Perşembe, Mayıs 19, 2022

Teknopark İstanbul Patentli Firma Sayısında Türkiye Birincisi

Teknopark İstanbul Patentli Firma Sayısında Türkiye Birincisi

Teknopark İstanbul en çok patentli start-up firmasına ev sahipliği yapan teknopark olarak Türkiye birincisi oldu.

Teknopark İstanbul, 2020 yılında olduğu gibi 2021 yılında da patentli start-up firma sayısıyla Türkiye birincisi oldu. 2021 yılında Teknopark İstanbul start-up firma sayısını 68’e yükseltti. Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları alanına verilen önemi vurgulayan Teknopark İstanbul Genel Müdürü Bilal Topçu, “Teknodestek programı ile firmalarımıza Fikri Sınai Mülkiyet Hakları konusunda hibe desteği sağlıyor, her yıl destek kapsamımızı genişleterek çalışmalarımıza devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Türkiye Genelinde En Çok Patentli Girişime Ev Sahipliği Yapan Teknopark

Patent Effect’in yayınladığı 2021 Yılı Patent Performansları Raporu’nda yer alan listeye göre; Türkiye’de kurulan 898 patentli start up kuruluşunun 697 girişimi yani %77 si teknoparklarda kuruldu. Bu verilere göre; Teknopark İstanbul, 68 patentli start up girişime ev sahipliği yaparak birincilik koltuğuna oturdu. Teknopark İstanbul, 52 patentli start up firma ile 2020’de de Türkiye genelinde en çok patentli girişime ev sahipliği yapan teknopark unvanını almıştı.
Teknopark İstanbul Genel Müdürü Bilal Topçu

“Girişimcilerimizin Potansiyeline İnanıyoruz ve Onları Desteklemeye Devam Edeceğiz”

Teknopark İstanbul Genel Müdürü Bilal Topçu, Teknoparkların 2019 yılı patent performansını değerlendirdi. Topçu; “Teknopark İstanbul Teknoloji Transfer Ofisi, Fikri ve Sınai Mülkiyet Haklar Geliştirme Birimi henüz 3 yaşında. Teknoparkımız, diğer teknoparklara göre yeni kurulmuş olmasına rağmen, çok kısa sürede 2 yıl üst üste birincilik aldı. Bu başarımızın arka planında konuya olan inancımız ve bu doğrultuda yapılan yoğun çalışmalar bulunuyor. Girişimcilerimizin potansiyeline inanıyoruz ve onları desteklemeye devam edeceğiz. ‘Teknodestek’ adı altında firmalarımıza Fikri Sınai Mülkiyet Hakları konusunda hibe desteği sağlayarak yüklerini biraz da olsa hafifletmeye de çaba sarf ediyoruz” dedi.

 

Bu Başarının Temelinde Teknodestek Programı Olduğunu İfade Etti

Genel Müdür Bilal Topçu, Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları alanına stratejik yaklaşarak girişimcilere eğitimler verdiklerini, bu başarının temelinde Teknodestek programı olduğunu ifade etti ve bu program ile birlikte, fikri ve sınai mülkiyetlerin korunması ve ticarileşmede bir aracı olarak kullanılması için yoğun olarak çalıştıklarını paylaştı.

Topçu; bu kapsamda firmaların kıymetli Ar-Ge çıktılarının korunmasını sağlayan, patent, faydalı model, endüstriyel tasarım tescili gibi başvuru ücretleri, bunların devam sürecinde yapılan inceleme ve araştırma ücretleri ve uluslararası patent başvuru ücretlerinin Teknopark İstanbul tarafından desteklenmeye devam edeceğini aktardı.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

11,034TakipçilerTakip Et
708TakipçilerTakip Et
1,500AbonelerAbone

Öne çıkan haberler