Çarşamba, Temmuz 6, 2022

Uluslararası Yük Taşımacılığında Ro-Ro Kullanımı Artıyor 

Uluslararası Yük Taşımacılığında Ro-Ro Kullanımı Artıyor 

Türkiye’nin ithalat-ihracat taşımacılığında Ro-Ro kullanımı yaygınlaşıyor. Geçen yıl ihracat-ithalat yükü taşıyan dolu araçların yaklaşık yüzde 17’si Ro-Ro seferlerini kullandı. Ares Logistics Kurucu Ortağı Engin Kırcı, Avrupa ve Kuzey Afrika taşımalarında yoğunlukla kullandıkları Ro-Ro gemilerinin, zamanında teslimat açısından önemli avantajlar sunduğunu ve artan uluslararası ticaret hacmine önemli katkı sağladığını ifade etti.

Uluslararası Yük Taşımacılığında Ro-Ro Kullanımı Artıyor 

Üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye’nin uluslararası yük taşımacılığında Ro-Ro kullanımı artıyor. Merkez Bankası verilerine göre, geçen yıl yerli ve yabancı 1 milyon 932 bin 722 araç ihracat yükü, 771 bin 897 araç ithalat yükü taşırken bunların 467 bin 458’i Ro-Ro gemilerini kullandı. Böylece geçen yıl ihracat-ithalat yükü taşıyan araçlarda Ro-Ro kullanımı yüzde 17,3 oldu.

Ares Logistics’in Kurucu Ortağı Engin Kırcı

“Ro-Ro gemileri Orta ve Batı Avrupa’ya ulaşımı kolaylaştırdı”

Türkiye’nin en geniş özmal tır filolarından birine sahip olan ve taşımalarında Ro-Ro gemilerini yaygın olarak kullanan Ares Logistics’in Kurucu Ortağı Engin Kırcı, Ro-Ro ile yük taşımacılığının pandemi döneminde Türk ihracatçısına ve lojistik sektörüne önemli kolaylıklar sağladığını ifade etti.

Salgın nedeniyle küresel ticarette ciddi engellerle karşılaşıldığını anımsatan Kırcı: “Türkiye’nin lojistik kolaylıkları sayesinde ülkemiz ihracatçısı ise özellikle Uzak Doğu ülkeleriyle rekabet ettiği sektörlerde bir adım öne geçti. Bunun bir nedeni de Ro-Ro taşımacılığı sayesinde Avrupa ve hedef pazarlara kolay ulaşılabilmesiydi. Özellikle ihracatın artmasıyla sınırlarda oluşan kuyrukları aşmak zorlaştığında, Ro-Ro’nun avantajıyla Orta ve Batı Avrupa’ya ulaşmamız çok daha kolay olabildi.” dedi.

 

“Ro-Ro ve Multimodal Taşımalar ile Yeşil Mutabakat’a Uyum Hızlanır”

Kırcı, taşımalarının yüzde 78‘inde Ro-Ro seferlerini kullandıklarını anlatarak, Ro-Ro taşımacılığının karbon salımını azalttığına dikkati çekti. Kırcı, “Avrupa Yeşil Mutabakat’a uyum çalışmalarının hız kazandığı günümüzde Ro-Ro kullanımı ve multimodal taşımacılık daha da önemli hale geliyor.” dedi.

 

“Avrupa ve Akdeniz hatlarında Ro-Ro kullanımını artırıyoruz”

Şirket olarak bilhassa Akdeniz ülkeleri ile Türkiye arasında gerçekleştirdikleri taşımalarda Ro-Ro hattını yoğun olarak kullandıklarını söyleyen Kırcı, Yalova’dan Fransa’nın Sete Limanı’na ya da İzmir’den İspanya’nın Tarragona Limanı’na gittiklerini akabinde İspanya, Fransa, Portekiz, Fas ve Tunus’a ulaştıklarını ifade etti.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR