Salı, Mayıs 21, 2024

Şişecam, Stratejik Yatırım Teşvik Belgesi aldı

Şişecam, Mersin’de hayata geçireceği enerji camı işleme hattı yatırımıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan Stratejik Yatırım Teşvik Belgesi aldı.

Şişecam’ın Mersin’de devam eden enerji camı işleme yatırımı için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan Stratejik Yatırım Teşvik Belgesi verildi. Şişecam bu yatırımıyla yaklaşık 150 milyon Euro’luk enerji camı ithalatının önüne geçmeyi hedefliyor.

Şişecam, Stratejik Yatırım Teşvik Belgesi aldı

Yıllık 26,6 milyon metrekare enerji camı işleyebilecek hattı için bu teşvikten yararlanacak olan Şişecam, enerji camında ortaya çıkabilecek arz açığını kapatırken ihracat fırsatlarını da değerlendirerek ülke ekonomisine katkıda bulunacak. Devam eden bu yatırım ile Şişecam cam sektöründeki güçlü konumunu da pekiştirecek.

Stratejik Yatırım Teşvik Belgesi’yle cari açığın azaltılması hedefleniyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın son bir yıl içerisinde 50 milyon doların üzerinde ithalat gerçekleştiren ve yurt içi toplam üretim kapasitesinin ithalattan az olduğu katma değeri yüksek ürünlere yatırım yapan şirketlere verdiği Stratejik Yatırım Teşvik Belgesi’yle cari açığın azaltılması hedefleniyor. Destek kapsamında şirketlere KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, sigorta primi işveren hissesi desteği ve vergi indirimi sağlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Öne çıkan haberler