Safir Kimya Birim Direktörü Mehmet Ak ile Röportaj

09 Mayıs 2016

Safir Kimya Epoksi Zemin & Kaplama & Boya Birim Direktörü Sayın Mehmet Ak, profesyonel özgeçmişi, firmanın kuruluşundan bugüne gelişimi, faaliyet alanları, hedef ve projeleri hakkındaki sorularımızı gerçekleştirdiğimiz keyifli röportajımızda yanıtladı.

Sayın Mehmet Ak okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitiminizden ve sektördeki profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunuyum. Üniversitede öğrencilik yıllarımda zamanın önde gelen özel bankalarından birinde çalıştım. Askerlik görevim nedeniyle bankadan ayrıldım. Askerlik dönüşü, epoksiler ve teknolojik birçok boya hammaddesini Türkiye Boya Sektörü ile tanıştıran, teknik destek sağlayan sektörün duayeni bir firmada çalışma şansına sahip oldum.

Çok uzun sayılabilecek bir süre antikorozif kaplamaların, epoksi sistemlerin Türkiye’deki gelişiminin içinde oldum, çok değerli bilgiler ve tecrübeler edindim.

2002 yılında kendi firmamı kurarak Huntsman Advanced Materials bölümünün (ARALDITE–ARADUR-EURELON) Türkiye Distribütörü olarak edindiğim bilgi ve tecrübeleri iş hayatıma aktardım. 2009 yılında Huntsman Performance Products ürünlerinin de distribütörlüğü bünyemize katıldı. 2013 yılına kadar devam eden çalışmamız Huntsman Advanced Materials distribütörlüğümüzü Veser A.Ş.’ye devretmemizle birlikte, Veser A.Ş.‘de Müşavir olarak çalışmaya başladım.

2015 Ekim ayı sonunda devir işleminin operasyonel olarak tamamlanmasıyla Veser A.Ş.’deki görevim sona erdi.

Kasım 2015’ten bu yana da Huntsman–Safir satışıyla birlikte bu yeni oluşumda görev aldım.

safir kimya

Safir Kimya’nın kuruluşundan bu yana gelişen süreci ana hatlarıyla anlatabilir misiniz?

2009 yılında kurulan Safir Kimya, başlangıçta ana faaliyet konusu olarak tekstil kimyasalları alanında üretim ve servis vermeye başlamıştır.

Polimerizasyon ve esterleşme reaksiyonlarını başarıyla gerçekleştiren firmamız, diğer endüstriyel sektörlere de yarı mamül üreterek iş geliştirme sürecini oluşturmuş, gittikçe artan pazar taleplerini karşılamak, ürün gelişimini sağlam bir alt yapıya kavuşturmak için 2012 yılında şuan faaliyet göstermekte olduğumuz Çorlu‘daki fabrikanın inşaatına başlamıştır.

2013 yılında 13 yıldır sektörde faaliyet göstermekte olan Doğuş Kimyevi Maddeler firmasını bünyesine katarak su bazlı endüstriyel tutkal üretimiyle ambalaj, matbaa, ahşap, mermer gibi sektörlere hizmet vermeye başlamıştır. 2014 yılında su bazlı tutkallar başta olmak üzere su bazlı polimer ürünlerinin ihracat faaliyetlerine ağırlık verilip İhracat rakamlarını hızla %100 büyüterek 2016 başı itibariyle 15 farklı ülkeye ihracat yapar duruma gelmiştir.

2015 yılının Ekim ayında Çorlu’da kurulumu tamamlanan 8.000 m2 kapalı alana sahip modern ve teknolojik üretim tesislerine taşınarak üretim kapasitesini planlandığı şekilde artırmıştır.

Kasım 2015 tarihinde dünya devlerinden ve Türkiye’de yaklaşık 33 yıllık geçmişe sahip olan Huntsman İleri Teknoloji Ürünleri San. ve Tic. Ltd. Şti.’nin tüm hisselerini, marka ve lisans kullanım haklarını satın alarak farklı bir sektöre yatırım yapmıştır.

Firmamız, çevreye dost teknolojiler kullanılarak inşa edilen Çorlu ve Tuzla BOSB modern üretim tesislerinde yurt içi ve yurt dışı müşterilerine hizmet vermeye devam etmenin sevinç ve gururunu yaşamaktadır.

Türkiye pazarı firmanız için ne ifade etmektedir?

Safir Kimya; Huntsman İleri Teknoloji Ürünleri San. ve Tic. Ltd. Şti.’nin tüm hisseleri ile birlikte ARALDITE–ARATHANE marka ve lisans kullanım haklarını satın almıştır. Bu nedenle, bu soruyu Safir olarak cevaplamak daha doğru olacaktır.

Kısaca özetlemek gerekirse; CİBA 1983 yılında ARALDITE markası ile Türkiye’de üretim ve uygulamalar yapmaya başlamış, zemin kaplama konusunda o zamandan itibaren sektöre yön veren, belirleyici bir aktör olmuştur. Daha sonraki yıllarda global satışlarla ismi VANTICO olmuş son olarak 2004 yılında Huntsman bünyesine katılmış, ürün kalite ve çeşitliliği devamlı artırılmıştır.

19.11.2015 tarihinde de Safir bünyesine katılmıştır. Birleşme işlemi tamamlanmış ve Safir Kimyasallar Sanayi ve TicaretA.Ş. unvanını almıştır. Yıllardır kullanılan Huntsman epoksi ve poliüretan sistemleri, aynı kalite ve Huntsman marka güvencesi ile aynı tesiste, deneyimli teknik kadrosu ile üretimleri kesintisiz olarak devam etmektedir.

Tekrar sorunuza dönecek olursak; Türkiyede epoksi–poliüretan zemin kaplamaları konusunda en eski ve uzun geçmişe sahip bir firmayız. 33 yıllık geçmişimiz ve saymakla bitirilemeyecek kadar fazla referanslarımızla coğrafi konumumuzun çevre ülkelere, bölgelere ulaşmamızda sağladığı lojistik avantajla ileriye dönük faaliyet programlarımız için Türkiye pazarı büyük bir önem taşımaktadır.

Faaliyet alanlarınızdan, ürün gruplarınızdan ve ürün özelliklerinizden bahsedebilir misiniz? Hangi sektörlere hizmet vermektesiniz?

Faaliyet alanımızı ana başlık olarak Antikorozif Kaplamalar ve Yapı Kimyasalları olarak isimlendirebiliriz. Alt başlıklar olarak; Endüstriyel Zemin Kaplamaları, Dekoratif Zemin Kaplamaları, Antimikrobik Zemin Kaplamaları, Koruyucu Zemin Kaplamaları, Epoksi Harç ve Yapıştırıcılar, Epoksi Derz Dolgu Sistemleri, Su İzolasyon Sistemleri. Formüle ettiğimiz epoksi ve poliüretan sistemlerin hijyen olması, bakteri barındırmaması, asitlere ve belirli kimyasallara karşı dayanıklı olması, aşınma direncinin yüksek olması gibi birçok özelliği taşıdıkları için çeşitli sektörlerde kullanılmaktadır. Birkaç örnek vermek gerekirse; hastane ameliyathane, yoğun bakım servisleri, gıda işletmeleri, fabrika üretim alanları, ham, mamul depolama alanları, otomotiv fabrikaları, servis istasyonları, havaalanı hangarları, AVM otopark ve showroomları, içme suyu depoları, boru içi kaplamaları, bina güçlendirmeleri gibi daha birçok sektörde uygulama alanı mevcuttur.

Satış faaliyetlerinizden bahseder misiniz? Ağırlıklı olarak hangi bölgelere hizmet veriyorsunuz?

Uzun zamanlardan bu yana birlikte çalıştığımız uygulamacı iş ortaklarımızla birlikte Türkiye’nin tüm bölgelerine hizmet veriyoruz. Balkan ülkeleri, Hırvatistan, Azerbaycan, Türki Cumhuriyetlerinde de çalışmalarımız devam etmektedir.

Müşterilerinizin memnuniyeti için satış öncesi ve sonrası destek faaliyetleri sağlıyor musunuz?

Formüle ederek uygulamaya sunduğumuz sistemlerimiz, teknolojik ürünler olduğundan satış öncesi ve sonrasında müşteri desteğimiz devam eder. Projeler en ince ayrıntılarına kadar birlikte incelenerek değerlendirilir, ürün sistemi oluşturulur, iş gerçekleştirilir. İşin gerçekleşme aşaması uzun bir süreci gerektirse dahi tüm süreç boyunca ve devamında müşterimize desteğimiz, birlikteliğimiz devam eder.

Laboratuvar ve Ar-Ge faaliyetleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz? Ar-Ge yatırımlarınız hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Türkiye’de faaliyete geçtiği yıllardan bu yana Ar-Ge çalışmalarını önemseyen Huntsman politikasına hassasiyetle devam edeceğiz.

Konusunda deneyimli, yetkin Laboratuvar ve Ar-Ge ekibimiz yeni projeler üzerinde çalışmakta, yeni ürün sistemleri geliştirmektedir. Test cihazlarımız teknolojinin gelişimine paralel olarak yenilenmekte, yeni cihazlarla kuvvetlendirilmekte, gerektiğinde resmi ve özel test laboratuvarlarından yardım ve destek alınmaktadır.

 

Ürünlerinizin güvenilirliği ve şirketinizin devamlılığı için uyguladığınız kalite ilkelerinden bahsedebilir misiniz?

Bağımsız akredite ve resmi laboratuvarlardan alınmış test raporlarımız, teknik bilgi birikimimiz ve her geçen gün gelişen teknolojiye açık dinamik mühendis kadromuzla ve CE belgemizle ürünlerimizin güvenirliliğini sağlıyoruz. Uygulamacı partnerlerimize sunduğumuz iş çözümleri ile resmi ve özel projelerde her zaman onların yanında yer alıyoruz.

Çevreyi korumak ve iş güvenliği hassasiyetleri adına ne gibi faaliyetlerde bulunuyorsunuz?

Safir Kimyasallar A.Ş. olarak çalışanlarımız, firmamız ve müşteri-tedarikçilerimiz için çevre ve insan sağlığı adına sürekli gelişmeye odaklı bir yaklaşım benimseyerek sürdürülebilir bir geleceğe katkı sağlama hedefindeyiz. Süreçlerimizi direkt olarak çevre ve iş güvenliği sistemleri ne adapte ediyoruz. Çalışanlarımız zaman içerisinde gerçekleştirdiğimiz çalışma ve hassasiyetle güvenlik kültürünü benimsemişlerdir. Tüm proseslerimize ait çevre-boyut analizlerimiz, iş güvenliği risklerine ait değerlendirme çalışmalarımız yapılmaktadır. Bu kapsamda OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemleri’ni uygulayarak, sıfır kaza prensibini en üst seviyede, doğal kaynak kullanımını ve atık üretimini minimum seviyede tutarak, tüm ilgili yerel mevzuatlara ve EU standartlarına uyumlu bir üretim gerçekleştiriyoruz.

Hedef ve projeleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Hedefimiz yurt dışı projelerde aktif rol almak, yurt içi Pazar payımızı yükseltmektir. Yılın son çeyreğinde yeni ürünlerle farklı sektörlerde de faaliyet göstermek için yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Düşük hatta sıfır VOC epoksi kaplama sistemleri üzerinde çalışmalarımız devam etmektedir. İnsan ve çevre dostu sistemlerin uygulamalarına öncülük etmek hedeflerimiz arasındadır.

Sektör hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Üretimimiz ve ürünlerimizin yapısı itibariyle zemin kaplama, antikorozif koruyucu kaplamalar sektörüne dahil olduğumuzu söylemek daha doğru olacaktır. Bu anlamda özellikle yeni AVM yatırımları ile birlikte büyük yerleşim alanlarında zemin kaplama alanlarının artması pazarı büyütmeye devam etmektedir. Bu pazarda irili ufaklı birçok uygulamacı ve üretici firma olmakla birlikte, marka olmuş, referansları ile ürünleri kendisini kanıtlamış yerli ve yabancı firmalar devamlılık ve ürün stabiliteleri ile her zaman avantajlı ve kalıcı olmaktadırlar.

Son olarak, sektöre iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

İnsan ve çevre sağlığı bilincinin her geçen gün daha da önem kazanmasıyla, sektör olarak çalışma ve Ar-Ge faaliyetlerimizi bu yönde yoğunlaştırmalı ve gelecek için yaşanılır bir çevre ve dünya yaratmakta katkımız olmalıdır.

 

 

 

 

KaydetKaydet