Salı, Temmuz 23, 2024

TÜBA Genç Akademi Üyesi’nden Önemli Başarı

TÜBA Genç Akademi Üyesi’nden Önemli Başarı

TÜBA Genç Akademi Üyesi, Biyomalzeme ve Nanoteknoloji Araştırma Grubu | BioNanoTeam Kurucusu ve İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Endüstri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeki Candan Avrupa Birliği COST Action CA21126 Çalışma Grubu’na seçildi.

34 ülkeden alanında uzman bilim insanlarından oluşan NanoSpace & CA21126 (Carbon Molecular Nanostructures in Space) adlı Avrupa Birliği COST Aksiyonu, uzayda karbon esaslı nanopartiküllerin varlığının, oluşum mekanizmalarının ve astrokimyasal rolünün saptanmasını amaçlıyor.

Prof. Dr. Zeki Candan

TÜBA Genç Akademi Üyesi Prof. Dr. Zeki Candan Kimdir?

Lisans öğrenimini İstanbul Üniversitesi Orman Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde dönem 2.si olarak 2003 yılında, yüksek lisans çalışmalarını 2007 yılında, doktora çalışmalarını ise 2012 yılında İstanbul Üniversitesi Orman Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı.

Yüksek lisans, doktora öğrenimi ve doktora sonrasında Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, İsveç, İngiltere, Almanya ve Çin’de bulunan birçok üniversite ve araştırma kurumunu ziyaret ederek bilimsel araştırma ve incelemelerde bulundu, alanında dünyanın önde gelen bilim insanları ile bilimsel çalışmalar gerçekleştirdi.

Prof. Dr. Zeki Candan, nanokompozitler / biyonanokompozitler, biyomalzemeler, nanoteknolojinin mobilya/ahşap/tutkal endüstrisindeki uygulamaları, biyoyapıştırıcılar, nanopartiküller ile güçlendirilmiş tutkal ve ahşap esaslı kompozit levha ürünleri, Endüstri 4.0, akıllı ürünler/akıllı imalat sistemleri/akıllı fabrikalar, yenilenebilir enerji (ahşap/ahşap olmayan pelet, ahşap/ahşap olmayan briket vb.), malzemelerin termal karakterizasyonu (DMTA, TMA, TGA, DTA, DSC), biyomalzemelerin tıp alanındaki uygulamaları konularında çok sayıda nitelikli uluslararası bilimsel makale, bildiri, proje, patent ve sanayi çalışmalarını gerçekleştirdi.

Türkiye’de nanoteknolojinin ahşap endüstrisindeki uygulamaları üzerine ilk doktora çalışmalarını yapan Prof. Dr. Candan, aynı zamanda ülkemizde bahsi geçen alanlarda araştırmalar yapan ilk “Nanoteknoloji Laboratuvarı” ile “Termal Analiz Laboratuvarı”nın kurulmasında önemli katkılar sundu. Yapmış olduğu Ar-Ge ve inovasyon çalışmaları; çevreci, yüksek performanslı, mukavemetli, formaldehit emisyonu azaltılmış, antibakteriyel, boyutsal stabilizasyonu yüksek, yanmaya ve biyolojik etmenlere karşı direnci yüksek ahşap/ahşap esaslı kompozit levha ürünleri ile mobilya komponentlerinin geliştirilmesine katkı sunuyor.

Diğer bir yandan; nanoselüloz ve nanolignin gibi lignoselülozik biyonanomalzemelerin tıp, ilaç, enerji, kompozit, gıda, elektronik alanlarındaki uygulamaları üzerine Ar-Ge ve inovasyon çalışmaları devam ediyor.

2006-2018 yılları arasında İstanbul Üniversitesi’nde, 2018 yılından itibaren de İstanbul Üniversitesi – Cerrahpaşa’da çalışmalarını yürüten Zeki Candan 2019 yılında TÜBA Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü’nün sahibi oldu. Candan, 2020 yılında TÜBA Genç Akademi Üyesi oldu.

Kaynak

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Öne çıkan haberler