Pazartesi, Ağustos 15, 2022

Sarı Kantaron Yağının Yararları

Sarı Kantaron Yağının Yararları

Memorial Kayseri Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Betül Merd, sarı kantaron bitkisi ve sarı kantaron yağının kullanım alanları hakkında bilgiler paylaştı.

Sarı kantaron yağı, cilt sorunlarından sindirim sistemi kaynaklı birçok problem için kullanılabiliyor. Dyt. Betül Merd sarı kantaron yağının, faydaları ve kullanımı hakkında birçok yararlı bilgi paylaştı. Sarı kantaron yağının zayıflatıcı etkisi olduğunu da paylaşan Dyt. Betül Merd, cilde olan yararlarını da aktardı.

Dyt. Betül Merd

Dyt. Betül Merd Sarı Kantaron Yağının 9 Faydasını Aktardı

Dünyada ve ülkemizde sarı çiçekleriyle bilinen sarı kantaron, ılıman ve tropik iklim bölgelerinde yetişiyor. Anadolu’da binbirdelikotu, kılıçotu, kanotu, yaraotu, kuzukıran olarak bilinen sarı kantaron; Türkiye’deki her iklim bölgesinde yetişebiliyor. Pek çok yararı bulunan sarı kantaron yağına dair Memorial Kayseri Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Betül Merd bilgiler verdi. Dyt. Betül Merd sarı kantaron yağının 9 faydasını aktardı.

Yara İyileştirici ve Ağrı Kesici Olarak Faydalanılıyor

Yapılan araştırmalara göre sarı kantaron yağının güneş yanıkları, yaralar, cilt üzerindeki yüzeysel morluklara iyi geliyor. Aynı zamanda bu yağ; ülser gibi mide bağırsak sorunları için de bu yağ kullanılabilmektedir. Naftodiantronlar (hiperisin) ve fluroglisinoller gibi antioksidan, antienflamatuar, antikanser ve antimikrobiyal içermesi sayesinde sarı kantaron yağından; yara iyileştirici ve ağrı kesici olarak da faydalanılmaktadır.

Tarihe bakıldığında da Eski Yunan ve Roma dönemlerine ait kaynaklarda sarı kantaron, akciğer, mide, bağırsak, böbrek ve idrar yollarının kronik hastalıklarında, gece idrarını kaçıran çocukların tedavisinde ve antimikrobiyel olarak kullanıldığı görülmektedir. Halk arasında sarı kantaron yağının; başağrısı, hidrofobi, menopo, hipokondriyazis, nevralji, koksalji, tetani, paraliz ve spatik paraliz ile boyun tutulması, omurilik hastalıkları, spinal konvülziyon, spinal irritasyon gibi bazı nörolojik rahatsızlıklar için kullanıldığı bilinmektedir.

Kilo Vermeye Yardımcı Oluyor

Dyt. Betül Merd’in aktardığı bilgilere göre, sarı kantaron yağı kilo vermeye yardımcı olabiliyor ve  bunun için de yağın idrar söktürücü özelliğinden faydalanılmaktadır. Bu etki için sarı kantaron yağının her gün belirli miktarda kullanılması gerekmektedir.

sarı kantaron yağı

Depresyon Tedavisinde Kullanılıyor

Dyt. Betül Merd, sarı kantaron yağının dokuz faydasını paylaştı. Merd tarafından paylaşılan bilgilere göre; bu yağ depresyona bağlı belirtilerin hafiflemesini sağlamakta ve hafif veya orta dereceli depresyon tedavileri için kullanılabilmektedir. Sarı kantaron yağı kaygıyı da azaltarak, kaygı kaynaklı atakların önüne geçmektedir. Mevsimsel duygu durum bozukluğu yaşayanlara da bu yağ iyi gelmektedir. Aynı zamanda sigara bırakma konusunda da sarı kantaron yardımcı bir bitkidir.

Adet Öncesi Sendromu Sancılarını Hafifletiyor

Paylaşılan bilgilere göre yağ; sarı kantaron yağı menopoza bağlı belirtilerin azalmasını sağlamaktadır. Menopozun belirtilerinden olan sıcak basması sorununu ortadan kaldıran sarı kantaron yağı, bu dönemde ortaya çıkan duygu durumların düzeltilmesine yardımcı olabilmektedir. Kadınlar sarı kantaron yağını adet öncesi sendromu (PMS) sancılarını hafifletmek için de kullanabilir. PMS sancılarını hafifleten yağ, kan sulandırma gibi yan etkiler gösterebilmektedir.

Sarı kantaron yağı; viral enfeksiyonların tedavisinde doğal bir ilaç olarak kullanılabilmektedir. Mide rahatsızlıkları için de kullanılan yağın; migren, baş ağrısı ve siyatiğe iyi geldiği gözlenmektedir.

Akne Tedavisinde Kullanılabilir

Sarı kantaron yağı cildi nemlendirmek için de kullanılabilir ve cildi güneşin zararlı ışınlarına karşı korumaktadır. Düzenli olarak kullanılması durumunda sarı kantaron yağı cildi yenilemekte ve cilde daha sağlıklı görünüm kazandırmaktadır.  Sarı kantaron yağı akneler için de kullanılabilir ve antibakteriyel özelliği sayesinde aknenin kuruması sağlanmaktadır. Cilde iyi bir etki verebilmesi için sarı kantaron yağının temizlenmiş cilde sabah ve akşam sürülmesi gerekir ve bir süre sonra cilt durulanmalıdır. Ancak çok fazla yan etkisi olmamasına rağmen çok yoğun kullanılması tavsiye edilmemektedir.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BÖLÜM SPONSORU

11,034TakipçilerTakip Et
736TakipçilerTakip Et
1,500AboneAbone Ol