Trans Yağ Düzenlemesinde Türkiye AB’den Önce Davrandı

12 Nisan 2021

Gıdalardaki trans yağ sınırlandırılması, Türkiye’den 3 ay sonra Avrupa Birliği’nde de yürürlüğe girdi. Dünya Sağlık Örgütü’nün kriterlerini başarıyla uygulayan ülkelerden Türkiye, dünyanın en iyi örnekleri arasında gösteriliyor.

Bu uygulamaya Avrupa Birliği’nden 3 ay önce geçilmesinin; yasal düzenlemeyi yapan Tarım ve Orman Bakanlığı ile birlikte altyapıyı daha öncesinde hazırlamış olan endüstrinin ortak başarısı olduğunu vurgulayan MÜMSAD Genel Koordinatörü, Gıda Mühendisi Ebru Akdağ: “Batı Avrupa ülkelerinin bir kısmının kendi düzenlemeleri olsa da Doğu Avrupa’daki birçok üründe hala yüksek oradan trans yağlara rastlamak mümkün.

Dünya Sağlık Örgütü’nün son raporuna göre, örgütün 2023 hedefine uyan 58 ülke endüstriyel trans yağ kullanımına kısıtlama getirirken, 100’den fazla ülkenin gıda ürünlerindeki trans yağı azaltmak için hala önlemler alması gerekiyor” dedi.

Türkiye’de MÜMSAD öncülüğünde bundan 13 sene önce başlatılan gönüllü uygulamayla margarinlerde trans yağsız üretime geçildiğinin altını çizen Ebru Akdağ, sözlerine şöyle devam etti:  “Bu gönüllü girişimle Türkiye; ABD’den 11, Kanada’dan 13 ve AB’den 14 yıl ileride olup Dünya Sağlık Örgütü’nün koyduğu 2023 hedefini 16 yıl önce yakalamıştı.

31 Aralık 2020 itibarıyla ise Tarım ve Orman Bakanlığı’mızın hazırladığı yönetmelik ile trans yağ oranı tüm gıdalar için Dünya Sağlık Örgütü’nün işaret ettiği güvenli seviyeye geldi. Bu düzenlemenin ülkemizde AB’den 3 ay önce yürürlüğe girmesi, ülkemizin trans yağa karşı verdiği mücadelenin en önemli örneklerinden biri.”