Cumartesi, Haziran 22, 2024

Sapro, biyoçeşitliliği destekliyor

Sapro’nun 30 milyon Euro yatırımla geliştirdiği ‘Newipe® Yeni Nesil Viskon Kumaşı’nın kompostlanabilme özelliği ‘TÜV OK Compost Home’ ve ‘TÜV OK Compost Industrial’ sertifikalarıyla tescillendi.

Sapro, sürdürülebilirlik ve çevreye duyarlılık ilkelerine bağlı olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Sapro, 2022’de, 30 milyon Euro yatırımla ‘Newipe® Yeni Nesil Viskon Kumaşnı kayata geçirmişti. Şirket, ürünün kompostlanabilme özelliğini ‘TÜV OK Compost Home’ ve ‘TÜV OK Compost Industrial’ sertifikalarıyla tescil ettirdi. Gelişmeye dair Sapro Genel Müdürü Murat Gönül açıklamalarda bulundu.

Yüzde 100 yenilenebilir bitki lifleri içeriyor

Doğal yaşam döngüsünü önemsediklerini vurgulayan Sapro Genel Müdürü Murat Gönül, “Newipe®, doğada hızlı çözünen ve plastik içermeyen doğal yapısıyla çevreye ve geleceğe dost bir ürün. Çevresel sürdürülebilirlik bilinciyle geliştirdiğimiz ürünümüz yüzde 100 yenilenebilir bitki lifleri içeriyor. Geri dönüştüğünde çevreye zarar vermeyecek, toksik olmayan bileşenlere parçalanabiliyor ve dağıldığında kolayca organik maddeye dönüşebiliyor. Bu konudaki en kritik nokta ürünün kompostlama özelliğine sahip olması. Kompostlanabilir ürünler, ayrıştıkça toprağa besin ve organik madde sağlarlar. Bu, toprağı daha verimli hale getirir ve bitki büyümesini teşvik eder. Daha sağlıklı toprak, daha fazla bitki türünün gelişmesine imkân verir ve bu da biyoçeşitliliği artırır. Kompostlanabilir ürünler, ayrıştıkça karbondioksiti emerek sera gazı emisyonlarının azalmasına da yardımcı olur. Sera gazı seviyelerinin düşmesi, iklim değişikliğinin etkilerini azaltır ve bu da biyoçeşitliliği korumaya yardımcı olur. Newipe®, diğer viskon kumaşlarla kıyaslandığında, bileşenlerinin bir kısmı herhangi bir ön işleme tabi tutulmadan üretim prosesine alındığı için karbon emisyonu azaltılarak üretiliyor, biyolojik olarak doğada daha hızlı şekilde tamamen parçalanabiliyor ve kompost olabiliyor” ifadelerini kullandı.

Ürünün sürdürülebilir ve çevre dostu olduğu tescillendi  

Newipe®’ın kompostlanabilir özelliğinin yapılan testler sonucunda ‘TÜV OK Compost Home’ ve ‘TÜV OK Compost Industrial’ sertifikaları ile tescillendiğini paylaşan Gönül, “TÜV OK Compost sertifikası, Newipe Yeni Nesil Viskon kumaşımızın sürdürülebilir ve çevre dostu olduğunu gösteren bir belge. Bu sertifika, kumaşımızın belirli test kriterlerini karşılayarak endüstriyel ve ev tipi kompostlama koşullarında tamamen biyobozunur ve kompostlanabilir olduğunu kanıtlarken ürünün çevreye zarar vermeden organik maddeye dönüştüğünü de doğruluyor. Ürünümüzle çevreyi korurken atık miktarını azaltmaya yardımcı oluyoruz. Böylece doğal kaynakların daha sürdürülebilir bir şekilde kullanılmasına ve biyoçeşitliliğin korunmasına da katkıda bulunuyoruz” dedi.

TÜV OK Compost’ sertifikasının, Newipe Yeni Nesil Viskon kumaşının bu düzenlemelere uyumlu olduğunu kanıtladığını da vurgulayan Gönül, “Plastik içermeyen mendillere geçiş, gelecekteki yasal gereklilikleri sağlamaya ve private label üretim gerçekleştirdiğimiz markaların pazardaki konumunu güçlendirmesine yardımcı olacaktır” sözlerini kullandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BÖLÜM SPONSORU

Öne çıkan haberler