Pazartesi, Temmuz 22, 2024

Türkiye, savunmadaki başarısını uzay sanayisine taşıdı

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Türkiye’nin savunma sanayisindeki başarısını uzay sanayisine taşıdığını belirterek, ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A’nın uzaya fırlatılmasının Türkiye ve bölge açısından önemli bir gelişme olduğunu ifade etti.

Türkiye savunmadaki başarısını uzay sanayisine taşıdı
Turksat 6A

Mandal, Türksat 6A uydusunun fırlatma töreni için bulunduğu Florida’daki Cape Canaveral’da AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Türkiye Yüzyılı”nın bilim ve teknoloji odaklı olacağına dair sözlerini hatırlatan Mandal, Türksat 6A ile bu sözlerin somutlaştığını söyledi. Son dönemde Türkiye’nin uzay çalışmaları hakkında bilgi veren Mandal, geçen yıl metre altı çözünürlüğe sahip gözlem uydusu İMECE’nin fırlatıldığını, yılbaşında Türkiye’nin ilk insanlı uzay misyonunun gerçekleştirildiğini ve ardından yörünge altı araştırma uçuşunun yapıldığını hatırlattı. Türkiye’nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A’nın yaklaşık 36 bin kilometre irtifada görev yapacağını belirten Mandal, Türkiye’nin uzay sanayisi, teknolojisi ve ekonomisinde önemli bir yer edindiğini ifade etti.

Mandal, uzayın ülkeler arası rekabette en önemli lig olduğunu belirterek, “Artık Türkiye savunma sanayisindeki başarısını uzay sanayisine taşıdı. Bu, ülkemiz, bölgemiz ve insanlık açısından önemli bir gelişme.” dedi.

Bir sonraki hedef aya sert iniş

Mandal, yeni projeler için mevcut uydunun “tarihçe kazanması” gerektiğini ve Türksat 6A’dan ilk sinyalin başarıyla alındığını ancak uydunun görevini yerine getirdiğini söyleyebilmek için en az 3 aylık bir süreye ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Uzayda kalifiye olmanın önemini vurgulayan Mandal, Türkiye’nin başarıyla çalışan uydu bileşenlerini veya platformlarını ihraç edebileceğini kaydetti. Mandal, “Uydu ekosisteminde artık biz de bu ekonominin içindeyiz ama hedeflerimizi daha yüksek tutmak zorundayız.” diye konuştu.

Milli Uzay Programı’nda bir sonraki hedefin aya sert iniş olduğunu hatırlatan Mandal, “2026 yılının sonunda veya 2027 yılının başında aya sert iniş, ardından da takip eden 2 yıl içinde yumuşak iniş gerçekleştireceğiz.” dedi. Türksat 6A misyonunun Türkiye’nin uzayda varlığını sürdürme yolculuğunun bir parçası olduğunu vurgulayan Mandal, bundan sonraki hedefin aya gitmek, daha sonrasındaki hedefin ise aya insanlı gitmek ve derin uzayda çalışmalar yapmak olduğunu sözlerine ekledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Öne çıkan haberler