Çarşamba, Mayıs 31, 2023

Sayın Sertuğ Melih Başol ile Röportaj Gerçekleştirdik

Gerçekleştirdiğimiz röportajda Rota Kimya Satış ve Pazarlama Müdürü Sayın Sertuğ Melih Başol, şirketin faaliyet alanları ve sundukları ürünler hakkında bilgi verdi.

Okurlarımıza kısaca kendinizden ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

1981 yılında İstanbul’da doğdum. İlkokuldan sonra ortaokul ve liseyi Sankt Georg Avusturya Lisesi’nde okudum. Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünden 2005 yılında mezun oldum.

Profesyonel iş hayatıma G. Kore’nin petrokimya şirketi olan LG Chem’de satış temsilcisi olarak başladım, ardından Belçika merkezli kimya distribütörü olan Azelis Türkiye’de ihracat müdürü olarak görev aldım ve son olarak Fransız kimya şirketi Arkema firmasında satış müdürlüğü görevlerinde bulundum. Daha önce dışardan destek verdiğim aile şirketimiz olan Rota Kimya’da 2016 yılından itibaren tam zamanlı olarak görev almaktayım.

Sertuğ Melih Başol
Sertuğ Melih Başol

Rota Kimya’nın kuruluş süreci ve yapıştırıcı sektöründeki faaliyetleri hakkında bilgi verir misiniz?

Rota Kimya faaliyetlerine 1976 yılında kimyager M. Öner Başol tarafından bir aile şirketi olarak deri kimyasalları ve PVA bazlı yapıştırıcıların üretimiyle başlamıştır.

1998 yılına kadar faaliyetlerine deri sektöründe devam eden firmamız, 1998-1999 kriziyle beraber sektörde yaşanan daralma neticesinde deri sektöründeki uzmanlığını kullanarak ayakkabı sektörüne yönelik finisaj kimyasallarını (boyalar, parlatıcılar, renklendiriciler), taban ve saraciye sektörüne yönelik boyaların üretimini de portföyüne kattı.

2015 yılına geldiğimizde uzun zamandır sürdürdüğümüz Ar-Ge çalışmalarımızın sonucunda, firmamızın kuruluşundan beri büyük önem verdiğimiz yapıştırıcı sektörüne önce su bazlı daha sonra da solvent bazlı yapıştırıcılar üreterek geri döndük. 40 yılı aşkın tecrübemiz
ve teknik bilgimiz ile ayakkabı sektöründe yerli su bazlı yapıştırıcı üretimi yapan az sayıda şirketten biri olmanın da gururunu yaşıyoruz.

Bununla beraber yerli üretimimiz ve lokal Ar-Ge merkezimiz ile solvent bazlı yapıştırıcılarda da yüksek kaliteyi uygun fiyata hem Türkiye hem de yurt dışı pazarına sunabiliyoruz.

rota kimya

Rota Kimya’nın sunduğu ürün ve hizmetler hakkında bilgi verir misiniz? Hedef sektörleriniz arasında neler yer almaktadır?

Rota Kimya olarak 5 ürün grubunda faaliyet göstermekteyiz. Bunlar; ayakkabı finisaj kimyasalları, deri kimyasalları, saraciye boyaları, ayakkabı ve deri bakım ürünleri ve yapıştırıcılar grubudur. Deri kimyasalları, deri üreticilerinin (tabakhanelerin) üretim esnasında kullandığı finisaj kimyasallarını kapsamaktadır.

Ayakkabı finisaj kimyasalları, taban boyaları, saraciyeye yönelik boyalarımız ile yapıştırıcılar
ürün gruplarımız da yurt içinde ve yurt dışındaki ayakkabı üreticileri, taban, çanta ve kemer üreticilerinde kullanılmaktadır. Ayakkabı bakım ürünlerimiz, ayakkabı ve deriden mamul eşyaların bakımı ve korunması amacıyla son kullanıcıyla perakende mağazalarda buluşmaktadır.

Amerika ve Kanada pazarlarına yönelik deri ayakkabı bakım ürünlerini farklı marka altında üretiyoruz. Kısacası deri ve yapıştırıcıyla ilgili her alan bizim hedef kitlelerimizden birini oluşturmaktadır. Ayakkabı sektöründe ihtiyaca özel, modüler üretimleri en kısa sürede yapabiliyoruz.

Aynı zamanda ürettiğimiz kimyasalların farklı sektörlerde (elektronik, endüstriyel ürünler, mobilya, vs.) kullanımı konusunda da çalışmalarımız devam etmektedir.

Rota Kimya’nın yurt içi ve yurt dışı faaliyetleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

Merkez ofisimiz Ar-Ge birimimiz ve üretimimiz İstanbul / İkitelli OSB içinde yer almaktadır. Yurt içinde, İstanbul’da ağırlıklı olarak İkitelli, Merter bölgesi olmak üzere ayakkabı, taban, çanta ve kemer üreticileriyle direkt olarak veya ürünlerimizin satışını gerçekleştiren
bayilerimiz aracılığıyla çalışmaktayız.

Anadolu’da da daha çok Gaziantep, Konya, İzmir, Adana, Antakya, Manisa başta olmak üzere ağırlıklı olarak bayilerimiz aracılığıyla faaliyet göstermekteyiz. Aynı zamanda, zincir ayakkabı mağazalarından üretim yapan birçok firma müşterilerimiz arasında yer almaktadır.

Üretimimizin yaklaşık %35’ini ihraç etmekteyiz. Başlıca ihracat pazarlarımız arasında İran, Özbekistan, Bangladeş, Fas, Mısır, Amerika, Kanada, Rusya, Japonya, Hindistan, Pakistan gibi yaklaşık 20’den fazla ülke bulunmaktadır.

Her yıl yurt dışı pazarlarındaki varlığımızı ve memnuniyeti üst seviyeye çekerek, ihracatın satışlarımız içindeki payını 35%’ e getirmeyi başardık. Neredeyse her kıtaya ve sektöre öncülük eden 20’den fazla ülkeye ürün sağlıyoruz: Amerika, Japonya, Hindistan, Mısır ve
Pakistan bu ülkelerden bazılarıdır. Yurtdışında da özellikle İtalya gibi deri ve ayakkabı ile öncü fuarlarda ülkemizi temsil etmekteyiz.

Rota Kimya için 2022 yılı nasıl geçti? 2023 yılı için yeni projeleriniz var mı?

Genel olarak, 2022 yılındaki küresel ve yurtiçindeki zorluklara rağmen miktar bazında satışlarımızı %28 oranında arttırdık.

2022 yılı genel olarak pandemi süreci akabinde global pazarlarda yaşanan değişiklikleri gözlemlediğimiz, Rusya – Ukrayna krizi neticesinde yaşanan enerji krizi sebebiyle hammadde tedariğinde de ekstra zorlukların ve maliyet artışlarının yaşandığı, yurtiçinde de kurdaki dalgalanma sebebiyle maliyet artışlarıyla mücadele ettiğimiz zorlu bir yıl oldu.

2023’e başlarken de maalesef ülkece çok büyük bir deprem felaketi yaşadık. 2023 yılında ilk hedefimiz daha çok üreterek ve ihracattaki payımızı arttırarak ülkemizin kalkınmasına daha çok destek olmak bulunmaktadır.

Ayrıca yapıştırıcı ve deri kimyasalları alanlarındaki faaliyetlerimizi daha da genişletmek
amacıyla, İkitelli’deki merkezimizin dışında Tuzla’da da yeni fabrikamızı faaliyete almak hedeflerimiz arasındadır.

Yapıştırıcı grubunda şu an ağırlıkla faaliyet gösterdiğimiz su bazlı ve solvent bazlı yapıştırıcılarımız dışında mobilya, sünger, hotmelt yapıştırıcılar alanlarında da yatırım düşüncemiz bulunmaktadır.

Yurt dışında da gerek çalışan sağlığı gerekse çevreye olan duyarlılığı sebebiyle giderek artan trendle kullanımın arttığı su bazlı yapıştırıcılar grubumuzda da ürün çeşitliliğimizi ve sektördeki uygulamalarımızı artırmayı hedeflemekteyiz.

Rota Kimya olarak inovasyon ve Ar-Ge alanında yürüttüğünüz çalışmalar hakkında bilgi alabilir miyiz?

Ayakkabı sektöründe birçok üreticinin yaşadıkları sorunların bir çözüm ortağı olarak gördüğü bir firma olarak, günümüzde Ar-Ge ve inovasyona her zamankinden daha da çok önem vermekteyiz.

Deri ve yapıştırıcı sektöründe dışa bağımlılığın daha aza indirilip rekabet gücümüzün arttırılması amacıyla su bazlı yapıştırıcılar alanındaki ürün çeşitliliğimizi artırmak, aynı zamanda deri sektöründe kullanılan finisaj kimyasallarından Türkiye’de üretimi olmayan
grupların üretimini faaliyete geçirme hedefiyle çalışmaktayız.

Aynı zamanda, uluslararası normlarda da çevresel ve insan duyarlılığı kriterlerini takip etmek ana sorumluluklarımızdan biri olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

11,034TakipçilerTakip Et
808TakipçilerTakip Et
1,500AboneAbone Ol

Öne çıkan haberler