Thom Mayne & Morphosis

15 Ocak 2019

 

19 Ocak 1944 doğumlu Thom Mayne Amerikalı bir mimardır. Mayne, Culver City, California’da bir mimarlık firması olan Morphosis Architects’in yöneticisidir. Mayne, Mart 2005’te Pritzker Mimarlık Ödülü’nü almıştır.,

Morphosis

1972 yılında kurulan Morphosis, yenilikçi tasarım, ikonik binalar ve kentsel ortamlar sağlayan titiz tasarım ve araştırmalara dahil olan disiplinlerarası bir mimari firmasıdır.

Tasarım direktörü olarak hizmet veren kurucusu Thom Mayne ile birlikte, bugün şirket, işbirliğine dayalı bir işletme olarak mimarlık pratiğine bağlı kalan 60’tan fazla profesyonelden oluşan bir gruptan oluşuyor.

Dünyanın dört bir yanındaki projelerle, firmanın çalışmaları konut, kurumsal ve sivil binalardan büyük kentsel planlama projelerine kadar uzanmaktadır. Adını, Yunanca ‘oluşma ya da oluşum halinde olmak’ teriminden alan Morphosis, modern yaşamın değişen, gelişen sosyal, kültürel, politik ve teknolojik koşullarına cevap veren dinamik ve gelişen bir uygulamadır.

Şirket, dünya çapında tamamlanmış projelerle öne çıkan tasarım uygulamalarına dönüşmüştür. ABD hükümeti Genel Hizmet İdaresinin Tasarım Mükemmelliği programı kapsamında, Thom Mayne federal projeler için ana mimar oldu.

Firmanın önemli çalışmaları arasında Toronto Üniversitesi’ndeki lisansüstü konut; San Francisco Federal Binası; Cincinnati Üniversitesi Öğrenci Dinlenme Merkezi; Los Angeles’taki Bilim Merkezi Okulu, Pomona, California’daki Diamond Ranch Lisesi; ve Eugene, Oregon’daki Wayne L. Morse Amerika Birleşik Devletleri Adliye Sarayı yer almaktadır.

Morphosis’in çalışmaları katmanlı bir kaliteye sahiptir. Görsel olarak, firmanın mimarisi heykel formları içerir. Son yıllarda, bu tür görsel efektler, karmaşık formların oluşturulmasını kolaylaştıran bilgisayar tasarım teknikleriyle giderek daha da mümkün hale geldi.

Morphosis
Fotoğraf : Kenneth C. Zirkel / CC BY-SA 4.0

Bill & Melinda Gates Salonu

Cornell Üniversitesi’nde, tarihi Barton Salonu ve Hoy Field ile komşu olan Gates Hall, daha önce kullanılmayan bir kampüs köşesine yeniden enerji vererek yeni bir kampüs ağ geçidi ve cephesi oluşturuyor.

Canlı paslanmaz çelik panellerle kaplanmış olan binanın konsollu giriş kanopisi, doğal peyzaj ve heykel formlarıyla da tanımlanmış bir dış mekan plazasını ve öğrenci sosyal alanını kapsar.

Performanslı çelik yüzey dış cepheyi köşeli bir örgüyle sarar, iç sınıfları gölgelendirir ve sürekli dinamik ve dönüştürücü bir yüzey oluşturur. Kabuğun desen, geometri ve detaylarının tasarımında kullanılan gelişmiş dijital modelleme araçları, bilişimin sanat ve bilimler üzerindeki derin etkisi ile ilgilidir.

Gates Hall’ın entegre sürdürülebilirlik sistemleri, Cornell Üniversitesi’nin daha sağlıklı ortamlar oluşturmak, enerji tüketimini azaltmak ve doğal kaynakları korumak amacıyla oluşturduğu stratejilerle bağlılığını ifade eder.

Bol gün ışığı penetrasyonu için tasarlanan Gates Hall, öğrenciler için hem fiziksel hem de zihinsel olarak daha sağlıklı çalışma ortamları oluşturmak amacıyla açıklık ve şeffaflık kullanır.

Yüksek performanslı cam cephesi, delikli metal gölgeleme perdeleri ve kampüs göl kaynaklı soğutma kullanan mekanik sistemi, Gates Hall’ın tipik bir akademik binadan %30 daha düşük enerji tüketmesine yardımcı olmaktadır.

İnşaatın çevresel etkilerini azaltmak için, bina genelinde yerel / bölgesel, geri dönüştürülmüş ve yenilenebilir yapı malzemeleri kullanılmıştır.

Morphosis

Wayne Lyman Morse United States Adliye Sarayı

Günümüzde adaletin mimarisinin, sembolik ikonografiden uzaklaştığı, mahkeme salonlarının adli sürecinğırlığını yansıtmayan genel ofis kulelerinde bulunduğu gözlemlenmektedir.

Wayne Lyman Morse Amerika Birleşik Devletleri Adliye Sarayı, bu yaklaşıma karşı çıkar ve mahkeme salonlarını, dinamik bir güç alanına karşı kararlı, ayrı nesneler olarak ifade eder. Mahkemelerin varoluş nedenini, geleneksel tek odalı mahkeme salonlarını anımsatarak, mimari vasıtasıyla vurgulamaktadır.

Çelik şeritler, üç mahkeme salonu arasındaki hareket sırasını açıklayan köşeleri örter. Mahkeme salonu pavyonlarını birbirine bağlayan bekleme alanları ve genel koridorlar, çevredeki dağların manzarasının izlenmesine, ışık algısına ve zamanın geçişine imkan tanır.

Giriş, iki sistemin büyük bir açık atriyumda çarpıştığı, tabanın katı ızgarası tarafından çerçevelenmiş ve yukarıdaki sıvı formlar tarafından yontulmuş olduğu yerde meydana gelir. Pavyonların şekilleri özerk mahkeme salonlarının kendilerinden kaynaklanmaktadır.

Bu yumuşak formlar, odağı, tanık sandalyesine ve yargıç kürsüsüne yönlendirir. Jüri kabinleri, jüri üyelerinin hem gözlemci hem de katılımcı rolünü ifade eden mafsallı bir alanda izole edilmiştir.

Mahkeme salonlarında doğal ışık, yargıç kürsüsünün üstündeki iki kalın duvarlı, geniş açıklıktan geçmektedir. Etkisi, bağlantısız bir bina, eşsiz ve onurlu bir mekan, yani mahkemenin varoluş sebebinin, mimari açıdan tasdik edilmesidir.

San Francisco Federal Binası

Mimarlık, geniş toplumsal akımların kıyısında gerçekleşen kültürel, politik ve etik kararların bir birleşimidir; Böylece sürekli değişen, estetik, tektonik ve işlevsel, kentsel ve küresel – ve artık günümüzde de sürdürülebilirliği kapsar.

San Francisco Federal Binası, işlevine ve içeriğine açık ve çağdaş bir cevap veriyor, ancak daha önemlisi, doğal enerji kaynaklarını kullanımında sürdürülebilir tasarım için de bir kriter oluşturuyor.

Genel olarak, proje üç ana hedef etrafında gelişti: doğal enerji kaynaklarının verimli kullanılmasıyla sürdürülebilir bina tasarımı; çalışanların sağlığını, üretkenliğini ve yaratıcılığını artıran ofis ortamları aracılığıyla işyeri kültürünün yeniden tanımlanması ve toplulukla iç içe geçmiş bir kentsel dönüm noktası oluşturmak.

Katlanmış, delikli metal bir güneşlik, tam boy cam pencere duvar sistemini ve bilgisayar kontrollü panellerin değişken kaplamasını gölgelendirmekte, günlük ve mevsimsel iklim dalgalanmalarına uyum sağlamaktadır.

GSA (General Services Administration – Genel Hizmetler Yönetimi) kriterlerini %50’den daha fazla aşan bir enerji performansıyla, proje pasif iklim kontrolü uygulamaları için yeni standartlar belirlerken, işyerini fiziksel olarak demokratikleştiriyor, çalışanların sağlık, rahatlıklarını ve çevreleri üzerindeki kontrol duygusunu artırıyor.

Kaynakça
• Architecture INTL: Celebrating the Past, Designing the Future. Nancy Solomon. Visual Reference Publications, May 27, 2008
• Perfect Acts of Architecture, Jeffrey Kipnis. The Museum of Modern Art, 2001.
• Combinatory Urbanism: The Complex Behavior of Collective Form. Thom Mayne. Stray Dog Café, 2011.
• Morphosis Buildings & Projects, 1999-2008. Morphosis Architects, Thom Mayne. Random House Incorporated, 2009.
• https://www.morphosis.com/