Sarten Ambalaj’ın Pazarlama Direktörü Haluk Giray ile Röportaj

07 Ocak 2016

Endüstriyel ürünlerden, gıda ve kozmetik sektörüne dek uzanan geniş bir yelpazeye metal ve plastik ambalaj üreten Sarten Ambalaj’ın Pazarlama Direktörü Haluk Giray, şirketin kuruluşundan bugüne gelişim süreci, müşteri memnuniyetine yönelik sundukları hizmetler, hedef ve projeleri hakkındaki sorularımızı yanıtladı.

Öncelikle okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve sektördeki profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

2011 yılından bu yana Sarten Ambalaj’da Pazarlama Direktörü olarak görev yapmaktayım. Daha önce petrol, kimya ve ambalaj sektörlerinde üst düzey yöneticilik görevlerinde bulundum. Ekonomi tahsili yaptım.

Firmanızın kuruluşundan bu yana gelişen süreci ana hatlarıyla anlatabilir misiniz? Firmanız ne zamandan beri faaliyet gösteriyor?

Metal ambalaj üretimine 1972 yılında Çorlu fabrikasında başlayan Sarten, büyüyen Türkiye pazarındaki müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere yeni fabrikalar kurdu. 1992 yılında plastik ambalaj üretimi, 1996 yılında ise aerosol ve konserve üretimi başladı. Sarten Ambalaj olarak günümüzde, ikisi yurt dışında olmak üzere toplam 15 fabrikamızla müşterilerimize hizmet veriyoruz.

Dünyanın en büyük yatırım şirketlerinden Mitsui, 2015 yılında Sarten’e yüzde 15 oranında ortak oldu. Bu ortaklıkla birlikte dünya pazarında daha çok söz sahibi olmayı hedefliyoruz.

2014 yılında Turquality marka destek programına dahil olduk. Bu program, ihracattaki etkinliğimizi artırmasının yanı sıra birçok süreçte iyileştirme yaparak kendimizi 2020’li yıllara güçlü bir şekilde hazırlamamıza katkı sağlayacak. Yine 2014 yılında bilgi teknolojilerimizi geliştirmek adına kapsamlı bir SAP yatırımı yapıldı. Bu sayede oluşturulan altyapıyla, müşterilerimizin öncelikli tercihi olmak, müşteri ihtiyaçlarına kaliteli ve hızlı bir şekilde cevap verebilmek gibi kurumsal hedeflerimize yönelik iş süreçlerimizin yalın bir yaklaşımla yeniden yapılandırılması amaçlanmıştır. Projenin devreye girmesiyle birlikte verimlilik artışı sağlayarak hammadde stoklarında yüzde 20 azalma, tüm operasyonlarımızdaki ara stok seviyelerimizde ise yüzde 40’a varan düşüşler bekliyoruz.

Ürün gruplarınızdan, özelliklerinden ve hizmet verdiğiniz sektörlerden bahsedebilir misiniz? Boya sektörüne hitap eden ürün gruplarınızın özellikleri nelerdir?

Sarten olarak “Ambalajın Süpermarketi” konsepti içinde; gıda, endüstriyel ürünler ve kozmetik sektörlerine yönelik teneke ve plastik ambalajlar üretiyor ve piyasaya sürüyoruz.

Endüstriyel ürün grubumuz içinde yer alan boya ambalajlarımız Sarten’in Gebze, Manisa ve Çorlu teneke fabrikalarında üretilmektedir. Plastik ambalajlar ise Gebze ve Karacabey plastik fabrikalarında üretilmektedir. Gebze ve Manisa fabrikalarımızda, boya sektöründeki bir müşterimizin tüm ihtiyacına cevap verebilecek üretim çeşitliliğimiz bulunmaktadır.

 

 

Firmamız, 250ml’den 25lt’ye kadar yuvarlak ve köşeli teneke ambalaj üretim gamı ile farklı fabrikalarında benzer ürünleri üreterek bir anlamda kendi kendisinin alternatifi olarak çalışmaktadır. Teneke fabrikalarında üretilen ürünler için UN (ADR) belgelendirme çalışmaları, hem TSE, hem de yurt dışı belgelendirme firmaları ile çalışılarak tamamlanmıştır.

Karacabey plastik enjeksiyon fabrikasında 0.5lt’den 25lt’ye kadar boya kovaları üretilmektedir. Kovalar standart stok kalıplardan üretildiği gibi, müşteri taleplerine göre firmaya özel tasarımlarda da üretilebilmektedir.

Son dönemlerde kullanımı tenekeden plastik PET şişeye kayan sentetik tiner ambalajları da, özel çocuk kilitli kapakları ile birlikte Gebze plastik fabrikasında üretilmektedir.

Ar-Ge çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?

Tüm fabrikalarımızın üretim hatlarında otomasyona yönelik tasarım ve imalat faaliyetlerini sürdüren Ar-Ge departmanımız, TÜBİTAK destekli devam eden ve tamamlanan toplam 15 proje ile kendi sektöründe bu alanda lider konumdadır. Gerçekleştirdiğimiz projelerin amacı; enerji maliyetlerini düşüren, kapasite ve kaliteyi artıran, insani kontrol yöntemlerini tamamen elimine eden otomatik sistemlerle şirketimize katkı sağlamaktır. Bu projeleri gerçekleştirirken tasarım ve analiz çalışmalarından tutun, imalat ve deneme aşamalarına kadar geçen tüm süreçleri kendi bünyemizde gerçekleştirip, üniversite destekleriyle konumuzla alakalı akademik bilgiyi de içselleştirme gayreti içerisindeyiz.

2016 yılında Silivri fabrikamızda devreye alacağımız “Metal Baskı İzleme ve Hata Ayıklama Amaçlı Otomatik Sinyal- Görüntü İşleme Sistemi”, Yıldız Teknik Üniversitesi’nden alınan akademik destek ve firmamızda özgün olarak geliştirilen bir yazılım sayesinde, baskı kalitemizi denetleyecek, müşteriye baskı hatasız ambalaj sunmamızı sağlayacak bir TÜBİTAK projesidir. Bu projenin hayata geçmesi ve sistemin tüm baskı makinelerimizde kullanılmasının yeni projeleri de beraberinde getireceğini öngörmekteyiz.

Sadece Ar-Ge departmanı çalışanlarımız değil, tüm Sarten Ambalaj çalışanlarının inovatif bir bakış açısına sahip olabilmeleri adına eğitim faaliyetlerimizi de devam ettirmekteyiz. Bu eğitimlerin bir sonucu olarak da her kademeden personelimizin ortaya koyduğu fikirlerin arasından, uygulanabilecek inovatif fikirleri gündemimize almaktayız. Bu amaç doğrultusunda Ar-Ge mantığı ve inovatif düşünceyi şirketimiz içerisinde ne kadar genele yayabilirsek, metal ve plastik ambalaj sektörüne yön vermeye devam edeceğiz.

Metal plastik ambalaj

Silivri Ar-Ge merkezimizde, boya sektörüne de hitap eden kalıp üretimleri ve revizyonları da en yüksek teknolojilerle yapılmaktadır. Kendi inovatif projelerimizin yanı sıra, müşterilerimizle birlikte ortak projeler de geliştirmekteyiz.

Üretim kapasiteniz ve satış faaliyetleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

2015 yılında 160 bin ton metal ürün ve 15 bin ton da plastik ambalaj üretimi yaptık. Yıllık 3,5 milyar adet teneke kutu ve 750 milyon adet plastik şişe üretme kapasitemiz bulunuyor. Ülkemizde ve ihracat pazarlarımızdaki müşterilerimizin büyümesine bağlı olarak biz de sürekli olarak kapasite artışına yönelik yatırımlar yapıyoruz.

Bu yıl Silivri fabrikamızda metal ofset alanında Avrupa’nın en büyük baskı hattını devreye aldık. 2016 yılında bu hattın ikincisi de devreye alınacak. Adana’da yeni bir fabrika binası satın alındı ve faaliyete geçirildi. İlk kez olarak, Adana’da yeni bir matbaa hattı kuruldu. Manisa’daki fabrikamızda kutu üretiminde kapasite artışı sağlayan yatırımlar gerçekleştirildi. Manisa yerleşkemizde ayrıca sadece endüstriyel ambalaj üretimine yönelik, toplam 10.000m2 alana sahip olan Endpak fabrikamızı kurduk. Bu şekilde İzmir bölgesinde boya üreten müşterilerimize daha hızlı bir servis sağlama imkanımız olacak.

Bunlar 2015 yılında yapılan yatırımların bazıları. Bu yatırımlar önümüzdeki yıllarda da ülkemizdeki ve bulunduğumuz coğrafyadaki büyümeye paralel olarak devam edecek.

Müşterilerinizin talepleri doğrultusunda özel yapım ambalaj üretimleriniz mevcut mu?

Ürünlerimizin hazırlık süreçlerinde, müşterilerimizin talep ve ihtiyaçlarını karşılamak üzere kendileri ile yakın bir işbirliği içinde bulunmaktayız. Yine grafik ve görsel çalışmalarda kendilerine yardımcı olmaktayız. Teneke fabrikalarımızda kullandığımız CTP baskı öncesi hazırlık sistemi ile hazırlanan tasarımları ofset baskı teknolojisine hazır hale getirmekteyiz.

Ar-Ge departmanımız, inovatif çalışmalarıyla müşterilerimize fark yaratacak çözümler de sunmaktadır. Bunlara örnek olarak boğumlu ambalajlar, farklı boylar, farklı kapak formatları ve donanımlarını gösterebiliriz. Ayrıca ambalajın fiziksel açıdan, gerek taşımada, gerek rafta daha güvenli olması amacıyla UN sertifikalı ürünlerimizi ADR yük ve taşıma güvenliği kapsamında kendilerine sunmaktayız. Plastik enjeksiyon kovalarda firmalara özel kova tasarımları yapılarak, en az malzeme kullanımıyla maksimum mukavemet sağlanması konusunda çalışmalar yürütülmektedir.

Yapılan tasarımlar özel simülasyon programları ile desteklenmekte ve laboratuvar testleriyle doğrulama çalışmaları tamamlanarak hayata geçirilmektedir.

Sürdürülebilirlik alanındaki faaliyetleriniz nelerdir?

Ambalajın günümüzde hemen her ürünle birlikte kullanılan en yaygın endüstriyel ürün olması sebebiyle, çalışmalarımızı çevreci bir anlayışla sürdürmeye büyük önem veriyoruz. Ambalajların çevreye olan etkilerini azaltmak için geçtiğimiz yıllardan beri sürekli olarak malzeme ağırlıklarını azaltıyoruz. Zararlı ağır metalleri, kullandığımız malzemelerde ve proseslerimizde bulundurmuyoruz. Enerji tüketimlerimizde iyileştirmeler yapıyor, üretim tesislerimizi müşterinin yakınına taşıyor, yerli kaynaklara önem veriyor, fire ve ıskartaları azaltarak ve diğer çalışmalarla çevreye olan etkiyi en aza indirmeye çaba sarf ediyoruz.

Geçtiğimiz yıl, ambalajın çevreye her aşamadaki etkilerinin incelendiği yaşam döngüsü analiz (LCA) çalışmalarımızı başlattık. Bu analiz sayesinde hammaddelerin üretimi, ambalajların kullanım ömrü sonrasında geri kazanımı ve atık olarak değerlendirilmesi dâhil tüm süreçlerdeki çevresel etkileri titizlikle ele alabiliyoruz.

Ürettiğimiz ambalajlarda temel hammadde olarak sonsuz geri dönüşebilme özelliği olan metal gibi malzemeler kullanıyoruz.

Sarten olarak, emisyon ölçümlerimizi periyodik olarak gerçekleştiriyoruz. Fabrikalarımızda kurulu modern insineratör sistemlerinin de katkısıyla, emisyonlarımızı yasal sınırın yaklaşık 10 kat altında tutabiliyoruz. Ayrıca, kendi geliştirdiğimiz ve fabrikalarımızda kullanımını her geçen gün yaygınlaştırdığımız indüksiyon sistemli fırınlar sayesinde, metal ısıtma işlemlerinde yüzde 50’ye ulaşan enerji tasarrufu sağlıyoruz.

Tüm çevresel faaliyetlerin yanı sıra etik politikamıza uygun olarak çalışıyor ve pazarda sürdürülebilir, gelişimi sağlayan bir rekabetin yaşanmasına destek veriyoruz. Müşterilerimize ambalaj konusunda eğitimler sağlıyor, onların ihtiyaçlarını daha iyi anlamaya çaba sağlıyoruz. Aynı şekilde ambalaj konusunda eğitim kuruluşlarına sosyal sorumluluk kapsamında destekler sağlıyoruz.

Metal ambalaj sektöründe sürdürülebilirlik konusunda Avrupa çapında farkındalık yaratıcı çalışmalar yürüten Avrupa Metal Ambalaj Sanayicileri Birliği’nin (EMPAC) yönetiminde aktif rol alıyoruz. Türkiye’de ise Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) ve ÇEVKO ile yakın işbirliği yürütüyoruz.

Firmanızın kalite politikası ve ilkeleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

Sektörün lider ve öncü firması olarak ürün ve hizmetlerimizde standartları belirleyici rolümüzü; müşterilerimizin ürünlerini rekabetçi, sağlıklı ve güvenilir bir şekilde pazara sunmalarında en yüksek faydayı sağlamak için kullanıyoruz.

Avrupa ve Amerika’daki mevzuat gelişmelerini çok yakından takip ediyoruz. Bu düzenlemelere, ülkemizdeki mevzuat değişikliklerini beklemeden, hemen uyum sağlıyoruz. Böylece yasal düzenlemelerin gerektirdiğinin her zaman daha ilerisinde standartlarda ambalaj üretimi gerçekleştirerek tüketicilerin kullanımına sunuyoruz.

Şirketimizin ana ilkelerinden biri müşteri odaklılıktır. Bu, tüm yönetici ve çalışanlarımızda aranan bir özelliktir. Bu açıdan müşteri ile iletişime yönelik tüm kanalların açık tutulması ve etkin kullanımı, yeni kanalların oluşturulması, ihtiyaçlarını karşılayabilecek geniş bir ürün gamının sunulması, müşterilerimize destek sağlanması, müşteri memnuniyetinin sağlanması çabaları üzerinde önemle durulmaktadır.

Müşterilerimizin yanı sıra diğer tüm paydaşların memnuniyeti Sarten’de başarı için genel kabul görmüş bir prensiptir. Şirket bünyesinde yürütülen Kalitem A kampanyası çalışan kalitesinin ve memnuniyetinin ürün kalitesine yansıyacağı gerçeğinden hareketle daha iyi ve memnun çalışanlar, daha iyi liderler oluşturma hedefini gütmektedir. Kurduğumuz Sarten Akademi bünyesinde, geleceğin liderlerinin günün gereklerine uygun, vizyon sahibi olarak yetiştirilmeleri için önemli kaynaklar tahsis edilmektedir.

Tedarikçilerimizle yakın çalışıyoruz, elde edilecek başarının hepimizin başarısı olduğu düşüncesini paylaşıyoruz. Sürekli iyileşme ve gelişme, günümüzde rekabetin bir zorunluluğudur. Bu sebeple, farklı seviyelerde çeşitli çalışmalar yürütüyoruz. Bu çalışmalar radikal kurumsal değişikliklerden, alttaki kaizen çalışmalarına kadar geniş bir yelpazeye yayılmaktadır. Sarten çalışanları ve liderleri olarak, bu projelerin birer parçası halinde değişimi birlikte yürütüyoruz.

Firmanızın sosyal sorumluluk projeleri mevcut mu?

Faaliyet gösterdiğimiz tüm şehirlerde yaşam kalitesini artırıcı ve yenilikçi fikir ve projelere özellikle destek veriyoruz.

Silivri Endüstri Meslek Anadolu Lisesi’ne bir Teknoloji Atölyesi kazandırdık ve 2014-2015 eğitim-öğretim yılında öğrencilerin kullanımına açtık. Makine bakım, bilgisayar destekli tasarım ve talaşlı imalat bölümleri bulunan ve yaklaşık 400m2 kapalı alana kurulu Teknoloji Atölyesi, bir yandan öğrencilerin meslek becerilerini günümüzün gereksinimleri doğrultusunda geliştirirken, diğer yandan da ülkemizin yetişmiş ara kademe personel ihtiyacının karşılanmasına katkıda bulunuyor. Okulda sunduğumuz eğitimler ve staj imkanlarıyla, kendilerini geliştirme süreçleri boyunca öğrencilerin yanında oluyoruz. Silivri Kaymakamlığı’nın El Ele Yarınlara Kardeş Okul Kardeş Kurum Projesi kapsamında, 2015-2016 eğitimöğretim yılı itibarıyla Silivri Endüstri Meslek Anadolu Lisesi,

Değirmenköy İMKB Çok Programlı Anadolu Meslek Lisesi ve Silivri Lions Esen İbak Özel Eğitim Merkezi ile kardeş olduk. Sarten olarak kardeş okullarımızın projelerine destek olmanın gururunu yaşıyoruz.

Ayrıca Sarten olarak, tüm faaliyetlerimizin çevreye olan etkilerini en aza indirmek için çalışıyor ve sürdürülebilir çevre anlayışımız doğrultusunda çevre ile ilgili tüm yasal sorumluluklarımızı en yüksek standartlarda yerine getirme taahhüdünde bulunuyoruz. Çevreye olan sorumluluklarının bilincinde olan bir şirket olarak, metal, kâğıt ve plastik gibi malzemelerin geri dönüştürülerek yeniden kullanımını destekliyoruz.

Firmanızın İş Güvenliği anlamında gerçekleştirdiği faaliyetlerden bahsedebilir misiniz?

İş Sağlığı Güvenliği Politikamız dahilinde; Sarten Ambalaj yönetim kademesinden başlayarak, çalışanlarımız, tedarikçilerimiz, alt yüklenicilerimiz ve müşterilerimize kadar her adımda; iş sağlığı güvenliği konusunda yüksek bilinç ve kültürünün oluşması ve faal tutulması en önemli amacımızdır.

Tesislerimiz performans değerlendirmelerinde, iş sağlığı güvenliği konusundaki değişmez hedefimiz; sıfır iş kazası, sıfır meslek hastalığı olmuştur. Bu inanç ve bilinç içerisinde proaktif yaklaşım prensibini benimsemiş bulunmaktayız. Amacımız; kaza ve meslek hastalığı olmadan, yaşanabilecek iş kazalarını ve meslek hastalıklarını tespit etmek ve en kısa zamanda gerekli tedbirleri almaktır. Bu konuda kalifikasyonu yüksek iş güvenliği uzmanı ekibimizle düzenli saha denetimlerimizi gerçekleştirmekteyiz. Yine konusunda uzman bakım ekibimiz ile tespit edilen bu uygunsuzluklar konusunda gerekli iyileştirici önlemleri almaktayız.

İş sağlığı güvenliği yasal mevzuatlarına uygunluk konusunda ekibimiz, gerçekleşen değişiklikleri düzenli olarak takip etmekte, yönetim ve çalışanları bu konuda bilinçlendirmektedir. Başta 6331 sayılı İş Sağlığı Güvenliği Kanunu olmak üzere; bu konuda çıkan tüm yönetmelik, tebliğ, genelgeler konusunda birebir uyum söz konusudur. Sarten Ambalaj A.Ş. yönetimince düzenli olarak yapılan yönetim gözden geçirme toplantılarımızda, gerçekleşmesi planlanan tesis, altyapı ve makine yatırımlarımızda iş sağlığı güvenliği ve çevre konularını da ele alarak değerlendirme yapılmakta ve karar verilmektedir.

Sarten’i başarıya taşıyan stratejiler nelerdir?

Teknolojideki birikimimiz ve eğitilmiş iş gücümüzle daima kaliteli ve en iyi çözümleri yaratmak ve bizimle çalışan herkese değer katmayı misyonumuz olarak benimsiyoruz. Türkiye ve yakın coğrafyası içinde kaliteli ürün, hızlı ve iyi servis ve uygun fiyat özelliklerimizle müşterilerin öncelikli olarak tercih ettiği lider bir kurum olmayı başarıyoruz.

Şirketimizi ileri aşamalara taşıyan en önemli özelliklerimizin başında; müşterilerimiz ile çok yakın ilişkiler kurmak ve onlara karşı her zaman şeffaf ve dürüst olmamız ve onları her zaman anlamak gayreti içinde bulunmamız gelmektedir.

Kurum içi iletişiminiz ile ilgili neler söyleyebilirsiniz? Çalışanlarınızın performansını arttırmaya yönelik ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Kaliteli ürünlerin kaliteli insanlar tarafından üretileceği inancımızla, eğitime büyük önem veriyoruz.

Geleceğin yöneticilerini yetiştirmek üzere 2008 yılında Sarten Akademi’yi kurduk. Daha sonra Sarten Akademi’nin kapsamı, operatör düzeyini de içine alacak şekilde genişletildi. Bu programda uzman akademisyenler yönetiminde, kişisel gelişim, yönetim becerileri kazandırma, üretim, ürün bilgisi, ürün geliştirme, satış teknikleri, ihracat, finans ve muhasebe gibi çeşitli konularda eğitimler veriliyor.

Her kademedeki çalışanlarımızın gelişimini ön planda tutuyor ve insana yatırım yapıyoruz. Çalışanlarımızın kişisel ve mesleki açıdan gelişebilmeleri için uygun ortamı yaratmaya ve onlar için kariyer planlaması yaparak verimliliklerini en üst düzeye çıkarmaya çalışıyoruz.

Bu eğitimlere verebileceğimiz bir örnek olarak; Koç Üniversitesi İşletme Fakültesi işbirliğiyle hazırladığımız Kariyer Fakültesi programında firma bünyemizde görev yapan yönetici ve yönetici adaylarımıza, kendine ve başkalarına liderlik, finansal yönetim liderliği, strateji ve tedarik zinciri liderliği ile pazarlama ve marka liderliği eğitimleri ve vizyon açıcı seminerler verilmektedir.

2015 yılı firmanız ve hedefleriniz açısından nasıl geçti? 2016 yılında gerçekleştirmeyi hedeflediğiniz projeler var mı?

2015 yılının ilk 11 ayındaki veriler yurt içi ve yurt dışı pazarlarda 2014 yılının aynı periyodunu yakaladığımızı gösteriyor. TL bazında ise yüzde 20 büyüme var. Türkiye’deki tesislerimizde 2015 yılında 920 milyon TL tutarında bir ciro gerçekleştireceğiz.

2016 yılında planlanan projelerin başında, matbaa kapasitemizin artırılmasına yönelik projeler gelmektedir. Boya sektörü de dahil olmak üzere, hizmet verdiğimiz tüm sektörlerde bu yatırımlarla bir yandan kapasitemiz ve servis hızımız artarken, diğer taraftan baskı kalitemizde de ciddi gelişmeler olacaktır. Baskı kapasitesindeki bu artışa paralel olarak üretim preslerimiz ve hatlarımızda da otomasyonlar kurarak önemli gelişmeler sağlayacağız.

Turquality marka destek programında bulunmamız nedeni ile hazırladığımız yol haritasında yer alan, marka gelişimi, tedarik zinciri başlıkları bünyesindeki SAP ilintili projeler ve Ar-Ge departmanımız bünyesindeki yeni yazılım ve altyapı projeleriyle büyük bir atılım içinde bulunmaktayız. Bu ve gündemdeki diğer projeler ile 2020’li yıllara emin adımlarla girmeyi hedeflemekteyiz.

Son olarak, sektöre ulaştırmak istediğiniz bir mesajınız var mı?

Öncelikle boya sektörüne firmamıza duydukları güvenden dolayı çok teşekkür ederiz. Kendimizi geliştirme yolunda müşterilerimizden gelecek her türlü öneriye açığız. Bu vesileyle sektöre, yeni yılda başarı dileklerimizi sunarız.

Kaydet