Salı, Temmuz 23, 2024

Shell ve Braskem’den Biyo bazlı propilen için ortaklık

Shell tarafından Braskem’e tedarik edilecek olan polipropilen, sürdürülebilir plastiklere yönelik artan tüketici talebini karşılamaya yardımcı olacak.

Shell Chemicals, Braskem’e kütle dengesi (mass balance) yaklaşımına dayalı ve üçüncü bir tarafça bağımsız olarak onaylanmış biyo-dağıtımlı ve biyo-dairesel propilen hammaddeleri tedarik etmeye başladığını duyurdu. Braskem bu hammaddeleri, ambalaj, film, otomotiv ve tüketim malları pazarlarında artan tüketici talebi için daha sürdürülebilir seçenekler sağlayan biyo-katkılı ve biyo-dairesel polipropilen üretimi için kullanacak.

Shell and Braskem partner for bio-attributed propylene

Shell Chemicals’ın Ticari Kıdemli Başkan Yardımcısı. Sean Clarry bu ortaklık için “Shell, modern yaşamı destekleyen günlük ürünlere giren biyo-katkılı ve biyo-döngüsel hammaddeleri tedarik etmek için Braskem ile çalışmaktan gurur duyuyor. Bu anlaşma, Shell
Chemicals’ın sürdürülebilir kimyasallar portföyünü nasıl büyüttüğünü ve Shell’in biyo-atık ve biyo-döngüsel hammaddeler kullanarak, faaliyetlerinden kaynaklanan sera gazı emisyonlarını azaltma ve 2050 yılına kadar net sıfır emisyonlu bir enerji şirketi olma stratejisini nasıl ilerlettiğini göstermekte” diye konuştu.

Döngüsel ekonomiye katkıda bulunmak

Shell, sera gazlarını azaltma ve döngüsel ekonomiye katkıda bulunma potansiyeline sahip propilen ürününde hidrokarbon hammaddesini biyo-katkılı ve biyo-döngüsel bir hammadde ile değiştiriyor.

Braskem’in polipropilen üretiminde döngüsel içerik kullanımını artırmayı amaçlayan Shell ve Braskem arasındaki iş birliği, Braskem’in 2050 yılına kadar karbon nötrlüğüne ulaşma ve döngüsel ekonomi hedeflerini ilerletme taahhüdünü güçlendiriyor. Shell ayrıca 2030 yılına kadar mutlak emisyonları 2016 seviyelerine kıyasla net bazda %50 azaltma hedefi belirledi.

Bu, şirketin doğrudan faaliyetlerinden kaynaklanan Kapsam 1’deki tüm emisyonları ve Shell’in operasyonel kontrolü altında faaliyetlerini yürütmek için satın aldığı enerjiden kaynaklanan Kapsam 2’deki emisyonları kapsıyor.

Kaynak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BÖLÜM SPONSORU

Öne çıkan haberler