Pazartesi, Ocak 30, 2023

Serdar Çolak ile Röportaj Gerçekleştirdik

Serkim Reçine Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Serdar Çolak ile çok keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Sayın Çolak, bizlerle firmasının üretim alanları, Ar-Ge faaliyetleri konularında çok değerli bilgiler paylaştı.

serdar çolak

Bizlere kendinizden ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

1979 İstanbul doğumlu, evli ve üç çocuk babasıyım. Kadir Has Üniversitesi İşletme Bölümünden mezun oldum. Öğrencilik dönemimde Fenerbahçe ve Ülker kulüplerinin altyapılarında basketbol oynadım.

Bu bana küçük yaşlarda takım olabilmeyi, ekip liderliği kabiliyetini kazandırdı ve profesyonel iş hayatımda bunun çok faydasını gördüm. Eğitimimi tamamladıktan sonra 2001 senesi itibariyle o dönem unvanı Serkim Boya Kimya olan aile şirketimizde profesyonel iş hayatıma
başladım. 2016 yılından bu yana da Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktayım.

Serkim’in kuruluşundan bugüne gelişim sürecini ve hizmet verdiği sektörleri paylaşabilir misiniz?

Serkim 1993 yılında alkid reçine, boya ve vernik üretmek üzere Serkim Boya Kimya unvanı ile üretim hayatına başlamıştır. 2003 yılında sektörel gelişmeleri de göz önünde bulundurarak boya ve vernik üretimini bırakarak reçine üretimi konusunda ihtisaslaşma ve
yatırımlarımıza bu yönde devam etme kararı aldık.

Bu süreçten sonra boya ve vernik sanayisine yönelik ürünlerimizi çeşitlendirmeye ve geliştirmeye başladık. 2018 yılında Tuzla Kimyacılar OSB’de 30.000 ton üretim kapasitesine sahip tesisimize taşındık, yeni tesisimizin devreye girmesi ile birlikte unvanımızda da
değişiklik yaparak Serkim Reçine Kimya olarak yolumuza devam etme kararı aldık.

Serkim Reçine olarak 2009 senesi itibariyle ihracata başladık ve geldiğimiz noktada 30 ülkeye ihracat yapıyoruz ve satışlarımızın %35’ini ihracat pazarları oluşturmakta. Hedefimiz bu oranı 2025 senesine kadar %50’nin üzerine çıkarmak. Lübnan, Tunus, Guatemala, Honduras, Senegal, Kostarika, Yunanistan, Portekiz, Azerbeycan, İspanya, Özbekistan, Romanya gibi birçok ülkede distribütörlerimiz ile birlikte satışlarımızı artırarak devam etmekteyiz.

Son 4 sene içersinde %140 büyüme gerçekleştiren firmamız, boya sanayisine yönelik oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahip bununla birlikte müşterilerimizin ihtiyaçlarını doğru analiz ederek sunduğumuz teknik destek ile pazar payımızı hızla artırmaya devam etmekteyiz.

serkim

Boya ve kaplama sektörüne sunduğunuz ürün gruplarınız nelerdir?

İnşaat ve Sanayi grubu başta olmak üzere mobilya boyaları, oto tamir boyaları, yol çizgi boyaları, marin boyaları, zemin kaplamaları ve bobin boyaları için alkid reçine, doymuş polyester, akrilik reçine ve epoksi ester reçineler üretmekteyiz.

Ürünlerinizi geliştirmek için yaptığınız Ar-Ge çalışmalarından ve bu çalışmalara ayırdığınız imkanlardan bahsedebilir misiniz?

Yeni tesisimizdeki Ar-Ge yatırımının da tamamlanması ile toplamda 140 m2’lik bir Ar-Ge kullanım alanına sahip olmakla birlikte oldukça tecrübeli ve başarılı bir Ar-Ge ekibimiz var. Ekibimiz her geçen gün büyüyor, hedeflerimiz doğrultusunda 2024 senesinde Ar-Ge
merkezi olmayı planlıyoruz.

Ar-Ge ekibimiz ile TÜBİTAK başta olmak üzere birçok kuruluş ile birlikte ortak projeler geliştiriyoruz, ayrıca üniversite-sanayi iş birliğini çok önemsiyoruz; 2023 senesi içerisinde bu konu ile de ilgili çalışmalar yapacağız.

serkim

Üretiminizde kaliteyi korumak için önem verdiğiniz noktalar nelerdir?

Serkim Reçine olarak bizim rakiplerimiz yurt içindeki üreticiler değil yurt dışı pazarlarda rekabet ettiğimiz global üreticiler. Bu sebeple kalite standartlarımızı üst seviyede tutmak adına sürekli kendimizi geliştiriyoruz. Özellikle son yıllarda geliştirdiğimiz ürünler ile sektörde takip eden değil ürünleri takip edilen firma haline geldik.

Üretim ile birlikte her birimimizde profesyonel ve motivasyonu yüksek iyi bir ekibimiz var. Bununla birlikte yenilikçi teknolojiye sahip tesisimizde kalite standartlarımızı korumak ve yenilikçi ürünlerin üretimini sağlayabilmek adına yatırımlarımız devam ediyor.

Serkim Reçine, üretiminde otomasyon sistemi kullanmakta ve hammadde girdi kontrollerinde de son derece hassasiyet göstererek kalite istikrarını maksimum seviyede tutmaktadır.

serkim

İklim krizi sebebiyle sürdürülebilirlik kavramı giderek önem kazanmakta. Sürdürülebilirlik politikanızı ve bu alanda yaptığınız çalışmaları bizlerle paylaşabilir misiniz?

İklim krizi insanlığın en büyük sorunu ve ne yazık ki bunun etkilerini hissetmeye başladık, Serkim Reçine olarak sürdürülebilir üretim anlayışını benimseyerek kaynakların tükenmesi ve çevresel olumsuz etkilerini azaltma yönünde çalışmalarımızı hızlandırdık.

Öncelikle çevresel performansımızı iyileştirmek adına ISO14001 Çevre Yönetim Sistemi çalışmalarımızı başlattık. Kurum olarak karbon ayak izini azaltmak ve sürdürülebilir bir gelecek için geri dönüşebilir ve bio bazlı ürünler ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor, yakın
zamanda bu ürünlerimizi ticarileştireceğiz.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

11,034TakipçilerTakip Et
776TakipçilerTakip Et
1,500AboneAbone Ol

Öne çıkan haberler