Pazartesi, Ağustos 15, 2022

Türkiye’nin Polonya ve Çekya ile Dış Ticaret Hacminde Rekor

Türkiye’nin Polonya ve Çekya ile Dış Ticaret Hacminde Rekor

TÜİK verilerine göre, ocak-ağustos döneminde Türkiye’nin Polonya ve Çekya’ya ihracatı geçen yılın aynı aylarına kıyasla yüzde 51,7 artarak 4 milyar dolar ile rekor seviyeye yükseldi. Bu iki ülkeden ithalat 4,2 milyar dolara çıkarken dış ticaret hacminde de 8 milyar 248 milyon dolar ile rekor kırıldı.

Norther Global Logistics (NGL) de Türkiye ile dış ticaretinde rekorlar kırılan Polonya ve Çekya hattında taşımalarına ağırlık veriyor. NGL Kurucu Ortağı Ferhat Emanetoğlu, Polonya ve Çekya hattında karşılıklı olarak her gün düzenlenen seferlerle komple ve parsiyel yükleri kapıdan kapıya teslim ettiklerini söyledi.

ithalat ve ihracat

Taşımalar Yüzde 50 Arttı

Türkiye’nin Polonya ve Çekya ile ithalat ve ihracat rakamlarının birbirine yakın seyrettiğini belirten Emanetoğlu, şöyle konuştu: “İthalat ve ihracattaki denge, araçların boş dönme riskini azaltıyor. Dolayısıyla taşımacılık maliyetlerinde müşterilerimize avantaj sağlayabiliyoruz. Ticaret rekoru, bu ülkelere yapılan taşımalarımızı eylül itibarıyla bu yıl yüzde 50 civarında artırdı. İthalat seferlerinde daha çok yedek parça, elektrikli makine ve cihazlar; ihracat seferlerinde ise yedek parça, tekstil, elektrikli makine ve cihazlar taşıyoruz.”

Ekspres Sevkiyat ve Minivan

NGL’nin kara yolu taşımacılığında uzmanlaşmış bir şirket olduğunun altını çizen Emanetoğlu, “Farklı yük tiplerine uygun araçlarımızla hemen hemen bütün sektörlere güvenle hizmet veriyoruz.” şeklinde konuştu.

Emanetoğlu, normal haftalarda rezervasyonları 1 gün öncesine kadar alabildiklerini, aciliyet arz eden yükler için ise istendiğinde ekspres sevkiyat ve minivan hizmeti verdiklerini de kaydetti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

11,034TakipçilerTakip Et
736TakipçilerTakip Et
1,500AboneAbone Ol