Cumartesi, Ekim 23, 2021

The Four Italian Tenors

“The Four Italian Tenors” ve dünyanın en köklü sanat kurumlarından Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Genel Müzik Direktörü Prof. Rengim Gökmen yönetiminde 3 Ocak’ta Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde müzk severlerle buluşuyor.

The Four Italian Tenors

Dünyanın en takdir edilen ses aralıklarından biri olan tenörü arşa taşıma fikriyle kurulan “The Four Italian Tenors” çok uzun süren bir seçim sürecinin ardından 2019’da prömiyerini yaptı. Eylül ayı itibariyle “The Four Italian Tenors”, “Viva Italia” isimli performanslarını 56 konser tarihi içeren uzun bir turneyle Amerika’da gerçekleştirdiler.

New York, San Antonio, Kansas, Los Angeles ve daha birçok önemli Amerikan şehrine dokunarak, büyük bir uluslararası başarı elde ettiler, birçok kapalı gişe konser gerçekleştirdiler ve Amerikan halkı tarafından alkış yağmuruna tutuldular.

Gelecek yıl “The Four Italian Tenors”, Avrupa’da, Asya’da ve Güney Amerika’da performanslar sergilemeye devam edecek.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası

Dünyanın en köklü sanat kurumlarından biri olan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, 200 yıla yaklaşan tarihi içinde, sanat hayatında hiçbir kesintiye uğramadan sürekliligini korumuş ender sanat kurumlarından biridir. Cumhuriyet’e kadar orkestranın adı “​Musika-i Hümayun​”dur ve bu aşamadaki faaliyetleri saraya özeldir.

Avusturya-Macaristan İmparatorluk Sarayı’ndan İstanbul’a davet edilen Giuseppe Donizetti orkestranın şefliğine getirilmiş, çoksesli müzik kültürü kısa zamanda benimsenmiş ve kurumsallaşmıştır.

​Orkestra 27 Nisan 1924’te Mustafa Kemal Atatürk’ün emri ile Ankara’ya taşınmış yepyeni bir anlayışla, halkın kültür ve sanat düzeyini yükseltmek amacıyla faaliyet gösteren öncü bir sanat kurumu niteliği kazanmıştır.

Atatürk’ün yüce makamının adını vererek onurlandırdığı orkestra (​Riyaseti Cumhur Filarmoni Orkestrası​) aynı zamanda Cumhuriyet tarihinin ilk müzik kurumu olmuştur.

Büyük Atatürk’ün öngördüğü̈ sanat ve müzik ilkeleri ışığında, çoksesli müzik kültürünün gelişmesi ve uluslararası düzeyde en yüksek seviyede temsil edilebilmesi amaçlanmıştır.

Rengim Gökmen

Müziğe küçük yaşlarda annesi opera sanatçısı Muazzez Gökmen’in denetiminde başlayan Rengim Gökmen, piyano ve kompozisyon çalışmalarını Ankara Devlet Konservatuarı’nda Ferhunde Erkin, Nimet Karatekin, İlhan Baran ve Ahmet Adnan Saygun ile tamamladıktan sonra, orkestra şefliği öğrenimi için Türk Hükümeti tarafından İtalya’ya gönderildi.

Yurtdışında eğitimini tamamladıktan ve özel çalışmalara imza attıktan sonra 1984-89 yılları arasında Ankara Devlet Opera ve Balesi Genel Müzik Direktörü, 1992-95 ve 2007-2014 yılları arasında Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü olarak görev yaptı.

Bu görevi sırasında Aspendos Opera ve Bale Festivali’ni, İstanbul Uluslararası Opera Festivali’ni başlattı.1998 yılında Devlet Sanatçısı seçilen Rengim Gökmen, 1999 yılında Cumhurbaşkanlığı Yüksek Kültür ve Sanat Nişanıyla onurlandırıldı.

Halen Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasının Müzik Direktörü olan Rengim Gökmen, Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası’nın da kurucu ve daimi şefidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR