Çarşamba, Temmuz 6, 2022

Sika Türkiye Genel Müdürü Turgay Özkun ile Söyleşi

Gerçekleştirdiğimiz söyleşide Sika Türkiye Genel Müdürü Sayın Turgay Özkun sorularımızı yanıtladı. Özkun, Sika’nın özellikle yapıştırıcı ve sızdırmazlık alanlarındaki ürün ve teknolojileri hakkında bilgi verdi.

Turgay Özkun
Turgay Özkun

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

1975 İstanbul doğumluyum. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezunum. Yeditepe Üniversitesi, İşletme Yönetimi alanında Yüksek Lisans yaptım. Sektöre 2002 yılında İZODER’de görev alarak giriş yaptım.

Sika’daki kariyerime 2004 yılında başladım ve 17 yılı geride bıraktım. Sırasıyla Pazarlama ve Teknik Servis Hizmet Müdürlüğü, İş Birimi Müdürlüğü, Türkiye ve Orta Doğu Beton Hedef Pazar Müdürlüğü’nü takiben, 2018 yılından bu yana şirketin Türkiye Genel Müdürlüğü’nü yürütmekteyim.

Bununla birlikte Katkı Üreticileri Birliği (KÜB) Yönetim Kurulu Başkanlığı, Yapı Üreticileri Federasyonu (YÜF) YK Üyeliği, Türkiye İnşaat Malzemecileri Derneği (Türkiye İMSAD) Denetim Kurulu üyelikleri yapmaktayım.

Sika’nın kuruluş süreci ve günümüze gelene kadar geçirdiği aşamalar hakkında bilgi verir misiniz?

111 yıllık, İsviçreli bir firma olan Sika, dünyada 101 ülkede 300 üretim tesisiyle faaliyet gösteriyor. 25.000 çalışanı ile 2019 yılını 8,1 milyar İsviçre Frangı (CHF) ciro ile kapattı.

Sika Türkiye resmi olarak 1990 yılından bu yana faaliyet göstermesine rağmen ürünlerin Türkiye pazarına sunulması daha öncelere dayanıyor.

Geldiğimiz noktada Sika Türkiye, bölgesel merkezlerinden biri olmasının yanında yerel pazarda tüm ürün gruplarında yer alarak yapı kimyasallarının lider şirketi konumundadır. Halihazırda Sika’nın Türkiye’de 3 üretim tesisi ve toplam 260 çalışanı bulunuyor.

Sika’nın özellikle Yapıştırıcı ve Sızdırmazlık alanlarında sunduğu ürün, marka ve hizmetler nelerdir? Sika bu alanlarda, ağırlıkla hangi sektörlere ne tür ürünler sunmaktadır?

Sika’nın ürün gamı hemen hemen her sektöre ve uygulama alanına yönelik çözümleri karşılayabilcek kadar geniş ve çeşitlidir.

Örneğin; tekne güvertesindeki tik ağaçlarının sızdırmazlık uygulamalarından, araçların ön cam yapıştırması gibi yüksek performanslı uygulamalarına, günlük hayatımızda kullanabileceğimiz banyo sızdırmazlık ürünlerinden, hafif orta yük kapasitelerini karşılayabilecek yapıştırıcı ürünlere kadar çok geniş bir yelpazede hizmet vermekteyiz.

Şu an dünya üzerinde üretilen 2 araçtan bir tanesinin ön cam yapıştırma uygulaması Sika ürünleri ile yapılmaktadır. Hatta tekne derz yenilemeleri, pazarda; “Sikaları yenilemek” olarak anılır.

Sika olarak genel anlayışımız, yüksek standartlardaki çözümlerimizi doğru bir şekilde müşterilerimize anlatarak onların bir çözüm ortağı olmak ve onların hayatlarını kolaylaştırmaktır.

sika

Yurt içi ve yurt dışı satış faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz? Yurt içinde ve yurt dışında hangi bölgelere ne tür ürün satışları gerçekleştiriyorsunuz?

Sika 100’ün üstünde ülkede operasyonları bulunan çok kuvvetli küresel bir organizasyondur. Sika Türkiye olarak da yurt içinde bölge ofislerimiz ve kuvvetli distribütör ve uygulayıcı ağımız ile Türkiye’nin her yerine destek verebilmekteyiz.

Buna ek olarak KKTC, Özbekistan, Gürcistan ve Türkmenistan’da Sika organizasyonun yönetimi Sika Türkiye tarafından yönetilmektedir.

Her bölgenin gerek iklim, gerekse inşaat tekniği bakımından çok farklı ihtiyaçları olduğu için bir genelleme yapmak zor ama, Sika olarak temelden çatıya kadar bütün ihtiyaçlara çözüm üretebilecek ürün portföyü ve teknik tecrübeye sahip olması bölgemizde kullanıcılarımızın ilk adresi olmamızı sağlıyor.

Teknoloji, inovasyon ve Ar-Ge alanlarında Sika firması olarak ne tür çalışmalar yapıyorsunuz? Üniversite-sanayi işbirliği kapsamında geliştirdiğiniz projeleriniz var mı, varsa nelerdir?

Sika inovasyon demek, sanırım bakış açımızı en yalın haliyle tanımlıyor. Grup olarak 2023 stratejimizde satış gelirlerinin en az yüzde 25’ini son 5 yılda pazara sunduğumuz ürünlerden hedefliyoruz.

Buna ek olarak yeni ürünlerimizin sürdürülebilirlik ilkesinde, CO2 azaltımı, enerji tasarrufu, suyun verimli kullanımı ve çevre dostu ürünler olması da önceliklerimiz arasında yer alıyor.

Bu alanda bir çok ürün ve çözümümüz olmakla beraber 3D model beton üretimi için katkılar, yeni poliüretan teknolojileri, modüler yapılara özel çözümler, otomotiv sektörüne yönelik ağırlık azaltıcı yapıştırma çözümleri gibi yeni inovatif ürün ve sistemlerimiz olacak.

Ar-Ge ise bizim can damarlarımızdan biri ve firmayı geleceğe taşıyacak en büyük kaynaklarımızdan biri olarak görülüyor. Sika Türkiye’nin bölge Ar-Ge merkezi olarak konumlandırılmış olması bizim için çok büyük fırsat ve gurur.

Sika’nın çevre politikası ve sürdürülebilirlik yaklaşımı hakkında bilgi verir misiniz? İşçi sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmalarınız hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Daha fazla değer daha az etki parolası ile yola çıkmaktayız. Eğer açacak olursak; daha çevreci ve teknolojik ürünler ve bunun yanında sosyal sorumluluk projeleri ile daha fazla değer katmayı, enerji kullanımı, atık yönetimi ve iş kazalarında azaltarak daha az etki oluşturmayı ana stratejimiz olarak benimsedik ve bu yolda çok güçlü adımlarla devam etmekteyiz.

Sika’da son iki senedir eğer yeni bir ürün çıkarılacaksa bunun önceki versiyondan daha çevreci bir ürün olması kuralı getirilmiştir. Bu da firmamıza hem yeni fikirlerin hayata geçmesinde hem de çevreci çözümlerin ortaya çıkmasını da tetikleyici bir etken görevi yapmaktadır.

Örneğin; hiçbir solvent bazlı malzeme Ar-Ge bünyesinde çalışılmamaktadır. Ya da çevreye daha fazla atık üretecek bir ürün, daha performanslı dahi olsa gündeme alınmamaktadır. Özellikle mevcut binalardaki yaşam döngüsü arttıracak olan koruyucu kaplama tarzı ürünlerin önemi her geçen artmaktadır.

Yüksek performanslı su itici malzemeler ile limanlardaki tamir ve yaşam döngülerinin süreleri iki katına kadar çıkarılabilmektedir. Bu da çok değerli olan doğal kaynaklarımızın fazladan kullanımına engel olmaktadır.

Sika’nın yatırım planları oluşturulurken hangi kriterlere öncelik veriliyor? Önümüzdeki dönemler için Sika’nın yatırım planları var mı, varsa nelerdir?

Sika dünya çapında organik büyümenin yanı sıra satın almalar ile beraber inorganik büyümelerle de hızlı bir şekilde özellikli kimyasallardaki lider konumu güçlendirmeye devam etmektedir.

Sika Türkiye olarak dört sene önce ABC markasının satın alınmasının ardından, sızdırmazlık ve yapıştırıcı pazarında kuvvetli bir paya sahip olduk. Buna ek olarak iki sene önce globalden yapılan Parex satın alması ile gücümüze güç katmaya devam ettik.

Sika’nın globaldeki büyüme stratejisi doğrultusunda felsefeleri ve teknolojileri Sika yaklaşımına uygun şirketlerin satın alınmaları önümüzdeki günlerde de bütün dünyada devam etmesi planlanırken, aynı zamanda her sene portföyümüze eklediğimiz yeni teknolojiler ve patentlerle Ar-Ge ve üretim yatırımlarımız devam edecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR