Pazartesi, Ağustos 15, 2022

TÜYİDER Kurucu Üyesi ve Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Doğangün ile Söyleşi

Gerçekleştirdiğimiz söyleşide, TÜYİDER (Tüm Yüzey İşlemler Derneği) Kurucu Üyesi ve Yönetim Kurulu Başkanı Sayın İbrahim Doğangün sorularımızı yanıtladı. Doğangün, TÜYİDER’in kuruluş süreci ve gerçekleştirdiği faaliyetler hakkında bilgi verdi.

İbrahim Doğangün
İbrahim Doğangün

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

Kayseri Erciyes Üniversitesi İşletme Bölümü (İngilizce hazırlık) mezunuyum. 1992 yılından beri sektörde faal alan olarak yer almaktayım, 2001 yılında Etis Endüstriyel Metal Kaplama Tesisleri San. ve Tic. Ltd. Şti.’ni, 2012 yılında da Bodoplast Plastik Teknolojileri San. Tic. A.Ş.’yi kurdum. 2010 yılında GÖRSİAD’ı (Görükle İş Adamları Derneği) kurarak, 2010 – 2019 yılları arasında GÖRSİAD’ın Kurucu Başkanlığı görevini yürüttüm.

İş hayatıma Etis ve Bodoplast firmalarında Yönetim Kurulu Başkanı olarak devam ediyorum. TÜYİDER kurucu üyesiyim ve halihazırda Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktayım.

TÜYİDER (Tüm Yüzey İşlemler Derneği), yeni kurulmasına rağmen son derece faal bir dernek. TÜYİDER’in kuruluş süreci ve önümüzdeki dönemlerde planladığı etkinlikler ve eğitimler hakkında bilgi verebilir misiniz?

21 Aralık 2019’da Yüzey İşlemler Derneği’mizin ilk temelleri atıldı. 28 Ocak 2020’de kuruluş belgemizi aldık. Dernek Kurucularımız ve Kurucu Yönetim Kurulu Üyelerimiz adına derneğimizin öncelikle ülkemize ve sektördeki tüm meslektaşlarımıza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyor ve tüm sektörümüzü; ister bireysel ya da dilerlerse kurumsal anlamda katkıda bulunmaya ve daha fazla destek olmaya bu vesileyle tekrar davet ediyoruz.

Türkiye’de Yüzey İşlemler Derneği olarak, sektör hakkında güçlü bir bilinçlendirilmenin yanında; ulusal ve uluslararası iş birlikleri, kalite standartları ve gerekli tüm disiplinleri oluşturmayı, bunları geliştirmeyi, yaşatmayı ve yaygınlaştırmayı amaçlıyoruz.

Bu amaçla; çalışma grupları ve komisyonlar (mali komisyon, basın komisyonu, organizasyon komisyonu, vb.) oluşturmayı, bunun yanı sıra tüm sanayi odaları, akademik odalar, üniversitelerimiz ve meslek liseleriyle ortak çalışmalar yapmayı planlıyoruz.

Derneğimiz kuruluşunun hemen ardından, Nisan ayı içinde ilgili üniversite bölümlerimizle temasa geçerek Bilim Danışma Kurulumuzu oluşturduk. İTÜ, Yeditepe, Sakarya, Kocaeli ve S. Demirel üniversitelerinden hocalarımız Bilim Kurulumuzun üyeleri oldular.

Bilim Danışma Kurulumuz kapsamında planladığımız “Yüzey Akademisi” projemiz en önemli çalışmalarımızın başında yer alıyor. Yüzey Akademisi’nin ilk etkinliği, yakın zamanda başlayacak sektörel eğitimler olacak.

Ardından kalkınma ajansları ve Avrupa Birliği projeleriyle sektörümüzün tüm test ihtiyaçlarını karşılayacak kapsamlı bir yüzey test laboratuvarı kurmak için çalışmalarımıza başladık.

Bu merkez, test hizmetlerinin yanı sıra Ar-Ge faaliyetlerinin de yapılacağı önemli bir çekim noktası olarak planlanmıştır. Sanayi üniversite iş birliğini gerçek anlamda sağlamak amacıyla Yüzey Akademisi projemizi çok önemsiyoruz.

TÜYİDER

Pandemi tüm sektörleri olumsuz etkiliyor. Ancak, teknolojinin sunduğu imkanlar dahilinde yapılan online görüşmeler ve webinarlar vasıtasıyla sektör profesyonelleri birbirleriyle iletişim imkanı bulabiliyor. Bu kapsamda TÜYİDER olarak ne tür etkinlikler gerçekleştirdiniz, bu etkinliklerde öne çıkan konular neler oldu, bilgi verebilir misiniz?

Pandemi dönemini en iyi şekilde değerlendirdiğimizi düşünüyoruz. Bu zor zamanlarda hem yeni üyeler kazanmak, hem derneğimizin stratejik planlarını gerçekleştirmek hem de bir önceki soruda da bahsettiğimiz Bilim Kurulunu oluşturmak yolunda çok önemli adımlar attık.

Hem yönetim kurulu üyelerimiz hem de sektör paydaşlarımızın bu süreçteki destekleri unutulmaz. Hepsine yürekten teşekkür ediyoruz.

Pandemi döneminde haftada en az 3 gün olmak üzere yönetim kurulumuzla web üzerinden toplantılar gerçekleştirdik. Bunun yanında düzenli olarak aylık yönetim kurulu toplantılarımızı da yaptık.

Sektörümüzle ilgili 8 adet çok başarılı webinar gerçekleştirdik. Bu webinarlara sektörümüzün önemli kişilerini ve üyelerimizi davet ederek motivasyonu yüksek buluşmalar gerçekleştirdik.

Birçok dernek ve STK’larla yine web üzerinden başarılı iş birliği toplantıları gerçekleştirdik. Önümüzdeki süreçte STK’ların ve sektörel derneklerin ne kadar önem kazandığının bilincinde olarak hareket etmeye çalışıyoruz.

Diğer önemli bir konu olarak, ilk sayısı dijital olarak yayınlanacak TÜYİDER Dergi projemizi, üyelerimiz için birçok avantajı olan TÜYİDER KART çalışmamızı tamamladık.

Yakında üyelerimize dağıtmaya başlayacağımız kartımızla birçok alanda önemli indirimler sağlayacak kartımızı dolaşıma sokacağız.

Pandemi, firmaların dijital dönüşümlerini hızlandırdı. Yüzey işlem ve kaplama sektörlerinde yer alan firmalar bu kapsamda ne tür önemler aldı, işleyişlerinde ne gibi revizyonlar gerçekleştirdi? Yüzey işlemler sektörünün iş ilişkisinde olduğu diğer sektörler sizce bu dijital dönüşüme yeterince uyum sağlayabiliyorlar mı, görüş ve önerilerinizi paylaşabilir misiniz?

Sektör paydaşlarımız pandemi nedeniyle birçok kuruluş gibi işletmelerindeki fiziki önlemleri ve zorunlulukları hızla hayata geçirdiler. Azalan çalışma saatlerine ve yeni çalışma koşullarına göre en verimli şekilde farklı çalışma düzenleri ve şekilleri oluşturarak süreci aşmaya çalıştılar, çalışıyorlar.

Dijitalleşme olanaklarını kullanarak evden çalışma modelini birçok paydaşımızın kullanmaya başladığını biliyoruz. Önlemlerin dışında pandemi süreci ve sonrası hakkında üretimle ilgili sektörel iş değişiklikleri ve yeni teknolojilerin kullanılması konusunda derneğimiz yaptığı webinarlarla sektörümüze ışık tutmak için çalıştı.

“Covit-19 ve endüstride yüzey çözümleri” webinarımız bu anlamda zihin açıcı önemli bir sunumdu. Sunumlarımız YouTube kanalımızda her zaman izlenebilir.Tüm Yüzey İşlemler Derneği)

Şu an içinde bulunduğumuz pandemi süreci ve gelecekte hepimizin karşısına çıkabilecek benzer olağanüstü dönemler için uygulanabilir yeni teknolojilerin, iş yaşamında ortaya çıkabilecek yeni çalışma modellerinin ve günlük yaşamda yüzey işlemlerin ne kadar önemli olduğunu ortaya koymuştur.

Bilindiği gibi antibakteriyal/antimikrobiyal yüzeylerin elde edilmesi tümüyle yüzey işlemler sektörünün çalışma konuları içindedir. Bu nedenle sektörümüz ve bağlı olan tüm sektörler sürece hızla uyum göstereceklerdir.

Bilindiği gibi ülkemiz, ilgileri ve yapısı itibariyle yeni teknolojilere son derece hızlı uyum sağlamaktadır. Bu özelliklerin işletmelere olumlu yönde yansıyacağını düşünüyoruz.

Buna ek olarak bu konudaki eksiklerimizi de açıklıkla ortaya koymak, bunları giderme yolunda doğru stratejiler üretmek zorunda olduğumuz bilincindeyiz. Derneğimiz bu konuda üzerine düşen görevleri her anlamda yerine getirmek için hazırdır.

Doğruyu bulmak için birlikte ve açıklıkla çalışmak baş hedeflerimizden olduğu için herkesin katılımını ve önerilerini duymak istiyoruz. TÜYİDER bu anlamda katılımcılığa inanmış bir sivil toplum kuruluşu olduğunu burada tekrarlamaktadır.

Yüzey işlemler sektörü, hızla gelişen, yaygınlaşan bir sektör ve endüstriyel üretim sürecinin çok önemli bir bileşeni. Yüzey işlem sektöründe son yıllarda yaşanan önemli teknolojik gelişmeler nelerdir, yorumlar mısınız? Pandemi sonrası ülkemizde ve dünyada ne tür değişikler, yenilikler yaşanabilir, öngörülerinizi paylaşabilir misiniz?

Yüzey İşlemler Sektörü son derece dinamik ve otomotiv, savunma sanayi gibi hizmet verdiği sektörler nedeniyle her geçen gün yüksek standartlarla çalışmak zorunda olan bir sektördür.

Robotik ve otomasyona dayalı tesisler, üretim teknolojileri her geçen gün sektörümüzde de önem kazanmaktadır. Talepler ve kalite beklentileri sektörümüzü bu anlamda güncel tutmaya devam etmektedir.

TÜYİDER Ekip

Sektörümüz son yıllarda dış pazarda da hızla kendine yer bulmaktadır. Özellikle yakın coğrafyadaki ülkelerde son derece modern işletmeler Türk firmaları tarafından yapılmaktadır. Derneğimiz bu anlamda sektörümüzün yeni pazarlar kazanması anlamında yapabileceği faaliyetleri en üst kapsamda ele almaktadır.

İhracat yoluyla ülkemize kazandırılacak her kuruş hepimizin kazancı olacaktır. Yerlileşme konusunda ülkemizde yapılan ve yapılacak olan tüm Ar-Ge faaliyetleri derneğimiz tarafından takip edilmekte, Bilim Kurulu ve Yüzey Akademisi kapsamında ele alınarak sektörümüze tanıtılmaktadır. Bu faaliyetlerimiz artarak devam edecektir.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

11,034TakipçilerTakip Et
736TakipçilerTakip Et