Salı, Mayıs 21, 2024

Validasyon: Elektroanalitik Analizlerdeki Yeri ve İlgili Parametreleri

21 Nisan 2022   14:00 – 15:15  Metrohm Turkey Webinar Platformu

Metrohm elektrokimya webinarlarının bu bölümünde, elektrokimyasal ilaç analizlerinde validasyon, seçicilik, spesifiklik (özgünlük), kesinlik, doğruluk, doğrusallık, teşhis limiti, tayin limiti, sağlamlık vb. güvenilir standart çalışma yöntemlerinin hazırlanma ve uygulanması sırasındaki analitik validasyon parametreleri konularındaki çalışmaları ile tanınan Ankara Üniversitesi, Eczacılık Fakültesi, Analitik Kimya Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Sibel A. Özkan’ı konuk ediyoruz.

Validasyon: Elektroanalitik Analizlerdeki Yeri ve İlgili Parametreleri

Elektroanalitik yöntemler diğer analiz yöntemleri gibi, ilaç analizlerinde, biyolojik numunelerin analizlerinde, biyoeşdeğerlik, biyoyararlanım çalışmalarında ve farmakokinetik bilgilerin değerlendirilmesinde, yorumlanmasında, çalışılan etken maddelerin nitel, nicel analizlerinde çok sık kullanılan yöntemlerdir.

Analitik yöntem geliştirme ve validasyon, ilaç geliştirme, tayin ve üretiminde önemli bir rol oynar. Bu işlemlerin doğru olarak yapılabilmesi için iyi karakterize edilmiş, yeterli derecede yorumlanabilecek güvenilir sonuçların elde edilebileceği tamamen geçerli analitik yöntemlerin geliştirilmesi ve kullanılması gerekmektedir. Analitik yöntem validasyonu, bir analizin doğru, duyarlı ve güvenilir bir şekilde yapılabildiğini kanıtlayan parametereler topluluğudur. Analitik validasyon testleri, yöntemlerin kullanılan analiz için uygunluğunu gösteren işlemlerdir. Hedef analitin ve uygulama hedefinden seçilen maddenin her aşamada seçici, kesin, doğru, sağlam, gerek kimyasal gerekse de fiziksel özelliklerinin tehlikeye atılmadığından emin olmak için ürünün kalite ve niteliklerine çeşitli testler ile değer biçilmesidir.

“Validasyon: Elektroanalitik Analizlerdeki Yeri ve İlgili Parametreleri” temalı bu webinar dahilinde konuk konuşmacımız tarafından işlenecek olan bazı konu başlıkları:   
  • Elektrokimyasal ilaç analizlerinde validasyon
  • Validasyon parametreleri
  • Zorunlu olan ve tavsiye edilen parametreler
  • Sağlaması gereken değerler

Tamamlanmış olan webinar seansının kaydını izlemek için bu linke tıklayabilirsiniz:

https://www.youtube.com/watch?v=O2p66HVv6pY

Saygılarımızla,

Metrohm Turkey Akademi Ekibi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Öne çıkan haberler