Ekip Mühendislik Sakıp Hasgül ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

02 Haziran 2016

Ekip Mühendislik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sakıp Hasgül ile firmanın gelişim süreci ve sektöre sunmuş oldukları ürünler hakkında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Sayın Sakıp Hasgül okurlarımıza kısaca kendinizden ve sektördeki profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

Yıldız Teknik Üniversitesi1965 Sivas doğumluyum, ilk ve orta öğrenimimi İstanbul’da, lisans eğitimimi Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde tamamladım. 1997’ye kadar kimyasal proses ekipmanları üreten bir firmada Mühendis olarak çalıştım. 1997 yılında ideallerim ve geliştirdiğim projelerimi uygulayabilmek için Ekip Mühendislik A.Ş. adında kendi firmamı kurdum. Halen kurucusu olduğum Ekip Mühendislik A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkanı olarak çalışmalarıma devam ediyorum.

1997 yılında kurulan Ekip Mühendislik’in kuruluşundan bugüne gelişim sürecinden bahsedebilir misiniz?

Ekip Mühendislik Taahhüt İnşaat Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş., boya ve kimya sektöründe kullanılan proses ekipmanlarının imalatını yapmak amacı ile 1997 yılında, Kurtköy’de kurulmuştur. Kuruluş amacı her tür boya ve kimyasal maddeler üreten anahtar teslim tesisler kurmak olan Ekip Mühendislik

A.Ş. olarak, ürün portföyüne ilerleyen yıllarda kızgın yağ kazanlarını ve dolum marinalarını da ekledik. 2005 yılında dolum vanaları üreticisi Alman WIPP Armaturen firmasının distribütörlüğünü aldık.

Bugün Ekip Mühendislik A.Ş. hem kimya tesisleri hem de proses ekipmanları imalatı alanında Türkiye’nin en büyük üreticilerinden olmanın gururunu ve onurunu taşımaktadır. Kurulduğu günden bugüne yurt içinde ve yurt dışında imzasını attığı tesislerde kaliteli ürün ve hizmetleri sunmayı ve müşteri memnuniyetini ön planda tutmuş olan Ekip Mühendislik A.Ş., üretimini Gebze Balçık’ta 4.500m2 kapalı ve 10.000m2 açık alan üzerine kurulu tesislerinde sürdürmektedir. Mühendislik

temel prensiplerinden asla ödün vermeden uluslararası standartlarda imalat yapmayı, yasalara ve mevzuatlara uygun olarak faaliyetlerini yürütmeyi ilke edinmiştir.

Her biri mesleğinde uzman olan mühendisleriyle, teknikerleriyle, teknisyenleriyle ve ustalarıyla yıllardır bir ekip olarak gücünü müşterilerinin desteğinden ve güveninden alan Ekip Mühendislik A.Ş., her geçen gün başarısına başarı katmak için büyük bir inançla ve azimle çalışmaktadır. Ülkemiz sanayisine katkıda bulunan, globalleşmiş ve kurumsal bir kimlik kazanmış olan Ekip Mühendislik A.Ş., Türkiye’ye ve dünyaya karşı sorumluluklarının bilincindedir.

Firmanızın kalite politikası nedir? Sizi diğer firmalardan farklı kılan özellikler nelerdir?

En başta ürünlerimizin ve üretim sistemimizin kalitesine önem veriyoruz. Bu noktada ISO 9001 kalite yönetim sistemine uygun çalışan firmamız malzeme giriş kalite kontrolünden son kontrole kadar her aşamayı titizlikle uygulamaktadırlar. Bunun yanı sıra ürünlerimizi, ihtiyaca göre iki farklı yetkili denetim ve belgelendirme firması tarafından kontrol ettirebiliyoruz. CE çalışmalarımız da bu noktada tüm detaylarıyla titiz bir şekilde uygulanmaktadır. Böylece Avrupa Standartları ve Türk Standartları Enstitüsü’nün gerekliliklerini yerine getirerek yüksek kalitede ve standartlara uygun ürünler üretiyoruz. Bunun yanı sıra ürünlerimiz çalışırken periyodik bakım ve kontrol hizmetleri vererek ürünlerin daha uzun vadede sorunsuz bir şekilde çalışmalarını sağlayabiliyoruz.

İdari kadromuz ve üretim personelimiz her biri konusunda uzman ve tecrübelidir. Çalışanlarımızın birçoğu uzun yıllardan beri birlikte çalıştığımız tecrübelerimizi ve üretim politikalarımızı çok iyi bilen arkadaşlarımızdır. Kadromuzun, konusunda uzman, yıllarını bu işe vermiş ve tecrübeli olması yıllardan beri kazandığımız tecrübe ve kaliteyi aynı şekilde ve daha da ilerleterek sürdürebilmemizi sağlamaktadır.

Yılların vermiş olduğu tecrübe ve Ekip Mühendislik Taahhüt İnşaat Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin kurmuş olduğu ve çalışmaya devam eden onlarca tesis ve sayısız ürün ile kalitesini ispatlamış olması tercih edilmemizde en büyük nedenlerden biridir. Bunun yanı sıra profesyonel çalışma tempomuzla birlikte müşterilerimizi dinleyen ve anlayan, talep ve sorunlarına en hızlı şekilde çözüm üreten bir firma olmamız da müşteri memnuniyetini ve dolayısı ile talebi artırmaktadır. Ürün satışı ve devreye alma sonrası da hızlı servis ve yedek parça sağlayarak müşterilerimize verdiğimiz güven de yine tercih edilme nedenlerimiz arasındadır.

Ürünleriniz ve ürün çeşitliliğiniz hakkında kısaca bilgi alabilir miyiz? Ürünleriniz hangi sektörlere hitap ediyor? Firmanızın vermiş olduğu hizmetler nelerdir?

Ekip Mühendislik Taahhüt İnşaat Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş., anahtar teslim boya ve kimya tesisleri ve bu tesislerde kullanılan makine ve ekipmanların üretimini yapmaktadır.

Anahtar Teslim Tesisler; Poliester poliol, izosiyanat prepolimer ve poliüretan sistemler üretebilen tesisler, Alkit Reçinesi Tesisleri, P.V.Ac. Tesisleri, Akrilik Polimer Tesisleri, Polyester Reçinesi Tesisleri, Boya Tesisleri, Vernik Tesisleri, Tiner Tesisleri, Antifriz Tesisleri, Tekstil ve Yapı Kimyasalları Üretim Tes., DOP, DIDP, DINP, DIOP, DNOP Tesisleri, Üre Formaldehit Tesisleri, Madeni Yağ Tesisleri, Bio Dizel Tesisleri, Paket Tip Arıtma Tesisleri, Renklendirme Üniteleri, Vakum Üniteleri

Ürünler; Reaktörler, Dekantörler, Kondenserler, Dik Kolonlar, Disperserler (Sütunlu Mikserler), Mikserler, Blenderler, Dissolverler, Hammadde Stok Tankları, Karıştırıcı Mamul Tankları, Pilot Reaktörler, Borulu Eşanjörler, Kızgın Yağ Kazanları, Torba Filtreler, Soğutma Kuleleri, Bunkerler, Varil Çalkalama Makineleri, Dolum Makineleri, WIPP Armaturen Türkiye Distrübütörlüğü.

İki ayrı fabrikamızda, müşterilerimize en iyi ve en yeni teknolojilerle hizmet vermekteyiz. Üretim gücümüzü bünyemize yeni ve teknolojik ekipmanlar entegre ederek geliştirmekteyiz. Anahtar teslim tesis projelerimizde müşterilerimizle birebir taleplerini anlayarak talebe ve ihtiyaca uygun tesisler tasarlıyoruz. Bunu yaparken tesislerimizi, müşterilerimizin ileride de sorun yaşamayacağı şekilde gelişime, iyileştirmeye ve büyümeye uygun tasarlıyoruz.

Hammadde stok tanklarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Kimya sektöründeki ürün çeşitliliği hammadde çeşitliliğinizde tetikliyor. Dolayısı ile kimya sektöründeki üretici firmalar sayısız hammadde çeşidi stoklama ihtiyacı duyuyorlar. Kapasite olarak çoğunlukla 1m3’ten 1000m3’e kadar her çeşit kapasitede stoklamaya ihtiyaç duyulabiliyor. Her kapasite aralığında farklı tasarım ve üretim teknikleri mevcut olup kapasiteye göre stok tanklarımızı standartlarının gerektirdiği şekilde tasarlayıp üretmekteyiz. Kapasite dışında ayrıca stoklanacak hammaddenin türü de stok tanklarında en önemli konudur.

Bazı müşterilerimiz solvent bazlı veya aşındırıcılığı yüksek kimyasalları güvenle stoklamak istiyor. Bunun için de yüksek emniyet sistemleri ve uygun tasarımlarıyla özel stok tanklarımızı müşterilerimizin hizmetine sunuyoruz. Piyasada uzun yıllardır güvenle kullanılan sayısız kimyasal hammadde stok tanklarımız bulunmaktadır.

tank

Müşterilerinize sunduğunuz hizmet sonrasında teknik destek vermeye devam ediyor musunuz?

Kurmuş olduğumuz tesisler ve ürünler her ne kadar müşterimizin işletmesi altında olsa da her bir kurduğumuz tesis ve ürün aynı zamanda bizim de bir parçamız gibidir. Ürünlerimiz çalışmaya devam ederken her daim teknik destek, yedek parça, bakım ve onarım hizmetlerini hızlı ve güvenilir bir şekilde sağlamaktayız.

Sektörü dünü ve bugünü ile değerlendirebilir misiniz?

Sektörde, gelişen teknolojiler ve özellikle Ar-Ge laboratuvar çalışmaları ile müşterilerimiz artık çok daha kaliteli ve çeşitli ürünler üretebilmektedirler. Biz de bu gelişime ayak uydurarak sürekli yeni sistemler ve teknolojiler geliştirmekteyiz, gelişen ve değişen teknoloji ile artan talepleri müşterilerimize sağlıklı ve güvenilir bir şekilde sunmaktayız.