Çarşamba, Aralık 1, 2021

UNO Sürdürülebilir Bir Dünya için Çalışıyor

UNO Sürdürülebilir Bir Dünya için Çalışıyor

Sürdürülebilir bir geleceğin inşasında sektöre model olmayı hedefleyen UNO, geliştirdiği iş modeliyle de çevreye, insana ve ekonomiye karşı sorumluluklarını üstleniyor.

Tüm tüketicilerin sağlıklı beslenmeye ulaşabilmesi için her gün yorulmadan çalışan UNO, araştırma ve geliştirme projelerinden karbon ayak izinin azaltılmasına kadar tüm alanlarda başarılarını 2020 Sürdürülebilirlik Raporu’nda yer alan projeler ile sunuyor ve “Tam Beslen, Dünyayı Koru” sloganı ile hem dünyayı hem de toplumu önemsediğini vurguluyor.

UNO ve sürdürülebilirlik
UNO Genel Müdür Yardımcısı Evin Pehlivanlı, çevresel ve sosyal konuların gelecek nesiller için büyük bir endişe kaynağı olduğunu söyledi. Pehlivanlı “Geleceğe ilişkin kaygılar artıyor. Sağlıklı yaşamak istiyoruz bunun için iyi besine ve bu besini daha bize gelecek kuşaklarda da sunabilecek sağlıklı bir dünyaya ihtiyacımız var. Bu kaygıların farkındalığıyla, 30 yıldır hiç durmadan çalışan UNO olarak, çevre, toplum ve ekonomi adına, daha besleyici ve sağlıklı bir yaşam için yaptıklarımızı ve hedeflerimizi şeffaf bir biçimde kamuoyu ile paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Sıfır Atık Sertifikası ile tescillenen atık yönetimini uluslararası standartlara uygun olarak yürüten UNO, 2020 yılında hayata geçirdiği iyileştirilmiş iş modelleri ile su, elektrik ve doğalgaz kullanımını %5 oranında azalttı. Yapay zekaya dayanan algoritma yazılımları ile dağıtım operasyonlarını optimize eden UNO, yakıt tüketiminde %20 tasarruf sağlarken, karbon ayak izini azalttı.

UNO Ceo Vekili

Türkiye’nin ilk ve tek TÜBİTAK onaylı Ekmek Araştırma ve Geliştirme Merkezi ile UNO, sektörün öncüsü olarak sürdürülebilir beslenmeye katkıda bulunuyor.

Dünyanın geleceğini korumak adına üzerine düşen sorumlukları yerine getirirken tahılın en iyi halini sofralara taşıyan UNO, UNO, TamTane tahılları antik tahıllar ile harmanlayarak ve çeşitlendirerek, şeker ilavesiz, katkı ve koruyucu içermeyen ürünlerini Türkiye’nin 81 ilinde her gün tüketicinin erişimine sunuyor.

Daha iyi bir gelecek için birçok yeni projeyi hayata geçirdiklerini söyleyen Pehlivanlı; “Mirasımız Yerel Tohum Projesi kapsamında T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı önderliğinde Ardahan-Kars bölgelerinde ekilen Kavılca Buğdayı’na sözleşmeli tarım ile alım garantisi verdik.

13.000 yıllık kavılca buğdayı sadece modern buğdaylara göre daha yüksek olan vitamin ve mineral değerleri ile yüksek antioksidan kapasitesine sahip olduğu için ön plana çıkmıyor. Aynı zamanda kuraklığa dayanıklı olması, gübre ve kimyasal ilaç ihtiyaç duymadan yetişmesi nedeniyle de değerli. İklim değişikliği ve kuraklığın gıdanın sürdürülebilirliğini tehdit altına alması sebebiyle, kuraklığa dayanıklı Ata Tohumlarının üretiminin yaygınlaşmasına yönelik projeleri destekliyoruz” şeklinde açıklamalarda bulundu.

2.500 çalışanı ile günde 1,5 milyon ekmek üreten UNO, üretim sürecinden dağıtıma ve diğer tüm işleyişlerine kadar her alanda sürdürülebilir bir dünya için çalışmayı sürdürüyor.