Sistem Teknik Makine Genel Müdürü Sayın Oğuz Şahin

09 Kasım 2018

Sistem Teknik Makine Genel Müdürü Sayın Oğuz Şahin ile bir söyleşi gerçekleştirdik. Şahin, Sistem Teknik Makine ve Electron markası hakkında bilgi verdi.Oğuz Şahin

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

Öncelikle firmamız adına bu röportajı yaptığımız için çok mutlu ve memnun olduğumu bildirmek isterim. 1967 Düzce doğumluyum. İlk-orta ve lise öğrenimimi İstanbul’da tamamladıktan sonra, yine aynı şehirde, 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun oldum.

2 yıl yurt dışında çeşitli ülkelerde makine ve atölye sorumlusu olarak görev yaptım. 1993 yılında askerlik hizmetimin sona ermesi ile elektrostatik toz boya sistemleri sektörüne geçiş yaptım ve 5 yıl sektörde profesyonel olarak firmalarda çalıştım.

1998 yılında Sistem Teknik Makine Sanayi ve Ticaret A.Ş firmasını şu anki mevcut ortaklarımızla kurduk. 10 kişiyle yola çıktığımız firmamız, bugün 150 personeli ile Electron markamızı bir dünya markası haline getirmeyi başarmıştır.

Sistem Teknik Makine’nin kuruluş süreci ve günümüze gelene kadar geçirdiği aşamalar hakkında bilgi verir misiniz? Sistem Teknik Makine’nin günümüzdeki yapısı nedir?

Sistem Teknik Makine, yaklaşık 150 kişilik ekibiyle, sektörün yurt içi ve yurt dışı pazarlarındaki öncü firmalarından biri olarak gösterilen, gelişmiş teknolojisi, ekibi ve kalitesiyle takip edilen, örnek bir firmadır. Sistem Teknik Makine 1998 yılında İstanbul’da %100 Türk sermayesi ile kurulmuştur.

Yurt içi pazarla öne çıkan firmamız, kalite, güven ve yenilikçi politikasıyla yurt dışına da açılmıştır. Mevcut kapasitemizi arttırmak ve sektördeki yerimizi pekiştirmek adına, 2008 yılı itibariyle İzmir’de 8.500 m² kapalı alanda yeni fabrikamızı kurduk.

Şu an dünyada Çin, İtalya, Rusya, Almanya, Güney Afrika Cumhuriyeti başta olmak üzere 50’den fazla ülkeye ihracat yapmaktayız. Sistem Teknik artık sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en büyük toz boya cihazı ve komple toz boya tesisi üreticileri arasında gösterilmektedir.

Electron markamızı dünya markası standartlarının üstüne çıkarabilmek için devamlı olarak öğrenmeye açık yenilikçi ekibimizle çalışmaktayız. Şu an ihracat yapmış olduğumuz ülkelerin %70’inde bayilik anlaşmaları yapılmıştır.

Bu bayiler, Türk markası olan Electron’u kendi ülkelerine satmaktadırlar. Önümüzdeki yıllarda ihracatımızla birlikte, bu oranları da en az %20 oranında artırmayı hedeflemekteyiz.,Sistem Teknik Makine Tesis

Sistem Teknik Makine başlıca hangi sektörlere, ne tür ürünler sağlıyor? Sistem Teknik Makine’nin ürün, marka ve hizmetleri hakkında bilgi verir misiniz?

Sistem Teknik Makine, Electron markası adı altında toz boya püskürtme cihazları, komple toz boya kaplama tesisleri, bu tesis ve cihazların her türlü yedek parça ve aksamlarını üretmektedir.

Üretimini yapmış olduğumuz ürünler, içeriğinde metal, alüminyum vb. parça bulunan bütün sektörlere satılabilmektedir. Örneğin bir buzdolabı imalatçısından, saat üreticisine ya da, bir yangın söndürme tüpü üreticisinden araba jantı imalatçısına kadar içeriğinde alüminyum ve muadili parçalar bulunan bütün sektörler bizim müşterimiz ve potansiyel pazarımızdır.

Yani, genel endüstri sektörlerinin hemen hepsine ürün ve servis sağlamakta olduğumuzu söyleyebiliriz. Sistem Teknik Makine olarak ürünlerimizi hedef ülke ve pazar ihtiyaçlarına göre tasarlamakta, modifiye edebilmekte ve geliştirebilmekteyiz.

Firmamızın en büyük avantajlarından biri istek, sorun veya taleplere hızlı reaksiyon verip, çözüm sağlayabilme yeteneğidir. Bu durum müşteri memnuniyetini sağlarken marka güvenini de pekiştirmektedir.

Yurt içi ve yurt dışı satış faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz? Yurt içinde ve yurt dışında ağırlıklı olarak hangi bölgelere ne tür ürün satışları gerçekleştiriyorsunuz?

Yurt içi ve yurt dışı satış oranlarını belirterek devam etmek istiyorum. Yaklaşık olarak satışlarımızın %30’u yurt içi ve %70’i yurt dışına olmaktadır. Bu oranlarda, son yıllarda yurt dışına ait payın giderek olumlu anlamda değiştiğini belirtmek istiyorum.

Başarılı satış politikamızın tamamlayıcı unsurları olarak reklam faaliyetlerimizin ve marka yönetimimizin etkisini gösterebiliriz. Bu unsurların, kalite ile birleşmesiyle, global pazarda sözü geçen firmaların yerini almaya başladığımızı ve önüne geçmeye başardığımızı söyleyebilirim.

“Tercih edilen olmak için güven, kalite ve teknolojiyi markamızın temel taşı haline getirdik ve getirmeye de devam etmekteyiz.”

Biz bölgeleri ülke olarak değerlendirmekteyiz ve her ülkeyi potansiyel bir çalışma sahası olarak düşünmekteyiz.

Devamlı gelişen ürün portföyümüz ile özellikle Çin, Güney Afrika Cumhuriyeti, İtalya, Almanya, Arabistan, Katar gibi ülkeler başta olmak üzere Afrika, Asya, Avrupa ve Orta Doğu bölgelerinin büyük bir kısmına satış yapmaktayız. Son zamanlarda Güney Amerika bölgesini hedef pazar olarak görmekteyiz.

Çin gibi pazarlarda son dönemde dünya devi olarak görülen firmalardan daha aktif hale gelmeye başladık, bu durum bizim elimizi diğer pazarlarda da güçlendirmektedir. Tercih edilen olmak için güven, kalite ve teknolojiyi markamızın temel taşı haline getirdik ve getirmeye de devam etmekteyiz.Sistem Teknik Makine Electron Ekip ve Urunler

İnovasyon ve Ar-Ge alanlarında Sistem Teknik Makine firması olarak ne tür çalışmalar yapıyorsunuz? Üniversite-sanayi işbirliği kapsamında geliştirdiğiniz projeleriniz var mı, varsa nelerdir?

Lider teknoloji olabilmek için tüm kararlarımızda ve stratejik iş faaliyetlerimizde Ar-Ge’yi en önemli araç olarak görmekteyiz.

Sürekli evrimleşme halinde olan teknolojinin takibini veya öncülüğünü yapmak için Ar- Ge imkanlarımızı geliştirme ve Ar- Ge projelerine sürekli yatırım yapmakla birlikte, ekibimizi de sürekli gelişim içerisinde tutmak önceliklerimizin başında gelmektedir.

Ar- Ge faaliyetlerimizi güçlendirmek ve geleceğin teknolojisine yön veren olmak için enstitüler, üniversiteler, yüksek lisans ve doktora programları ve think-tank kuruluşları ile iş birliği içerisindeyiz.

Halihazırda TÜBİTAK projeleri ile geliştirmiş olduğumuz toz boya cihazları ile birlikte, KOSGEB destekleri kapsamında plastik akıllı kabin ve siklon-filtre grubu tasarımımız gelişerek devam etmektedir.

Kaliteyi ve gelişimi esas alan Sistem Teknik Makine, teknolojiyi takip eden değil, teknoloji oluşturan olmak için Ar-Ge merkezi ve sektörün cazibe merkezi olma yolunda adımları atmıştır.

Yakın süreçte sadece sektörün dünyadaki öncüsü olarak ifade ettiğimiz birkaç firmanın üretebildiği ve bizim de satışlarına başladığımız pompalı toz boya cihazı olarak belirtebileceğimiz yeni ürünümüz, dünya standartlarını belirlediğimizin göstergesidir.Electron Urun

Sistem Teknik Makine’nin çevre politikası ve sürdürülebilirlik yaklaşımı hakkında bilgi verir misiniz? İşçi sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmalarınız hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Halihazırda önce insan ve çevre sağlığı güvenliği düşüncesi ile hareket etmekteyiz. Tüm yatırımlarımızda ve imalatımızda bunu temel kabul etmekte, Avrupa standart ve kriterlerine bağlı tesis ve ekipmanlar üretmekteyiz.

Her çalışanımızın sağlığı, güvenliği bizim sorumluluğumuzdadır, bununla birlikte üretmiş olduğumuz tesis ve cihazların kullanımında görevli personeli bilinçlendirmek de bizim zorunluluğumuzdur.

Bu doğrultuda, kendi bünyemizde sadece bu konularla ilgilenen bir departmanımız bulunmaktadır. Enerji yönetimi yaklaşımımız; minimum enerji tüketimi maksimum verimlilik üzerine kuruludur ve ürünlerimizi bu doğrultuda üretip, enerji kaynaklarını dengelemekteyiz.

Çevreye karşı sorumluluk bilinci taşımaktayız, gezegenimize saygı duyuyoruz. Bu doğrultuda işletmelerimiz ISO kapsamlarında düzenli olarak denetlenmekte ve belgelendirilmektedir.Sistem Teknik Makine Electron

Sistem Teknik Makine’nin yatırım planları oluşturulurken hangi kriterlere öncelik veriliyor? Önümüzdeki dönemler için Sistem Teknik Makine’nin yatırım planları var mı, varsa nelerdir?

Özellikle zamanının önemli olduğu ve bilgiye ulaşabilme hızının belirleyici etmen olduğu teknoloji çağında “nitelikli insan nitelikli iş” sloganı ile, öncelikli yatırımlarımız personelimizle başlamaktadır. Nitelikli personel yapımız, teknoloji üreten bir grup olarak bize hata ve eksikleri hızlı tespit etmek, çabuk reaksiyon gösterebilmek ve olumsuz etmenleri devre dışı bırakıp, kaliteyi elde etme imkanı vermektedir.

İnsan ile başlayan yatırımlarımız üretim ekipmanlarımızın devamlı yenilenmesi ile devam etmektedir. Bundan sonraki süreçte de, insan ve ekipman ile başlayan yatırımlarımız satış ve pazarlama alanında devam edecektir. Halihazırda bulunan satış merkezlerimizi artırmak hedefimizdir. Globalleşme adına atılan yatırımlarımız artarak devam edecektir.

Sistem Teknik Makine Konveyor