Siemens Gamesa ve Siemens Energy, Yeni Bir Yeşil Hidrojen Üretiminin Adımını Atıyor

05 Şubat 2021

Paris Anlaşması hedeflerine ulaşmak için, dünyanın büyük miktarda yeşil hidrojene ihtiyacı olacak ve rüzgar, üretimi için gereken gücün büyük bir bölümünü sağlayacak.

Siemens Gamesa ve Siemens Energy, on yılımızın en büyük zorluklarından biri olan iklim krizini çözmek için ekonomiyi karbondan arındırmak için devam eden rüzgârdan hidrojene gelişmelerini ve güçlerini birleştirdiklerini açıkladı. Şirketler, doğrudan yeşil hidrojen üretmek için tek bir senkronize sistem olarak bir elektrolizörü açık deniz rüzgar türbinine tamamen entegre eden yenilikçi bir çözüm geliştiriyorlar.

Siemens Gamesa

Şirketler, 2025/2026 tarihine kadar çözümün tam ölçekli bir açık deniz gösterimini sağlamayı planlıyor. Almanya Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı, gelişmelerin “Almanya Hidrojen Cumhuriyeti” fikir yarışmasının bir parçası olarak uygulanabileceğini belirtti.

turkchem tv

Siemens Gamesa CEO’su Andreas Nauen, “Açık deniz rüzgar endüstrisindeki 30 yılı aşkın deneyimimiz ile Siemens Energy’nin elektrolizörler konusundaki uzmanlığıyla birleştiğinde, iklim krizini ele almak için parlak beyinleri ve en son teknolojileri bir araya getiriyor.

Rüzgar türbinlerimiz küresel enerji sisteminin karbondan arındırılmasında büyük bir rol oynuyor ve rüzgarın hidrojene dönüşme potansiyeli, bunu azaltılması zor endüstriler için de yapabileceğimiz anlamına geliyor. İnsanlarımızın daha yeşil bir geleceği şekillendirmenin bir parçası olması beni gururlandırıyor” şeklinde konuştu.

Siemens Energy CEO’su Christian Bruch, “Siemens Gamesa ile birlikte, oyunun kurallarını değiştiren bu çözümü geliştirmek için benzersiz bir konumdayız. Son derece esnek elektrolizör teknolojisinden yararlanabilen ve sürdürülebilir açık deniz enerji üretiminin geleceğini yaratan ve yeniden tanımlayan bir şirketiz.

Bu gelişmelerle birlikte, bol miktarda açık deniz rüzgarına sahip bölgelerin potansiyeli, hidrojen ekonomisi için erişilebilir hale gelecektir. Rüzgar enerjisini depolamamızı ve taşımamızı sağlayarak ekonominin karbon ayak izini azaltmanın en iyi örneğidir” dedi.

 

Kaynak