Salı, Mayıs 21, 2024

Sayın Ersan Bayraktar ile Çok Keyifli Bir Röportaj

BYCHEM Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ersan Bayraktar ile çok keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Sayın Ersan Bayraktar; BYCHEM’in TPU üretimi, Ar-Ge faaliyetleri gibi konularda değerli bilgiler paylaştı.

Bizlere kendinizden, profesyonel ve akademik özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

American College of Switzerland İşletme bölümünden lisans derecemi aldıktan sonra Drexel Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimine devam ettim. İş hayatıma ise eğitimim sorasında aile şirketimiz MATA A.Ş.’de başladım, 30 yıl boyunca MATA A.Ş.’nin Pazarlama, Üretim
ve diğer bölümlerinde çalışmanın ardından şirketin CEO pozisyonunu devraldım.

BAYEGAN bünyesine 2016 yılında katıldım ve farklı projelerin liderliğini yapmaya devam
ediyorum. 2022 yılından bu yana BYCHEM Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütüyorum. İş hayatı dışında Galatasaray Kulübü’nde başladığım ve milli takım da dahil olmak üzere 18 yıl devam ettiğim su topu sporculuğum var.

Ayrıca 40 yıldan fazla süredir hem yurt içinde hem de uluslararası çapta birçok yat yarışına katıldım, bu alandaki aktif sporculuğum hâlâ devam ediyor.

BAYEGAN’ın kuruluş hikayesini ve BYCHEM olarak hizmet verdiğiniz sektörleri paylaşabilir misiniz?

Temelleri 1940’lı yıllarda jüt ve parafin ticareti ile atılan BAYEGAN, 80 yılı aşkın deneyimi ve “kalite bir sonuç değil, süregelen bir arayıştır” yaklaşımı ile bugün petrokimya sektöründe global çapta tedarik, pazarlama, satış-dağıtım, üretim ve Ar-Ge faaliyetleri yürütüyor.

500’ü aşkın çalışanıyla operasyonları 5 kıtada 120 ülkeye ulaşan BAYEGAN; vizyonunu inovasyon, kalite ve teknoloji odaklı yaklaşım ile petrokimya sektörünün sürdürülebilir
büyümesine liderlik etmek olarak tanımlıyor.

Sayın Ersan Bayraktar ile Çok Keyifli Bir Röportaj
BYCHEM Yönetim Kurulu Başkanı Ersan Bayraktar

Türkiye’nin en büyük polimer ve kimyasal hammadde tedarikçisi konumunda olan BAYEGAN’ın misyonu ise temel faaliyet alanını değer zincirinde altyapı yatırımlarıyla genişletmek; doğa-temelli çözümlere yatırım yaparak katma değer ve mevcut faaliyetler ile sinerji yaratmak; global petrokimya tedariğini sorumlu bir şekilde desteklemek.

Yerel ihtiyaçları gözeterek, güçlü tedarik zinciri yönetimi ile dünyanın her yerine sorunsuz ve efektif dağıtım sağlayan BAYEGAN, kimyasallar, polimerler ve mühendislik polimerleri, plastifiyanlar ve spesifik ürünler kategorilerinde geniş bir ürün gamına sahip.

Bugün dünyanın dev petrokimya üreticilerini globalde her ölçekteki iş ortakları ile buluşturan BAYEGAN sektörün sürdürülebilir büyümesi için yeni iştirakleri ile Ar- Ge ve üretim faaliyetlerine odaklanıyor.

BAYEGAN iştiraki BYCHEM, Türkiye’nin ulusal sermayeli en yüksek kapasiteye sahip termoplastik poliüretan üreticisi olmak üzere çok yakında üretime başlıyor. Kocaeli Dilovası’nda 35 bin metrekare kapalı alana kurulu tesiste, Termoplastik Poliüretan (TPU) ve doymuş polyester üretilecek. Tesiste üretilecek olan polyester, polieter, polikaprolakton ve polikarbonat bazlı aromatik TPU ürünler çok farklı sektörlerde kullanıma sahiptir.

Tesis içinde 3.500 metrekarelik alanda bulunan Ar-Ge Merkezinde ise yeni ürün ve teknolojiler için 25 uzman çalışacak. Geniş çaplı ve özellikli araştırmalar için 8 ayrı
laboratuvarın bulunduğu Ar-Ge Merkezinde farklı laboratuvar ve üniversite araştırma birimleriyle de iş birliği yapılacak.

BYCHEM Ar-Ge Merkezinde kimyasal deneylerin yapıldığı analiz laboratuvarından çıkan ürünlerin müşteri tarafından simülasyonunun yapıldığı son ürün laboratuvarına uzanan süreçler yer alacak.

Türkiye’nin ilk ve tek en büyük kapasiteli yerli Termoplastik Poliüretan (TPU) üreticisi olarak öne çıkmayı hedefliyorsunuz. Bu alanda yatırımlarınızdan ve TPU üretim kapasitenizden bahsedebilir misiniz?

BAYEGAN farklı birçok polimer ürününün global ölçekte ticaretini yapan pazar lideri bir kuruluş, büyük bir yapı. Bu yapı içerisinde biz her zaman müşterilerimize tam çözüm sunabilen esnekliğe ve birikime sahibiz. Örneğin, bir kablo müşterimize gittiğimizde ihtiyacı olan bakır malzemeden plastik ürüne hatta katkı malzemelerine kadar bütünsel bir paket sunarız.

Bu yetkinliğimiz müşterilerimizin tercihlerinde en belirleyici olan unsurlardan biridir. Ticari hayatımızda, özellikle de faaliyette olduğumuz sektörlerde poliüretan kimyasının çok önemli
olduğunu gözlemledik. Çok hassas ve uzmanlık gerektiren bir ana bilim dalı olan poliüretan kimyası bizim üretime girme kararımızı verdiğimizde önümüze çıkan ilk katma değerli ürün oldu.

Kısaca tarif etmek gerekirse, termoplastik poliüretan (TPU), kendisini oluşturan monomerlerin farklı kombinasyonları ile çok sayıda formülasyon geliştirerek istediğiniz
özellikle çok yüksek katma değerli ya da daha ticari ürünler geliştirebildiğiniz bir termoplastik elastomer.

Sayın Ersan Bayraktar ile Çok Keyifli Bir Röportaj
Soldan sağa: Ahmet Fazlı-Fabrika Müdürü, Bahar Durak Akkoyun-Ar-Ge Direktörü, Ersan Bayraktar-BYCHEM Yönetim Kurulu Başkanı, Kürşat Akıcı-Genel Müdür

Ticari polimerler ile yüksek performanslı polimerler arasındaki grupta iyi bir yere sahip olan TPU aslında bir mühendislik plastiği olarak da bilinir. Özellikle ayakkabı taban sektöründe çok fazla ismini duyduğunuz TPU; kablo, boru ve hortum uygulamaları, film sistemleri, beyaz eşya, yapıştırıcı marketi, tekstil, otomotivde yüksek katma değerli parçaların üretimi, 3 boyutlu üretim pazarı, elektrik ve elektronik sektörlerinde kendisine önemli derecede yer bulmuş bir polimer.

Yatırımımız için kendimize bir yol haritası belirledik. İlk aşamada TPU yatırımı ile başladık. Bu kadar hassas bir polimeri sentezleyebilmek için kullandığımız tüm proses ekipmanlarını en yeni teknoloji ile donatılmış ekipmanlardan seçtik. TPU formülasyonlar içerisinde önemli
bir yere sahip olan doymuş polyester poliollerimizi de kendimiz sentezleyeceğiz.

Ar-Ge ve inovasyon alanında planladığınız faaliyetlerinizi aktarabilir misiniz? Özellikle yeni teknolojilerden üretim süreçlerinde nasıl yararlanacaksınız?

Toplamda 35.000 m2’lik alana kurulu tesisimizde 3.500 m2’lik alanda 3 katlı bir Ar-Ge Merkezimiz mevcut. Ar-Ge Merkezimiz Türkiye’de çok da benzeri olmayan mükemmel
bir polimer merkezi diyebiliriz.

Merkezimizde; standart projelerden yüksek bütçeli uluslararası projelere uzanan proje havuzumuzda, uzman kadromuzla, projelerin gerektirdiği tüm testleri yaklaşık 100 adet cihazımız ile yapabileceğiz ve bu projelerden ulusal ve uluslararası yayınlar çıkartabileceğiz.

Doktora ve yüksek lisans eğitimini tamamlamış, çoğunluğu temel bilimler ve mühendislik
fakültesi mezunu olan kadromuz ile özellikle yeşil çözümler ve sürdürülebilirlik temalı projelere imza atmak ise en öncelikli hedeflerimiz arasında. ISO IEC 17025 Laboratuvar Akreditasyonu için çalışmalarımızı da Ar-Ge Merkezimiz ile paralel bir şekilde başlatarak
iç süreçlerimiz ve sektör için uyguladığımız tüm testlerin güvenilirlik düzeyini en üst seviyeye taşıyacağız.

Ar-Ge Merkezimizde özellikle TPU, kompozitler ve polyester poliol denemelerimizi pilot ölçekli hatlarımızda yaparak teknolojik gereksinimleri burada şekillendirmek ve sonrasında üretim hattına geçmek bizi ileriye taşıyacak ve farklılaştıracak.

TPU son ürün haline gelmeden önce enjeksiyon, ekstrüzyon, şişirme film prosesi, solventte çözünme gibi birçok farklı süreçten geçiyor ve işleniyor. Bu bağlamda aynı uygulamaların
pilot ölçekli halini Ar-Ge Merkezimizde kurup, müşteri prosesinde görebileceğimiz olasılıkları öncesinde tespit edebilme ve hızlıca çözümleme imkânımız olacak. Bu şekilde müşteriye özel, güvenilir çözümler sunmayı; süreçlerimizi hızlı ve kontrollü yürütmeyi hedefliyoruz.

TPU alanında hedeflediğiniz satış faaliyetlerinizi paylaşabilir misiniz, ağırlıklı olarak hangi bölgelere satışı hedefliyorsunuz?

BAYEGAN olarak üretim faaliyetlerimize plastifiyan kategorisinde DOTP gibi ticari bir ürün ile başladık ve bu ürün ile önemli deneyimler kazandık. İkinci üretim faaliyetimizin TPU gibi niş bir polimer üretimi olması bize gurur veriyor.

TPU, hammaddesinden son ürün haline gelene kadar aşırı hassas aşamalar içeren ve bu bağlamda da katma değeri yüksek bir polimer. TPU ürünleri her ne kadar jenerik bir pazar gibi algılansa da nitelikli ve özel ürünlere yönelik talepler ile yüksek rekabet üreticiler için
dinamik bir süreci gerektiriyor.

Bu durumda öncelikle piyasanın beklentilerine paralel olarak geliştirdiğimiz ürünlerimizi piyasaya sunarak pazarda kendimize kalıcı bir yer edinmeyi hedefliyoruz. Hedefimize ulaşmak için en büyük gücümüz ise Ar-Ge Merkezimizde geliştirdiğimiz yüksek katma değerli ürünlerle bir adım öne çıkmak olacak.

Ülkemizde ve küresel pazarda lokomotif sektörlerin ve üst düzey talep yaratan endüstrilerin
ihtiyaçlarını, beklentilerini ve stratejik girişimlerini yakından takip ediyoruz. Bu da bizim olası senaryolara hazır olmamızı, özel konfigürasyonlardaki ürünleri hızla ortaya çıkarmamızı sağlıyor.

Ülkemizdeki talebe en doğru çözümleri sunmanın yanında ihracat pazarlarında yapacağımız hamlelerle hem global bir oyuncu olacak hem de ülke ekonomisine önemli bir katkı sağlayacağız. İhracat pazarlarında odağımız ve önceliğimiz TPU için önde gelen pazarlar olan Avrupa ve Amerika.

Müşteri memnuniyetini ve kalitenizi korumak için BYCHEM olarak dikkat edeceğiniz noktalar nelerdir?

Pazarda köklü ve çok değerli rakiplerimizin olduğunun bilincindeyiz. Çok uzun yıllardır bu işi yapan rakiplerimizle aynı sahada olmak yolumuzun uzun ve engebeli olduğunu da gösteriyor. Ancak aynı zamanda rekabet her zaman bizleri diri tutan bir olgu ve sektörün gelişimi için önemli. Rekabet ederken en önemli nokta müşteri memnuniyeti ve ürünlerimizin kalitesi.

Burada alanında uzman teknik destek ekibimiz her zaman müşterilerimiz ile temasta olacaklar. Aynı zamanda sadece müşteri şikayetleri ile ilgilenen uzman bir ekibimiz de ürünlerimizde sorun olduğu her an 7-24 destek verecek durumda olacaklar.

Ürünlerimizde yüksek kalite standartlarını sağlamak bizim için çok önemli. Ürün kalitemizi yüksek tutarken; rekabetçilik, esneklik, lojistik çözümleri ve teknik destek gibi konularda da müşterilerimizin beklentilerini karşılamak çalışma sistemimizin en temel unsurları. Bu konuda BAYEGAN’ın yerel ve küresel pazarlardaki bilgi birikimi, kapsamlı ve kusursuz tedarik zinciri organizasyonu ve müşteri ihtiyaçlarına çözüm yaratmaya odaklı iş kültürü bizi ayrıştırıyor ve başarıyı beraberinde getiriyor.

Sayın Ersan Bayraktar ile Çok Keyifli Bir Röportaj

Sürdürülebilirlik alanında yaptığınız çalışmalar nelerdir?

Ar-Ge Merkezimizdeki çalışmaların odak noktasında sürdürülebilirlik var. Bu bağlamda biyo / organik bazlı hammaddeler kullanarak geliştirilen formülasyonlara ya da biodegradable-biyoçözünür özelliklerde polimer çalışmalarının yapılmasına büyük önem veriyoruz ve destekliyoruz. Bu ürünlerin pazara sunulmasında atacağımız önemli adımları da çok yakında duyuracağız.

Ayrıca üretim hattımızda, kurulum aşamasından itibaren sürdürülebilirliğe önemli katkılar sağlayacak olan, en başta enerji kazanımı olmak üzere yenilikçi çözümler geliştirdik. Bu çözümlerin önemli bir kısmı şu an yapımı devam eden tesisimizde kurulmuş durumda,
diğer çözümlerin ise yatırım süreci devam ediyor. Özellikle yenilenebilir enerji kullanımımızı mümkün olan en yüksek seviyeye çıkartarak şirketimiz ve BAYEGAN içerisindeki sürdürülebilirlik hedeflerimize ulaşacağız.

Son olarak gelecek dönem için hedeflerinizi bizlerle paylaşabilir misiniz?

Özel ürün ve çözümlerimizde ayrışmak amacıyla pazarlama çalışmalarımızda BYCHEM’in üretim gücünü ve esnekliğini ifade eden BYFLEXX markasını kullanmaya karar verdik. En büyük hedefimiz tam kapasite ile çalışırken en kısa sürede yatırımımızı büyütmek ve Türkiye pazarındaki ihtiyacı karşılayacak BYFLEXX TPU çözümlerinin tamamını sunarak ithal ikamesi ile ülke ekonomisine katkı sağlamak.

İç piyasadan sonra ihracat pazarında öncelikli hedefimiz Avrupa’da önemli bir paya sahip olmak. Ayrıca, sektörel olarak, Aromatik TPU çözümlerinin yanı sıra Alifatik TPU çalışmalarını da hayata geçirerek özellikle medikal ve otomotiv sektörlerinde pay kazanmayı hedefliyoruz.

Bilindiği üzere TPU; üstün mekanik özellikleri, kimyasal direnci ve UV stabilitesi nedeniyle PVC (polivinil klorür) ve TPE (termoplastik elastomerler) gibi malzemelere göre avantajlar sunuyor. TPU’nun PVC veya TPE’ye kıyasla mükemmel aşınma direnci, daha yüksek
dayanıklılık ve daha geniş sertlik seçenekleri ve özellikle geri dönüştürülebilir özelliği çok iyi.

Bu nedenle gelecek dönemde özellikle TPU kompozit malzemelerin geliştirilmesine
ve üretimine odaklanacağız. Bu kapsamda iletkenliği geliştirilmiş, hafif ve yüksek ısı dayanımı sağlayan çözümlere odaklanacağız.

Geri dönüştürülme özelliği çok iyi olan TPU ile içeriğinde bu şekilde polimerler
barındıran kompozitler de geliştirerek sürdürülebilirliğe ve yeşil ekonomiye katkı sağlamayı amaçlıyoruz.

Bununla ilgili çok güncel bir örnek vermek isterim: Günümüzde elektrikli araçların önemi giderek artıyor ve yakın gelecekte bu pazar içerisinde TPU önemli bir yere sahip olacak. Dolayısıyla, önemli normlara uygunluk sağlayabilecek BYFLEXX TPU özel çözümlü bileşikler ile otomotiv sektöründe yer bulmak da BYCHEM olarak ana hedeflerimiz arasında.

Son olarak, aşınma direncinin yüksek olması sebebiyle TPU’nun en yoğun kullanım alanının ayakkabı üretimi olduğunu görüyoruz. Bu pazara yönelik, özellikle hafifletilmiş, aşınma direnci daha da artırılmış, elastikiyet kaybı olmayan, yüksek ısı ve kimyasal dirence sahip çözümler de gelecekte hayata geçirmek istediğimiz projelerimiz arasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Öne çıkan haberler