Perşembe, Mayıs 19, 2022

Şişecam’ın Satışları 17 Milyar TL’ye Ulaştı

Şişecam’ın Satışları 17 Milyar TL’ye Ulaştı

Şişecam’ın 2022 yılının Ocak-Mart döneminde konsolide net satışları 17 Milyar TL seviyesine vardı.

14 ülkede faaliyet gösteren ve 150 ülkeyi aşan satışları ile Şişecam’ın Ocak-Mart dönemi satışları 17 milyar seviyesine yükseldi. Şirketin bu dönemdeki toplam satışları içerisindeki uluslararası satışlarının payı yüzde 66 seviyesinde gerçekleşti. Şişecam’ın yılın ilk çeyreğinde toplam yatırımları 1.2 milyar TL’ye, ihracatı ise 240 milyon dolara vardı.

Şişecam’ın Satışları 17 Milyar TL’ye Ulaştı

Şişecam Bu Yılın İlk Çeyreğini Başarı ile Tamamladı

Şişecam ilk çeyrekte 1.4 milyon ton cam üretti ve ,bu dönemde 1.2 milyon ton soda külü ve yaklaşık 1 milyon ton endüstriyel hammadde üretimi yaptı. Şişecam Genel Müdürü Görkem Elverici Şişecam’ın 2022 yılı Ocak-Mart dönemi sonuçlarına ilişkin açıklama yaptı.

Görkem Elverici;, “2022 yılının ilk çeyreğinde dünya, ekonomik ve jeopolitik risklerin hakim olduğu, yüksek enflasyon ve tedarik zincirine bağlı sorunların global ölçekte derinden hissedildiği, belirsizliklerle dolu bir dönem geçirdi. Cam ve kimyasallar sektörlerinin güçlü küresel oyuncusu Şişecam ise bu zorlu dönemde yine gelişmiş risk yönetim kasları, isabetli yatırım kararları ve ortak akıl ile hayata geçirdiği dönüşüm projeleriyle büyüme yolculuğunu kesintisiz sürdürdü.

Faaliyetlerini ana faaliyet alanlarında dünyanın ilk üç oyuncusundan biri olma hedefiyle yürüten Şişecam, 2022 yılının ilk 3 ayında 17 milyar TL gelir elde etmeyi başardı. Önümüzdeki dönemde de faaliyetlerimizi proaktif uygulamalarımız, güçlü yetkinlik ve reflekslerimizi kullanarak yönetmeye, iş süreçlerimiz ve planlarımızda gerekli güncellemeleri yaparak tüm paydaşlarımız için değer yaratmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Görkem Elverici

Sürdürülebilirlik Hedefi Doğrultusundaki Faaliyetlerine Aralıksız Devam Etti

Şişecam’ın 2022 yılı ilk çeyrekte hayata geçirdiği önemli yatırımlara ve öne çıkan  ve projelere de değinen Elverici sözlerini; “Şişecam, her dönem olduğu gibi 2022 yılının ilk çeyreğinde de büyüme hamlelerini bütüncül bir kalkınma yaklaşımı ile sürdürerek tedarikte, büyümede ve gezegenemiz için sürdürülebilirlik hedefi doğrultusundaki faaliyetlerine aralıksız devam etti. Doğaya ve topluma saygılı operasyonları, tüm paydaşları için sürdürülebilir değer yaratan uygulamaları, yatırımları ve katma değerli ürünleri ile global, teknolojik ve geleceğe yön veren lider bir dünya şirketi olduğunu her gün yeniden kanıtlayan Şişecam 2022 yılı başında, İtalya’da önemli bir satın alım gerçekleştirdi.

Tedarik zincirlerinde yaşanan küresel aksamalar nedeniyle oluşabilecek riskleri yönetmek ve yatırımlarında sürdürülebilirliği garanti altına almak amacıyla dünyanın önde gelen refrakter üreticilerinden İtalyan Refel firmasını bünyesine kattı. Şişecam, cam alanında yeni fırın yatırımları ve soğuk tamir süreçlerinin plana uygun hayata geçirilmesinde kritik rol oynayan refrakter alanındaki bu yatırımı ile hem Avrupa ve dünya cam piyasasındaki stratejik konumunun daha da güçlenmesini sağlayacak hem de gelişmekte ve büyümekte olan refrakter sektöründe önemli bir oyuncu haline gelecektir. Hammadde temini ve üretimde sürdürülebilirliğe yönelik adımlarımız ve stratejik yatırımlarımız önümüzdeki dönemde de aynı anlayışla devam edecektir” şeklinde sürdürdü.

şişecam

“Dünyanın İlk Üç Oyuncusundan Biri Olma Hedefiyle Yatırımlarına Hız Kesmeden Devam Ediyor”

Elverici; “Şişecam, ekosisteminin büyümesine katkıda bulunma, faaliyet gösterdiği alanlarda doğabilecek riskleri bertaraf etme ve dünyanın ilk üç oyuncusundan biri olma hedefiyle yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Bu yaklaşımla 2021 yılında Avrupa’da cam ambalaj alanındaki ilk yatırımımız olarak duyurduğumuz Macaristan tesisimizin temel atma törenini de bu yıl ilk çeyrekte gerçekleştirdik.

2023 yılında ilk fırının devreye girmesi ve takip eden yılda ikinci fırınının aktif hale gelmesi ve 2025 yılında tam kapasiteye ulaşması planlanan bu yatırım ile Şişecam, yıllık 330 bin tonluk ek üretim kapasitesine sahip olacaktır. Macaristan cam ambalaj yatırımı, Şişecam’ın cam ambalaj üretim ayak izini genişletmesine, özellikle tedarik zincirinin güncel gereksinimlerine de uygun olarak Avrupa pazarına yakın konumlanmasına, kaliteli cam ambalaj ürünlerini Avrupa pazarı ile daha kolay buluşturmasına imkan sağlayacaktır” dedi.

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

11,034TakipçilerTakip Et
708TakipçilerTakip Et
1,500AbonelerAbone

Öne çıkan haberler