Çarşamba, Temmuz 6, 2022

SABIC Yeni Üst Düzey Reçinesini Piyasaya Sürdü

SABIC Yeni Üst Düzey Reçinesini Piyasaya Sürdü

SABIC, kirliliğin azaltılmasına ve döngüselliğin desteklenmesine yardımcı olmak için okyanusa bağlı plastik atıklarla yapılan yeni üst düzey LNP™ ELCRIN™ iQ reçinesini piyasaya sürdü.

SABIC, polibütilen tereftalat (PBT) reçinesine kimyasal geri dönüşüm için bir besleme akışı olarak okyanusa bağlı polietilen tereftalat (PET) şişeleri kullanan yeni bir malzeme olan LNP™ ELCRIN™ WF0061BiQ reçinesini tanıttı. Okyanusa bağlı plastik, kıyıdan 30 mil (50 km) uzaklıktan kaynaklanan ve okyanusa ulaşması muhtemel, yanlış yönetilen atıktır.

Yeni kalite, SABIC’in, işlenmemiş PBT reçineleri için potansiyel yedek ikameler olarak hizmet ederken daireselliği desteklemeye yardımcı olan, kimyasal olarak iyileştirilmiş LNP ELCRIN iQ malzemelerinden oluşan kapsamlı portföyüne yapılan en son eklemedir. LNP ELCRIN WF0061BiQ reçine, bilgisayarlardaki fan muhafazaları ve otomotiv koltuklarının yanı sıra elektrik konnektörleri ve muhafazaları gibi tüketici elektroniği uygulamaları için bir adaydır.

SABIC’ten GM Technology & Footprint, Specialties yöneticisi Sanjay Mishra “Müşterilerimizin geri dönüştürülmüş malzemeleri ürünlerine dahil etmelerine, karbon nötrlük hedeflerine ulaşmalarına ve daha fazla sürdürülebilirlik için tüketici taleplerini karşılamalarına yardımcı olurken okyanuslardan daha fazla plastiğin yönlendirilmesi adına LNP ELCRIN iQ portföyümüzü ve bu malzemeleri üretmek için kullanılan PET atık akışlarını sürekli olarak genişletiyoruz” dedi ve ekledi “Önümüzdeki on yıl içinde, 10 milyar plastik şişeyi, müşterilere daha fazla değer sağlayan daha yüksek performanslı, dayanıklı malzemelere dönüştürmeyi bekliyoruz.

SABIC, okyanusa bağlı plastik atıkları azaltmak ve net sıfır karbon emisyonu elde etmek gibi acil çevresel sorunları ele almak için yeni çözümler bulmak için plastik tedarik zinciriyle birlikte çalışmayı taahhüt ediyor.”

SABIC Yeni Üst Düzey Reçinesini Piyasaya Sürdü

Performanstan Ödün Vermeyen Döngüsellik

Cam elyaf takviyeli bir PBT malzemesi olan yeni LNP ELCRIN WF0061BiQ kalitesi, 0,8 mm’de UL94 V0 standardını ve F1 derecesini karşılayan bromsuz, klorsuz alev geciktirici özelliğine sahiptir. Ayrıca, elektrikli ekipman muhafazaları gibi dış ortamlar için ince duvar uygulamalarının kalıplanması için mükemmel ısı direnci, tokluk ve sertlik ve yüksek akış sağlar.

Tüm LNP ELCRIN iQ malzemeleri, üreticilerin nihai ürünlerin sürdürülebilirliğini artırmalarına yardımcı olmak için geleneksel PBT için olası yedek parçalar olarak hizmet edebilir. SABIC’in okyanusa bağlı PET’in PBT’ye yeniden polimerizasyonunu içeren tescilli ileri dönüşüm teknolojisi, hiç kullanılmamış (virgin) benzeri performans özellikleri sunar. Bu süreç, kalite ve tutarlılık açısından mekanik geri dönüşümü aşmaktadır.

SABIC Specialties, Amerika Kıtası Müşteri Memnuniyet Lideri Darpan Parikh ” ISO 14040/14044 protokollerine uygun olarak yürütülen bir dahili yaşam döngüsü analizine göre, LNP ELCRIN WF0061BiQ bileşiği, cam elyafı ile güçlendirilmiş hiç kullanılmamış PBT bileşiğine kıyasla karbon ayak izinde %14’e ve kümülatif enerji talebinde %25’e varan potansiyel azalmalar sunabilir” dedi.

“Müşteriler, ham malzemeyi reçinelerimizle değiştirerek, plastik atıkları yeniden kullanarak ve halojenli katkı maddelerini ortadan kaldırarak çevresel etkilerin azaltılmasına yardımcı olabilir.”

SABIC’in okyanusa bağlı PET şişelere dayalı yeni LNP ELCRIN WF0061BiQ reçinesine ek olarak şirket, LNP ELCRIN iQ portföyüne cam ve mineral takviyeli ürünler ve alev geciktirici formülasyonlar dahil olmak üzere birçok farklı ve yenilikçi kalite sundu. Örneğin, SABIC’in yeni LNP ELCRIN WF006XXPiQ ve LNP ELCRIN WF0061XPiQ bileşikleri, endüstriyel süreçlerin atık akışından yönlendirilen tüketici öncesi geri dönüştürülmüş cam elyafı içerir. Geri dönüştürülmüş cam elyafın kullanımı, bu ileri dönüşümlü PBT malzemelerinin daireselliğini daha da artırır.

Bu formülasyonların çeşitliliği, LNP ELCRIN iQ reçinelerinin otomotiv dış parçaları, sağlık uygulamaları ve kişisel bakım ürünleri gibi elektrikli ve elektronik bileşenlerin ötesindeki uygulamalar için değerlendirilmesini sağlar.

SABIC sadece sürdürülebilir malzemeler yaratmakla kalmıyor, aynı zamanda bromlu/klorsuz alev geciktiriciler gibi çevreye duyarlı ve daha güvenli kimyalar kullanarak düzenli olarak yeni reçineler ve bileşikler formüle ediyor.

Kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Clean Production Action (CPA) tarafından oluşturulan GreenScreen for Safe Chemicals kıyaslama derecesine göre, bu SABIC malzemeleri ve geliştirilmekte olan diğerleri, 4 üzerinden 3 veya daha yüksek bir puanla tanınır veya tanınacaktır. Benchmark 3, ortalama ürünlere kıyasla nispeten daha iyi bir sonuçtur ve yalnızca hafif bir endişeye işaret eder.

Kaynak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BÖLÜM SPONSORU