Çarşamba, Aralık 1, 2021

Solvay Özel Polimerleri ile Üç Ödül 

Solvay Özel Polimerleri ile Üç Ödül 

Solvay özel polimerlerini kullanan üç e-mobilite uygulaması, 2021’de The Society of Plastics Engineers (SPE) prestijli Otomotiv Ödülleri’nin kazananları arasında yer aldı. Bu ödüller, ‘Yeni Hareketlilik’ kategorisinde birincilik, Xydar® LCP, ardından KetaSpire® PEEK’te bir mıknatıs teli yalıtımı için ‘Etkinleştirici’ kategorisinde ikincilik ve Ryton® PPS kullanan bir soğutma sıvısı hattı için ‘Güç Aktarma Organı’ kategorisinde üçüncülük oldu.

Solvay’da Ulaştırma Başkan Yardımcısı Georges Houtappel, “Bu uygulamaları geliştiren ve pazara sunan, zorlu e-mobilite sistemleri ve bileşenlerinde özel polimerlerimizden elde edilebilecek toplam maliyet, performans ve sürdürülebilirlik faydalarını gösteren müşterilerimizi tebrik etmek istiyoruz” diyor.

“İçten yanmalı motorlar için yüksek performanslı ve düşük maliyetli uygulamaların tasarımını ve üretimini sağlayan 20 yıldan fazla bir sürenin ardından, malzemelerimizin hafifleme, metal değiştirme ve gelişmiş sürdürülebilirlik için üstün yenilik potansiyeli artık e-motorlar, piller ve güç elektroniği gibi e-mobilite uygulamalarına da uzanıyor.”

• Yeni Mobilite Kategorisi Ödülü, Birincilik – Almanya’nın önde gelen otomotiv üreticilerinden biri için İtalya, Cobraplast tarafından Slot astarları enjekte edilmiş, uygulama geliştirilmiş ve Xydar® G930 %30 cam elyaf takviyeli ve alev geciktirici sıvı kristal polimer (LCP) ile kalıplanmıştır. Parça, bakır sargılar ve rotorun çelik laminasyonu arasında bir bariyer sağladığı ileri nesil bir elektrik tahrikli cer motorunun rotor tasarımında kullanılır.

Bu küçük ama kritik uygulamada, Xydar® LCP, yerleşik çok katmanlı filmlerin yerini alır ve önemli maliyet ve performans avantajları sağlar. Malzeme, sıkı tolerans özelliklerini karşılamak için 220 mm uzunluğunda 0,65 mm ince bölümleri doldurmak için sıfır çarpıklık ile olağanüstü akışkanlığı birleştirir. Ayrıca montaj sırasında kırılmayı önlemek için yüksek sertlik sağlar.

Solvay
SPE Central Europe Automotive Awards 2021’in ‘Yeni Hareketlilik’ kategorisinde birincilik: İletken sargılar ve elektrik rotorlarının gövdesi arasında bir bariyer olarak kullanılmak üzere Solvay’dan Xydar® LCP’de kalıplanmış slot gömlekleri. LCP malzemesi, bu uygulamalarda yerleşik çok katmanlı filmlerin yerini almak için önemli toplam maliyet ve performans avantajları sunar. (Fotoğraf: Solvay, PR009)

• Etkinleştirici Kategori Ödülü, 2. Sıra – Essex Furukawa şirketi, Almanya tarafından solvent içermeyen KetaSpire® polietereterketon (PEEK) kullanılarak geliştirilen mıknatıslı tel yalıtımı. KetaSpire® PEEK ile kaplanmış mıknatıslı teller, elektrik motorlarının ağırlığını ve boyutunu azaltırken güç yoğunluğunu ve torku artırmada oldukça verimlidir. Özel polimer, yüksek süneklik, stres çatlağı direnci, uzun vadeli mekanik mukavemet ve olağanüstü kimyasal direnç ile birlikte 240°C’lik bir termal performans ve 197 kV/mm’lik bir dielektrik mukavemeti sunar.

Solvay özel polimer
SPE Central Europe Automotive Awards 2021’in ‘Etkinleştirici’ kategorisinde ikincilik: Solvay’ın solvent içermeyen KetaSpire® PEEK ile kaplanmış mıknatıslı teller. Yüksek performanslı özel polimer, EV motorlarının üretiminde çevresel uyumluluğu önemli ölçüde artırabilir. (Fotoğraf: Solvay, PR009)

• Güç Aktarma Organı Kategorisi Ödülü, 3. Sıra – Ryton® polifenilen sülfür (PPS) XE 3500 (doldurulmamış) ve XE 5430 (%30 cam dolgulu), Ryton® R4-270’te enjeksiyonla kalıplanmış konektörlerle birlikte ekstrüde edilmiş soğutucu tüplere sahip soğutma hatları (%40 cam dolgulu). Küçültülmüş içten yanmalı motorların yüksek ısı ortamındaki soğutma ve havalandırma hatları için geniş çapta kanıtlanmış olan Ryton® PPS, elektrikli araçlardaki akü soğutma hatları için gereken kimyasal direnci, mekanik gücü ve alev geciktiriciliği de sağlar. Bu uygulamalarda polimer, düşük performanslı poliamidlerin yanı sıra metallerin yerini alıyor ve bu da OEM’lerin kimyasal ve mekanik olarak daha zorlu akışkan taşıma sistemlerinde plastiklerle hafifleştirme olanaklarından faydalanmasına yardımcı oluyor.

Güç Aktarma Organı Kategorisi
SPE Central Europe Automotive Awards 2021’de ‘Güç Aktarma Organı’ kategorisinde üçüncülük: Solvay’dan Ryton® PPS’de hafif ekstrüde edilmiş soğutma sıvısı tüpleri ve enjeksiyonla kalıplanmış hat konektörlerine sahip soğutma hatları, düşük performanslı poliamidlerin ve metallerin yerini alıyor. Malzeme, daha zorlu otomotiv sıvı taşıma sistemleri için gereken gelişmiş termal, kimyasal ve yanıcılık performansını sağlar. (Fotoğraf: Solvay, PR009)

E-mobilite, termal iletkenlik, EMI koruma, CTI ve dielektrik dayanım gibi bileşen özellikleri açısından otomobil üreticileri için yeni teknik zorluklar getiriyor. Solvay, yenilikçi e-motor, güç elektroniği ve pil uygulamaları için gelişmiş performans sunan yeni özel polimer sınıfları geliştirmek için önde gelen OEM’ler ve Katmanlarla sürekli olarak çalışıyor ve üreticilerin maliyet dengelerini iyileştirmelerine ve karbon ayak izlerini azaltmalarına yardımcı oluyor.

20. SPE Orta Avrupa Otomotiv Ödülleri’nin kazananları, e-mobilite uygulamalarının güvenilirliğini, ömrünü, maliyet verimliliğini ve sürdürülebilirliğini optimize etmek için Solvay’ın özel polimerlerinin büyük potansiyelinin altını çizdi. Ayrıca şirketin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki PEEK ve PPS bazlı polimer üretiminde %100 yenilenebilir enerji kullanılıyor.

KetaSpire®, Ryton® ve Xydar® Solvay’ın tescilli ticari markalarıdır.