Salı, Nisan 23, 2024

Sayın Talin Saraylı Dikici ile Söyleşi Gerçekleştirdik

İnovasyona ve Ar-Ge çalışmalarına büyük önem veren Saray Alüminyum, 40 yılı
aşkın süredir alüminyum çözümlerine yönelik ürünler geliştiriyor. Gerçekleştirdiğimiz
söyleşide Saray Alüminyum Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Talin Saraylı Dikici, Saray
Alüminyum’un sunduğu ürün ve hizmetler hakkında bilgi verdi.

Okurlarımıza kısaca kendinizden ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. Saray Alüminyum Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktayım.

Talin Saraylı Dikici
Talin Saraylı Dikici

Saray Alüminyum’un kuruluş süreci ve faaliyet alanları hakkında bilgi verir misiniz?

Saray Alüminyum olarak, 1980 yılından bu yana mimari alüminyum çözümlerimiz; kapı, pencere, cephe, sürme sistemleri, alüminyum kompozit panel, panjur-kepenk, PVC sistemleri ile endüstriyel profil çözümlerimizin yanı sıra alanında uzman üretim gücümüz, kalitemiz ve inovatif ürünlerimiz ile öne çıkıyoruz.

Geliştirdiğimiz öncü ve yenilikçi dış cephe çözümleriyle geleceğin mimari yapılarının inşa edilmesinde büyük rol oynuyoruz.

 

Saray Alüminyum’un sunduğu ürün ve hizmetler hakkında bilgi verir misiniz? Hedef sektörleriniz arasında neler yer almaktadır?

Kapı, pencere, cephe, sürme ile panjur-kepenk sistemleri, alüminyum kompozit panel, PVC kapı ve pencere sistemleri ve makine, aydınlatma, ısıtma-soğutma, otomotiv, asansör vb. sektörler için çeşitli şekil ve büyüklükte endüstriyel profiller üretiyoruz.

Saray Alüminyum’un yurt içi ve yurt dışı faaliyetleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

40 yılı aşkın süredir Türkiye’nin her köşesine hizmet veriyoruz. Yurt dışında ise Avrupa, Asya ve Orta Doğu başta olmak üzere Amerika ve Afrika ülkeleri ile birlikte toplamda 60’dan fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz.

Saray Alüminyum’un çevre politikası ve sürdürülebilirlik yaklaşımı hakkında bilgi verebilir misiniz?

Alüminyum sektörünün yenilikçi ve köklü markası olarak, üretim süreçlerinden ürünlerin çevresel etkileri ve kalite süreçlerine kadar tüm adımlarımızda sürdürülebilirlik ilkeleri doğrultusunda hareket ediyoruz. Kendi üretim tesislerimizden başlayan süreci, ürün ve uygulamalarımızla realize ediyoruz.

Tüm yatırım süreçlerimizde üretim hacmi kadar enerji verimliliği de önceliğimizi oluşturuyor. Uluslararası standartlarda üretim yapan bir şirket olarak iklim krizinin etkilerini en aza indirmeyi amaçlayan Avrupa Yeşil Mutabakatı’nı dikkate alan iki aşamalı üretim sürecine sahibiz.

İlk aşamada sürdürülebilir enerji kaynakları kullanıyor, ikinci aşamada ise yüksek ısı yalıtım performansına sahip ürünler geliştiriyoruz. Üretimde karbon ayak izinin azaltılmasına yönelik yatırımlarımızı tamamladık. Çerkezköy fabrikamızda yaklaşık 6,6 milyon Euro yatırımla hayata geçirdiğimiz üç rüzgâr enerji santrali ile yılda 6 MW elektrik enerjisi elde ediyoruz.

Üretimde kullanılan temiz enerji sayesinde tesisimizin kurumsal karbon ayak izi 1 milyon 325 bin tCO2e seviyesine düştü, böylece yılda 7.900 ton karbon salınımının önüne geçtik ve
üretim kaynaklı sera gazında yüzde 30 oranında iyileşme kaydettik. Kısa süre içerisinde devreye alacağımız yeni fabrikamızın çatısına kurulan GES yatırımı ile elektrik enerjisi üreteceğiz.

Saray Alüminyum

Saray Alüminyum olarak inovasyon ve Ar-Ge alanında yürüttüğünüz çalışmalar hakkında bilgi alabilir miyiz?

Ana iş kollarımız olan alüminyum kapı, pencere, cephe ve sürme sistemleri; PVC sistemler, panjur-kepenk sistemleri ve alüminyum kompozit panelleri gibi mimari sistemlerimizin yanı sıra endüstriyel profil üretim alanında sektörün en önemli tedarikçilerinden biriyiz. Çevreci bir malzeme olan alüminyum, günlük hayatımızda her geçen gün kullanım alanını geliştiriyor.

Biz Saray Alüminyum olarak inovasyon çalışmalarımızı müşteri talepleri ve sektörün ihtiyaçları paralelinde yaptığımız Ar-Ge çalışmaları ile piyasaya sunmaktayız. Özellikle inşaat sektörünün daha çevreci ve yüksek performans değerlerine sahip ürünler ile buluşmasını sağlıyoruz.

Mimaride kullanılan ürünlerimizde önceliğimiz dış hava koşullarına dayanımı ve yalıtım değerleri yüksek inovatif çözümler sunan sistemler geliştirmektir. Bunun için her coğrafi bölgenin farklı isteklerini değerlendirerek önceliklere göre ürün geliştirme yapıyoruz.

Saray Alüminyum’un gelecekteki yatırım planları arasında neler var? Yatırım konusundaki önceliklerinizi okuyucularımızla paylaşır mısınız?

Saray Alüminyum olarak, gelen yoğun talepler karşısında tüm çalışma alanlarında kapasitemizi artırmaya yönelik kararlar aldık ve buna paralel makineekipman ile tesis yatırımlarını planladık. Alınan bu kararlar neticesinde yeni fabrika ve tesis yatırımlarımız
ile birlikte yeni GES ve RES yatırımlarımız da 2023 yılında faaliyete geçmeye hazırlanıyor.

Bu yatırımları 2000 ton ve 4500 tonluk pres hatları, dikey ve yatay elektrostatik boyama tesisleri, yeni dökümhane, GES ve RES olarak özetleyebiliriz.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Öne çıkan haberler