Salı, Temmuz 16, 2024

Sanovel CEO’su Sayın Hülya Yalın Sorularımızı Yanıtladı

Gerçekleştirdiğimiz söyleşide, Sanovel CEO’su Sayın Hülya Yalın sorularımızı yanıtladı. Sanovel’in tarihçesini ve gelişimini anlatan Yalın, gerçekleştirdikleri Ar-Ge faaliyetleri ve Sanovel UNIque Genç Yetenek Programı hakkında bilgi verdi.

Sizi tanımak isteriz, öğrenim hayatınız, mesleki kariyerinizi anlatabilir misiniz?

İsveç Vaxjö Üniversitesi Biyokimya Mühendisliği Bölümü mezunuyum. 25 yılı aşkın süredir ilk günkü tutku ve heyecan ile ilaç sektöründe faaliyet gösteren global ve yerel firmalarda farklı pozisyonlarda görev ve sorumluluklar üstlendim.

Kariyer yolculuğum boyunca çeşitli tedavi alanları kapsamında birbirinden değerli takımlarla çalıştım. Şu anda ise Türk ilaç endüstrisinin lider şirketlerinden Sanovel’de CEO olarak görev almanın mutluluğunu yaşıyorum.

Sanovel’in günümüzdeki yapısı ve üretim tesisleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

Sanovel’in Türk ilaç endüstrisine yön veren başarılarla dolu yolculuğu bundan 41 yıl önce, Eczacı Erol Toksöz’ün attığı temeller ile başladı. Şirketimiz bugün 1.600’ü aşkın çalışanı, 125 bin metrekare alan üzerine kurulu, yılda 227 milyon kutu üretim kapasitesine sahip, dünya standartlarındaki modern üretim tesisiyle faaliyetlerine devam ediyor.

Alman mühendislik şirketi PharmaPlan tarafından tasarlanan son teknolojiye sahip İstanbul Silivri’deki tesisimizde Ar-Ge, üretim, kalite, lojistik ve yönetim kadrolarında görev alan yaklaşık 550 kişiden oluşan ekibimizle çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

60’tan fazla marka ve 180’i aşkın ürünü kapsayan güçlü portföyümüzle erişilebilir tedavi seçeneklerini toplum sağlığıyla buluşturmaktan ve 5 kıtaya ihracat gerçekleştirerek bayrağımızı tüm dünyada dalgalandırmaktan gurur duyuyoruz.

EU GMP onaylı üretim tesisimizin 2023 yılında zorlu denetim süreçlerini geçerek ikinci kez FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu) onayı aldığını da paylaşmak isterim. 2018 yılında majör ve kritik bulgusuz FDA onayı alan sektördeki ilk ve tek Türk ilaç şirketi olarak yüksek
başarı oranıyla ikinci kez onay almanın ve süreçlerimizin uluslararası standartlara uyumluluğunu yeniden tescillemenin gururunu yaşıyoruz.

Sanovel CEO’su Sayın Hülya Yalın Sorularımızı Yanıtladı
Sanovel CEO’su Sayın Hülya Yalın
Sanovel’in sunduğu ürün grupları ve ihracatınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

41 yıllık köklü geçmişimizin verdiği güçle ihracat alanında önemli işlere imza atmanın gururunu yaşıyoruz. 2005 yılında başlayan ihracatımız bugün 400’den fazla ruhsat ile Kanada’dan Güney Afrika’ya, ABD’den Avrupa’ya kadar 30’dan fazla ülkeye yayılıyor.

2019 yılında aldığımız ANDA (Abbreviated New Drug Application) onayıyla ABD pazarında bitmiş ürün satma hakkına sahip tek Türk ilaç şirketiyiz. Yakın gelecekte Avrupa, Kuzey Amerika gibi gelişmiş pazarlarda genişlerken; Orta Doğu, Körfez Birliği Ülkeleri, Güneybatı
Asya ve LATAM gibi gelişmekte olan pazarlarda da gücümüzü artırmayı amaçlıyoruz.

Geniş ürün portföyümüzle birçok tedavi alanını odağımıza alıyoruz. Ağrı ve inflamasyon, endokrin ve metabolizma, enfeksiyon, gastrointestinal, hematoloji, hepatoloji, kardiyovasküler, multipl skleroz, nöroloji, psikiyatri, solunum alanlarında ürünlerimiz bulunuyor.

sanovel

İlaç sektörü yoğun inovasyon ve Ar-Ge faaliyetleri gerektiriyor, bu kapsamdaki çalışmalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Ar-Ge Merkezimizdeki çalışmalar ve dünya standartlarındaki kalite yaklaşımımız şirketimizin
arkasındaki önemli güçlerin başında geliyor. Bu sayede sektörümüzde birçok yeniliğe ve başarıya imza atarak Türk ilaç sanayine örnek teşkil ediyoruz. Patent bu konuların başında geliyor. Ar-Ge Merkezimizde aynı ve farklı dozaj formlarında geliştirdiğimiz ilk eşdeğer ürün formülasyonlarıyla %100 yerli buluşlara imza atmanın ve patent alanında eşsiz başarılara ulaşmanın gururunu yaşıyoruz.

2023 yılında yayınlanan Türkiye’nin Patent Raporu’na baktığımızda gerek kendi sektörümüzde patent şampiyonu olmamız gerekse tüm sektörler bazında önemli sıralamalarda yer almamız başarımızın en büyük kanıtıdır. Şirketimizin tarihine baktığımızda ise bu başarının tesadüf olmadığını görüyoruz.

Daha önce de çok sayıda benzer başarıya imza attık. Türkiye’nin ilaç formülü alanında ilk Amerika patentini Sanovel olarak biz aldık. Sanayi Bakanlığı tarafından tüm şirketler ve tüm sektörlerin fikri mülkiyet yetkinliklerinin değerlendirildiği listede Türkiye birinciliğini elde etmiş tek ilaç firmasıyız.

Avrupa Patent Ofisi’nin sektör bazlı en çok patent başvurusu yapan firmalar listesinde birinci sıradayız. Tüm bu başarıların ortak noktasında bilim ve inovasyon odağımız var. Yenilikçi formülasyonlar geliştirerek Türkiye’ye ve dünyaya yeni ürünler kazandırmaya ve ticarileşen ürünlerimizi patentler ile korumaya devam edeceğiz.

Sanovel UNIque Genç Yetenek Programı’nı ve bu programın hedeflerini anlatır mısınız?

UNIque Genç Yetenek Programı’nı gençlerin gelişime olan tutkularını desteklemek ve kariyer seçimlerinde onlara ışık tutabilmek için hayata geçirdik. Program kapsamında gençler, deneyimlemek istedikleri alan ve değerlendirme sürecinde belirlenen ilgi alanları doğrultusunda en uygun departman ve birimde görev alabiliyor.

Bu süreci her ne kadar bir staj programı olarak adlandırsak da aslında UNIque’liler bir Sanovelli gibi projelerde yer alabiliyor ve departmanın işleyişine paralel görevler üstlenebiliyor. Böylece gençlerimiz farklı iş süreçlerine dair deneyim kazanımı ile ilgi alanlarını keşfederek o alanda daha da derinleşme imkânı yakalıyor.

Genç yeteneklerimiz Ar-Ge Merkezimiz ve Üretim Kampüsümüzde düzenlediğimiz teknik gezilerimizle ilacın yolculuğunu yakından deneyimleme fırsatı elde ediyorlar. Programımıza geçtiğimiz yıl 50 eşsiz yeteneğimizi dahil ettik. Yeni yeteneklerimizle bu sayıyı daha da artırarak hem şirketimize hem de Türk ilaç sektörünün istihdamına katkı sağlamayı hedefliyoruz.

Sanovel’in sürdürülebilir üretim ve çevre hassasiyeti konularındaki strateji ve çalışmaları nelerdir?

Şirket olarak tüm faaliyetlerimizi çevreye, insana ve topluma saygı çerçevesinde yürütüyor, gelecek nesillere daha yaşanabilir, daha yeşil bir dünya bırakabilmeyi en temel görevimiz olarak görüyoruz.

Bu kapsamda sürdürülebilirlik alanında önemli çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Çevresel
etkilerimizi kontrol altına alıp kaynak kullanımını azaltmaya yönelik hedeflerimizi belirleyerek çevresel performansımızı düzenli olarak takip ediyoruz. Fabrikamızda yürütülen enerji, elektrik ve su yönetim projeleriyle önemli miktarda iyileştirmeler elde ediyoruz.

Yaptığımız çalışmalar neticesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Sıfır Atık belgesi almaya hak kazandık. Ayrıca karbon ayak izimizi düşürme hedefimiz kapsamında çeşitli sürdürülebilirlik projelerimizi hayata geçirmeye hazırlanıyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Öne çıkan haberler