nin ikinci yarısında operasyonel olması beklenen bu birimin inşaat aşamasına başlayacak. Hollanda Ekonomi Bakanlığı’ndan bir Üst Sektör Enerji Sübvansiyonu ile yürütülen proje, SPEAR (SABIC Plastic Energy Advanced Recycling BV) adı verilen 50-50 ortak girişim altında gerçekleştirilecek. Projenin piyasa kuruluş aşamasının bir parçası olarak SABIC, 2019’un başından bu yana sertifikalı dairesel polimerleri üretmek ve ticarileştirmek için Plastic Energy ve önde gelen müşteriler ve dönüştürücüler ile birlikte çalışıyor.

turkchem tv

 

Yeni birim, SABIC’in müşterilerine, geri dönüştürülen, yeniden kullanılan ve gezegenimizin doğal kaynaklarını korumaya yardımcı olacak şekilde üretilen ve aynı zamanda hazır bir çözüm görevi gören sürdürülebilir malzemelere daha fazla erişim sağlamak için sertifikalı dairesel polimerlerin üretimini önemli ölçüde ölçeklendirmesini sağlayacak.

 

SABIC PE ve Satış Başkan Yardımcısı Fahad Al Swailem, “Bu öncü projedeki gelişmeler bizi döngüsel bir küresel endüstri haline gelmek için gereken değişimi yönlendirmeye bir adım daha yaklaştırıyor” dedi. “Bu önemli kilometre taşına ulaşmak için önemli harici, küresel zorlukların üstesinden geldik ve kullanılmış plastikle ilgili döngüyü tamamlamaya kararlıyız. Bunu başarmak için yukarı ve aşağı akış ortaklarımızla benzeri görülmemiş bir düzeyde işbirliği yapmaya devam ediyoruz”.

 

Plastic Energy Kurucusu ve CEO’su Carlos Monreal, “Gelişmiş geri dönüşüm tesisleri inşa etme vizyonumuzu hayata geçirmek heyecan verici bir yolculuk oldu ve SABIC ile bu yeni tesisin inşasını duyurmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi. “Plastikleri daha sürdürülebilir hale getirmek ve plastikler için daha döngüsel bir ekonomiye doğru ilerlemek yönündeki ortak hedefimiz doğrultusunda SABIC ile birlikte çalıştık.”plastic energy

SABIC’in sertifikalı dairesel polimerleri, Plastic Energy’nin gelişmiş geri dönüşüm teknolojisi kullanılarak aksi takdirde yakma veya depolama amaçlı olacak düşük kaliteli, karışık ve kullanılmış plastiğin dönüştürüldüğü TACOIL’den üretilir. Yeni ticari ünitede üretilen TACOIL, yeni dairesel polimerler oluşturmak için geleneksel fosil malzemelere alternatif olarak SABIC tarafından üretim süreçlerinde kullanılacak.

Dairesel polimerler, SABIC’in TRUCIRCLE portföyünün ve döngüsel yeniliklere yönelik hizmetlerin bir parçasını oluşturur. 2019’da piyasaya sürülen TRUCIRCLE portföyü, döngüyü kapatma ve plastikler için döngüsel bir ekonomi oluşturma yolculuğunda önemli bir kilometre taşıdır ve üreticilere daha sürdürülebilir malzemelere erişim sağlamayı amaçlamaktadır. TRUCIRCLE portföyü, geri dönüştürülebilirlik tasarımı, mekanik olarak geri dönüştürülmüş ürünler, kullanılmış plastiklerin hammadde geri dönüşümünden onaylı dairesel ürünler ve biyo bazlı hammaddelerden sertifikalı yenilenebilir ürünler içerir.