Cumartesi, Ekim 23, 2021

TÜBİTAK’tan Yeşil Dönüşüm İçin Hibe Desteği

Yeşil Dönüşüm İçin Hibe Desteği

ANKARA (AA)-Türkiye ekonomisinin ve sanayisinin yeşil dönüşümüne katkı sağlamak amacıyla iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında yeşil dönüşüm projeleri geliştiren genç girişimcilere 200.000 lira hibe desteği sağlanıyor.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, TÜBİTAK Bireysel Genç Girişim Programı (BİGG) Programı, “teknolojik Ar-Ge ve inovasyon” içeren projeler için açılan çağrılara yüzde 100 geri ödemesiz (hibe) destek imkanı sağlanıyor.

Bu kapsamda iklim değişikliğiyle mücadele etmek ve Türkiye ekonomisinin ve sanayisinin yeşil dönüşümüne katkıda bulunmak amacıyla BİGG Yeşil Büyüme Çağrısı başlatıldı.

yeşil dönüşüm

Söz konusu çağrı için TOBB ETÜ, Hacettepe Teknokent Teknoloji Transfer Merkezi (TTM) ve Konya Ticaret Odası (KTO) iş birliğiyle BİGG GARAJ Girişimcilik Destekleme Programı uygulanacak.

Program kapsamında 200 bin lira tutarında TÜBİTAK hibe desteği için ilk tematik başvurular alınmaya başlandı.

BİGG GARAJ Girişimcilik Destekleme Programı kapsamında verilecek olan teknoloji tabanlı girişimcilik eğitimi, iş planı oluşturma, proje yazma eğitimi ve tüm mentorluk desteğini ücretsiz olarak sunmaktadır.

Akıllı ulaşımdan sürdürülebilir tarıma uzanan projeler destekleniyor

Projede, “İklim Değişikliği, Çevre ve Biyoçeşitlilik”, “Karbon Salımı ve Sera Gazı Emisyonlarının Düzenlenmesi Amacına Katkı Sunacak Çalışmalar”, “Temiz ve Döngüsel Ekonomi”, “Temiz, Erişilebilir ve Güvenli Enerji Arzı”, “Yeşil ve Sürdürülebilir Tarım”, “Tarladan Sofraya Sürdürülebilir Tarım”, “Sürdürülebilir Akıllı Ulaşım” gibi tematik alanlar yer alıyor.

Başvuru yapacak kişilerin, herhangi bir ön lisans, lisans, yüksek lisans veya doktora programına kayıtlı öğrenci veya mezun olması, daha önce Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teknogirişim Sermayesi Desteği ya da TÜBİTAK 1512 Programı 2. Aşaması kapsamında destek almamış olması, ön başvuru tarihi itibarıyla herhangi bir işletmenin ortaklık yapısında yer almaması şartlarını sağlaması gerekiyor.

Teknoloji tabanlı ve inovasyon içeren projelerini gerçekleştirmek ve 200 bin liralık yüzde 100 geri ödemesiz (hibe) destekle kendi şirketini kurmak isteyen girişimci öğrenciler başvuru için gerekli şartlara ve bilgiye “https://etugaraj.org/” adresinden ulaşılabiliyor. Program kapsamında son başvurular 15 Ekim tarihine kadar yapılabilecek.

2015 yılından bugüne kadar TÜBİTAK BİGG Programı kapsamında, 20 ilde 800 kişi girişimcilik eğitimlerine, 450 girişimci mentorluk desteklerine katıldı. Katılanlar arasında 71 ekip iş fikirlerini hayata geçirmek için 11,3 milyon lira geri ödemesiz hibe desteği almaya hak kazandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR