Çarşamba, Temmuz 6, 2022

Tekstilde Önemli Adım: Tercihim Tekstil Mühendisliği

Tekstilde Önemli Adım: Tercihim Tekstil Mühendisliği

Tekstil ve hazır giyim ihracatçı birlikleri, sektörün gelecek vizyonu ile örtüşecek nitelikli mühendisler yetiştirmek üzere, 2019 yılında başlattıkları proje ile tekstil mühendisliğini tercih eden başarılı öğrencilere asgari ücret tutarında burs imkânı sağladığını açıkladı.

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) ile İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) koordinasyonunda bir araya gelen 11 İhracatçı Birliği ve Türkiye Tekstil Sanayi İşverenleri Sendikası (TTSİS) tarafından hayata geçirilen “Tercihim Tekstil Mühendisliği” burs projesi büyüyerek devam ediyor. Sektörün gelecek vizyonu ile örtüşecek nitelikli mühendisler yetiştirilmesi hedefiyle sürdürülen proje ile tekstil mühendisliğini tercih eden başarılı öğrencilere asgari ücret tutarında burs imkânı sağlanıyor. Hali hazırda bu bölümünde eğitimini sürdüren 233 öğrenci burs almaya hak kazandı. Tercihim Tekstil Mühendisliği projesi ile öğrencilere, bölümde okurken uygulamalı staj imkânı sunuluyor ve sektörden gelen yüksek talep nedeniyle, öğrencilerin önemli bir kısmı henüz mezun olmadan işe yerleşiyor.

Tekstilde Önemli Adım: Tercihim Tekstil Mühendisliği


Tekstil ve hazır giyim yeniden ihracat şampiyonu oldu

Tekstil ve hazır giyim sektörü, 2021 yılı verilerine göre 30 milyar dolarlık ihracat ile Cumhuriyet tarihinde bir rekora imza atarak Türkiye’nin en fazla ihracat gerçekleştiren sektörü oldu. Perakende sektörü de dâhil edildiğinde istihdam edilen kişi sayısı 2 milyonun üzerine çıktı. Türkiye’nin lokomotif sektörlerinin başında gelen tekstil ve hazır giyimde dünya çapındaki mevcut konumumuz hızla yükselirken, sektörün nitelikli insan gücüne duyduğu ihtiyaç da aynı oranda artıyor.

Sektörün bulunduğu önemli konumunu koruması ve gelişmesi için başarılı çalışmalara imza atan tekstil ve hazır giyim ihracatçı birlikleri, bu ihtiyaçtan yola çıkarak başlattıkları proje ile tekstil mühendisliğini tercih eden başarılı öğrencilere asgari ücret tutarında burs imkânı sağlıyor. 2019 yılından beri başarı ile devam eden Tercihim Tekstil Mühendisliği projesi ile geçmişte puan sıralamasında tıp fakülteleri ile yarışan bölüm puanlarının hızla yükseldiği görülüyor.

tekstil

Proje dahilinde üniversite sınavında ilk 80 bine giren ve ilk 5 tercihinden birini tekstil mühendisliği seçerek bölüme girmeye hak kazanan öğrencilere burs veriliyor. İlk beş tercihinden biri Tekstil Mühendisliği olan ve ilk 20 bine giren öğrencilere asgari ücret, 20 ile 50 bin arasındakilere asgari ücretin yüzde 70’i, 50 ile 80 bin arasında yer alan adaylara ise asgari ücretin yüzde 50’si oranında burs veriliyor. Proje kapsamında herhangi bir sayı sınırı olmaksızın kriterleri sağlayan tüm öğrenciler, üniversitelerin hazırlık bölümleri de dahil olmak üzere lisans eğitimleri boyunca burs almaya hak kazanıyor. Üniversite-sanayi iş birliği çerçevesinde öğrencilere en az bir dönem üretim fabrikalarında uygulamalı eğitim programı uygulanıyor.

Tercihim Tekstil Mühendisliği Projesi, Tekstil ve Hazır Giyim İhracatçı Birlikleri ve Türkiye Tekstil İşverenleri Sendikası iş birliğinde, Ticaret Bakanlığının onayları, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ile imzalanan İşbirliği Protokolü çerçevesinde gerçekleştiriliyor. Burs projesi, Tekstil ve Hazır Giyim İhracatçı Birlikleri ile Türkiye Tekstil Sanayi İşverenleri Sendikası tarafından finanse ediliyor.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BÖLÜM SPONSORU