TPE’den Yapılmış Yeniden Kullanılabilir Kahve Fincanı Kapağı

22 Nisan 2021

Sürdürülebilirlik, rahatlık ve keyif artık birbirleriyle çelişmiyor – ve üreticiler buna yanıt veriyor. Örneğin, kahve kupaları ve fincanları için ilk yeniden kullanılabilir kapağı geliştiren bir Alman start-up şirketi olan Cadios GmbH. TPE’den yapılan konik şekilli kapak, en yaygın ev fincanlarına sığar ve dayanıklılığı ile atık azaltmaya kalıcı bir katkı sağlayabilir. “Udo” kapak birçok renkte mevcuttur ve istek üzerine özelleştirilebilir.

 

Yerden tasarruf sağlayan, sürdürülebilir “gitmeli kahve” çözümü: TPE’den yapılmış kapak, en yaygın ev tipi fincanlara sığar. (Resim: © 2021 Felix Hackland).

 

3 Temmuz 2021 son tarihinin yaklaşmasıyla birlikte, paket yemek sektöründe mümkün olduğunca sürdürülebilir olan akıllı çözümler için hala yüksek talep var. Okyanusları ve çevreyi korumak için, tek kullanımlık ürünlerin satışına getirilen yasak (AB’de) o tarihte yürürlüğe girecek. Yasak, pipet, çubuk çubuklar ve pamuklu çubuklar, sofra takımları ve tek kullanımlık bardaklar gibi tek kullanımlık ürünler için geçerlidir.

Halihazırda pek çok alternatif ürün var, ancak bunların çoğu, geri dönüştürülebilir kahve fincanları gibi yeni ürünlerle tamamen değiştirmeyi içeriyor. Bu sorunu çözmek için Alman Cadios şirketi, yeniden kullanılabilir ilk kahve fincanı kapağını geliştirdi: “Udo”, iklim nötr bir süreçte Almanya’da üretildi. Ek olarak, yine Almanya’da üretilen TPE bileşiği, proses içi geri dönüşüm yoluyla teknik üretim döngüsüne geri döndürülebilir.

“Udo” nun yaratıcıları, sürdürülebilirliği ve kaliteyi işlerinin merkezi hedefleri olarak gördüklerinden, malzeme seçimleri KRAIBURG TPE portföyünden bir bileşenden yana oldu. Halojensiz THERMOLAST® K ürünü özellikle günlük kullanımdaki uygulamalar için uygun ve uzun süre yüksek kalitesini kaybetmeden uygun dayanıklılık sağlar. Bileşik ayrıca yumuşak dokunuşlu bir yüzeye sahiptir, bu da tutmayı çok rahat hale getirir, ancak yine de kaymaz bir tutuş sağlar. TPE, istenilen şekilde özel olarak renklendirilebilir ve lazer teknolojisi kullanılarak bir şirket logosu ile özelleştirilebilir. Mükemmel mekanik özellikler ve iyi sıkıştırma seti de kullanıcıların gereksinimlerini karşılar. Kullanılan bileşiğin ek avantajlarına genel bir bakış:

 

  • İşlem içi geri dönüşüm mümkündür
  • Bulaşık makinesinde yıkanabilir
  • Mükemmel dokunsal özellikler sayesinde olağanüstü iyi kavrama
  • Yüksek sıcaklık direnci
  • Çok bileşenli enjeksiyon kalıplama için uygundur
  • 10/2011 Sayılı Yönetmeliğe (AB) Uygunluk
  • Hammadde uygunluğu US FDA CFR 21
  • DIN EN 71-3’e uygunluk

 

Cadios’ta Pazarlama ve Tasarım, Halkla İlişkiler Müdürü Carina Frings “Tasarım ürünlerimiz için kullanılan malzemeler için yüksek standartlar belirliyoruz çünkü müşterilerimize dürüst, sürdürülebilir ve yüksek kaliteli bir ürün sunmak istiyoruz. KRAIBURG TPE’nin bileşiği tüm paketi ile puan aldı. Materyal beklentilerimizi karşılar ve müşterilerimize gerçek katma değer sağlamaya yardımcı olur. Sonuçta, sıcak içeceklerin tadı en sevdiğiniz fincandan içtiğinizde” diyor.