Salı, Nisan 23, 2024

Sayın İsmail Darcan ile Çok Keyifli bir Söyleşi Gerçekleştirdik

Boytek Reçine’nin Yönetim Kurulu Başkanı Sayın İsmail Darcan ile çok keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Sayın İsmail Darcan, 1978 yılından beri faaliyetlerine devam eden Boytek Reçine ile ilgili değerli bilgileri bizlerle paylaştı.

Bizlere kendinizden, profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

Darcan ailesi tarafından kurulmuş olan Boytek Reçine, 1978 yılının Ocak ayında Yenibosna, İstanbul’da Alkit ve Polyester Reçinesi üretimiyle imalata başlamıştır. Tekirdağ’ın Merkez’e bağlı Gazioğlu köyünde doğdum. İlkokulu köyde iki sınıflı bir okulda; ortaokulu Tekirdağ Namık Kemal Lisesi’nde okudum. Lise sıralarında Kimya Mühendisi olma arzusuyla Yıldız Teknik Üniversitesi’nin Galatasaray Kimya Mühendisliği bölümünden mezun oldum.

Boytek’in kuruluş hikayesini ve günümüzde hizmet verdiği sektörleri paylaşabilir misiniz?

Okulum bitince Polimer Yüksek Lisansımı tamamlayarak Yenibosna’da Boytek’i kurarak imalata başladım. Boytek olarak; Boru, Denizcilik, Enerji, Havacılık, İnşaat, Otomotiv, Turizm sektörlerine hizmet vermekteyiz. Firma prensibimiz; sabır ve inançla, sevgiyle devamlılıktır.

“Bugün bu sektörlerde iş var onu üreteyim, yarın başka sektörlerde kar var” diyerek savrulmak, sektörler arasında dengesizlikler yaratır. Diğer prensibimiz olan çevresel gelişmelere duyarlı olmak ve bunu teknik bilgi birikimimiz ve kültürümüzle birleştirerek kararlarımızı bu parametreler ışığında almak, bizi hep doğru ve iyi olanla buluşturuyor.

Boytek’in 46 yıllık geçmişi, yönetimi ve üretimi çok seven ekibimiz sayesindedir. Bu yüzden Boytek’in şu ana kadar sürdürdüğü politikalar devamlılık esasına dayanır.

Sayın İsmail Darcan ile Çok Keyifli bir Söyleşi Gerçekleştirdik
İsmail Darcan
Kompozit sektörüne sunduğunuz ürünler nelerdir ve bu ürünleri geliştirmek için Ar-Ge Laboratuvarınızda yaptığınız çalışmalardan bahsedebilir misiniz?

Boytek ürün portföyü tamamen firmamızın kendi Ar- Ge çalışmalarıyla geliştirilmiştir ve portföyümüze dâhil edilmiştir. Firmamız ürün çeşitliliği, aktif Ar-Ge çalışmaları ve müşteri memnuniyeti hususunda dünyanın sayılı firmalarındandır.

Ürün dağılımında her çeşit polyester reçineler, jelkotlar, pigment pastalar, vinil esterler, kalıp ayırıcılar, peroksitler ve portföyü tamamlayan Owens Corning, Nouryon, Ineos gibi dünyanın sayılı firmalarının yardımcı maddeler mümessillikleri bulunmaktadır.

Boytek Reçine’nin hammadde temin kaynakları prensipli, tutucu, sayılı üreticileri olan firmalardır. Boytek Reçine; üretim teknolojisi, üretim kapasitesi, makineleri ve deneyimli kadrosu ile üst düzey bir üreticidir.

İhracat faaliyetlerinizi paylaşabilir misiniz, ağırlıklı olarak hangi bölgelere ihracat yapmaktasınız?

Avrupa ve Asya kıtasında olmak üzere iki lokasyonda toplam üretim kapasitemiz 85.000 tondur. Ürün portföyümüzün zenginliği ve kalite anlayışımız ile 1986 yılından beri ihracat yapan bir firma olarak müşterilerle birlikte büyüyen ve devamlılığa önem veren politikamızla beş kıtada ürün satışını sürdürmekteyiz.

İçinde bulunduğumuz iklim krizi, kaynakların azalması sektörleri sürdürülebilirlik konusunda
adım atmaya itiyor. Boytek olarak sürdürülebilirlik alanında nasıl çalışmalar yapmaktasınız?

Dünyamızda yaşam ancak dengeyle ve bu dengenin sağlanmasıyla mümkündür. Ben ve bizler (Boytek Ekibi) olarak döngülerin olması gerektiğinin bilincinde olan kişileriz. Bu konuda 2018 yılında Tuzla’daki tesisimizde bir ilke imza atarak 179 KW kapasitede çatı Güneş Enerjisi Santrali projemizin yatırımını yaptık ve fabrikamızdaki elektriiğin %15’ini üreterek karbon emisyonumuzu azaltıyoruz.

Bu tarz yatırımlarımız devam etmekte olup, tüm enerji tüketimimizi yeşil enerjiden tedarik edeceğiz. Ayrıca 1997 yılından beri geri dönüşüm içerikli (Atık Pet) şişelerden üretilen reçineleri üretmeye devam ediyoruz. Tesisimizde sıfır atık sertifikalarımızı yıllar önce
devreye alarak tüm çalışanlarımızla beraber sürdürülebilirliği hassasiyetle devam ettiriyoruz.

Sayın-İsmail-Darcan-ile-Çok-Keyifli-bir-Söyleşi-Gerçekleştirdik

Türkiye’de kompozit sektörünün gelişimini dünya ile kıyasladığınızda nasıl değerlendiriyorsunuz ve sizce sektörün gelişimi için nasıl adımlar atılmalı?

Kompozit sektörünün büyüme trendleri her yıl yurt içi tüketim ve yurt dışı ihracatta artışlarla devam etmektedir. Sektör oyuncuları olarak biz üretenler ve son ürün olan kompozit malzemeleri üretip pazara sunanlar, kalite anlayışını daima önde tutmalıdır.

Son olarak Boytek olarak 2024 yılına dair öngörülerinizi bizlerle paylaşabilir misiniz?

2024 yılı ülkemiz için çok sert geçecektir. Bu konuda temkinli, sakin ve gereksiz tartışmalara meydan verilmeyecek hareketler yapılmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Öne çıkan haberler