Perşembe, Mayıs 19, 2022

Veser Ticari Direktörü Emre Kırca İle Röportaj

Veser Kimyevi Maddeler Anonim Şirketi Ticari Direktörü Sayın Emre Kırca ile
firmanın kalite kurallarını ve başarı politikasını konuştuğumuz keyifli bir röportaj
gerçekleştirdik. Sayın Kırca bizlere, ayrıca sosyal sorumluluk projelerinden ve
sürdürülebilirliğe verdikleri önemden de bahsetti.

Okurlarımıza kendinizden ve özgeçmişinizden bahseder misiniz?

1982 İstanbul doğumluyum. İlk, orta ve lise öğrenimimi İstanbul’da tamamladıktan sonra üniversite döneminde 4 yıl Bursa’da yaşadım. Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde İşletme Bölümü’nde öğrenim görürken aynı zamanda Veser ailesine de ilk adımı atmış oldum. Veser Kimya’nın Bursa şubesinde Finans Departmanında çalışma hayatım başladı.

Üniversite eğitimimi tamamlayıp İstanbul’a döndükten sonra askerlik görevi ve kısa süreli bir dil eğitimi için yurtdışına çıkmak dışında Veser Kimya’dan hiç kopmadım. 2007 yılından bugüne kadar geçen 14 yıllık kesintisiz Veser serüvenimde Finans, Dış Ticaret, Satın Alma ve Satış Departmanlarında çalışma fırsatım oldu.

Çalışmak dışında neler yaptım peki: 2012 yılında evlendim… Evlilik serüveni de hızlı gelişti ve aile özgeçmişimize 3 çocuk kattık. 2 kızımız ve 1 oğlumuz var. Patili çocuklarımızla birlikte kalabalık bir aile olmak 24 saati dolu dolu yaşamamıza olanak sağlıyor.

Deniz tutkusu olan bir adamım… Pandemi ile birlikte home-office çalışmak beni denize de kavuşturdu. Fırsat buldukça ailemi de bu organizasyona katıp çocuklara da denizde yaşamayı öğretmeyi hedefliyorum.

Şu anda Veser Kimyevi Maddeler A.Ş.’de Ticari Direktör olarak görev almaktayım. Veser ailesi ve Vinmar birleşmesiyle birlikte kimya sektörüne güçlü bir şekilde hizmet vermeye devam etmekteyiz ve bu yapının bir parçası olmaktan dolayı gururluyum.

Firmanız hakkında neler söylemek istersiniz? Başarı politikanızı oluşturan kriterler nelerdir?

1988 yılından beri Türkiye ve dış pazara hizmet veren “bunu söylemekten her zaman kıvanç duyduğum” güçlü bir firma Veser. Bu gücün de en büyük kaynağı “dürüst çalışmak”. Müşteri ya da pazar kaybetme korkusunda olmadık hiçbir zaman ancak etik değerlerimizi kaybetmek en büyük korkumuzdu. Bu değerbilirlik sayesinde de her geçen gün büyüyen bir yapı bizimle oldu.

İş ortaklığımızı başlattığımız ve halen devam eden büyük distribütörlüklerimiz, aynı yolda yürüdüğümüzü daima bildiğimiz en değerlilerimiz; müşterilerimiz, geliştirmekten asla vazgeçmeyeceğimiz ürün portföyümüz ve servis ağımızla devam ediyor yolculuğumuz. Türk sermayeli bir şirket olarak başlayan yolculuk 2017 yılında Vinmar International ailesiyle birlikte farklı bir vizyon açtı bizlere…

Büyüme odaklı yapımız Vinmar’ın da stratejisiyle uyum sağlayınca ivme kazandı. Şu anda global bir gücü yerli firma kültürüyle sentezleyerek kimya sektöründe kendimizle yarışmaya devam ediyoruz.

Hangi sektörlere hitap etmektesiniz? Ürün çeşitleriniz nelerdir?

Veser Kimyevi Maddeler A.Ş. üretim yapılan her noktada dolaylı ya da direkt var olabilecek ürün yelpazesine sahiptir. Söylemekten hiç vazgeçmediğim cümlemi burada da yineleyeceğim. Biz “Paketlenmiş her kaliteli ürüne imzamızı atıyoruz.”

Gelişim aşamasında olan distribütörlük anlaşmalarımız ve iş ortağı arayışlarımız hiç bitmemekle birlikte; Kozmetik ve Deterjan Kimyasalları, Tekstil Yardımcı Maddeleri, Yapı Kimyasalları, Boya Sanayi Kimyasalları, Epoksi- Poliüretan ve Polimerizasyon Kimyasalları, Gıda Katkıları, İlaç Yardımcı Hammaddeleri, Su- Havuz Kimyasalları, Madeni Yağ, Zirai İlaç Emülgatörleri, Metal Kimyasalları ve Kauçuk Kimyasalları ürün portföyümüzde yer almaktadır.

Geçtiğimiz yıl pandemi etkilerinin yoğun hissedildiği bir yıl oldu ve bu etkiler hali hazırda devam ediyor. Firmanız bu durumdan nasıl etkilendi ve ne gibi önlemler aldı?

Pandemi sürecinin başlamasıyla ve ülkemizde vaka görülmesiyle birlikte resmi kurumlarımızın ve Dünya sağlık Örgütünün yönlendirmeleri ve Korunma Tedbirleri dikkate alınmıştır.

Temasın azaltılması için ofis çalışmaları evden yürütüldü, bununla birlikte toplantılar eğitimler online olarak yapılmaya başlandı. Aktif olarak yerinde çalışmaya devam eden lojistik personellerimiz sürekli bilgilendirildi, koruyucu ekipmanları sağlandı ve çalışma
ortamları belirli periyotlarla dezenfekte edildi.

HES uygulaması yürütüldü. Aşı sürecinin başlamasıyla tüm çalışanlar bilgilendirildi. Aşı olma oranımız %100 tamamlandı. Bu gelişmeler neticesinde yapmış olduğu muz çalışmalar belgelendirildi. (TSE COVİD-19 GÜVENLİ HİZMET BELGESİ)

Satış sonrası müşterilerinize sunmuş olduğunuz servisler nelerdir?

Çok güzel bir soru oldu bu. Kaliteli hizmet sadece satış sırasında değil, satış öncesi ve sonrasında da devam etmektedir. Ürünlerin nihai tüketici kullanana kadar tüm
sorumluluğunu üstlenmekteyiz.

Hammadde pazarlama ve satış işimizin sadece tonaj ve kâr marjı odaklı değil, müşterimizin piyasa başarısı ve firmamızla uzun vadede iş ortaklığını sürdürebilmek olduğuna başından beri inanıyoruz.

Her zaman kazan-kazan yaratmaya çalışmışızdır. Yaklaşık 30 yıldır her yıl artan başarımızın sırrının bunlar olduğuna inanıyoruz. İş ortaklarımız tarafından firmamızın ‘’Kimya Servis’’ olarak bilinmesi en büyük hedeflerimizdendir.

Ayrıca hammaddelerimizle ilgili uygulama laboratuvarımız bulunmaktadır. Müşterilerimize sunduğumuz malzemelerin kaliteleri burada teste tabii tutulmaktadır. İş ortaklarımızın talepleri doğrultusunda yeni ürün araştırma-geliştirme çalışmaları ve bitmiş ürün kalite kontrolünü ölçme değerlendirme çalışmaları yapmaktayız.

Müşterilerimiz bilirler ki Veser’den alınan hammaddeler Veser tarafından tabiri caiz ise sigortalıdır ve bizler ile çözülemeyecek bir problem yaşamazlar. Hizmetimizden, müşteri memnuniyetimizden ve kalitemizden asla ödün vermedik, vermeyeceğiz.

Veser olarak teknolojiye bakış açınız nedir? Hitap ettiğiniz sektörde teknolojinin yeri ve önemini nasıl tanımlıyorsunuz?

Pandemi koşulları ve yeni normal düzen ile birlikte teknoloji hayatımızın en önemli parçası oldu. Gidip kahvesini içtiğimiz, hâl hatır sorduğumuz, dost meclisinde sohbet ettiğimiz partnerlerimizle aramıza bilgisayarlar, akıllı telefonlar girdi. Mecburi home-office çalışma düzeni ile birlikte iş arkadaşlarımızdan da uzak kaldık.

Bunu fırsata da çevirdiğimiz taraflar oldu tabii. Mesafelerden dolayı görüşemediğimiz partnerlerimizle online ortamda daha sık bir araya gelmeye başladık. Yolculuk kavramı hayatımızdan çıktı e tabi bu da bizlere zaman kazandırdı. Aslında daha verimli çalışmaya başladık diyebilirim.

Hammadde tedariğini yaptığımız firmalarımız ise gelişmekte olan teknolojik düzende kendilerini sürekli tazeleyen bir pozisyondalar. Bu da bizleri, en yeni teknolojide çalışan ürünleri, partnerlerimize sunma zorunluluğuna itiyor.

Firmanızın başlattığı ya da öncülük ettiği bir sosyal sorumluluk projesi varsa bunlar hakkında bize bilgi verir misiniz?

2019 ve 2020 yıllarında TEMA ile (Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı) çalışanlarımızın doğum gününde verilmek üzere, her çalışanımız
adına 5’er adet fidan bağışı yaparak küçük bir hatıra ormanı oluşturduk.

2021 yılında sosyal sorumluluk projemizi eğitim alanında uyguladık ve bu konuda katkı sağlayacağımızı düşündüğümüz bir okulu kardeş okul seçtik. Okul kütüphanesini hem çalışanlarımız bağışları, hem de şirket desteği ile zenginleştirdik.

Eğitimin başladığı gün okulu ziyaret ederek, kendi ellerimiz ile hediyelerimizi teslim
edip minik kardeşlerimizin mutluluğunu beraber yaşadık. Futbol sahası kurarak, spor olanaklarını artırdık.

2021 yılı temmuz sonunda ciğerlerimizi yakan Muğla yangınında Milas’a tüm çalışanlar ve şirketimizden toplanan bağışlarla tedarik ettiğimiz yangın söndürme ekipmanları, yorgan, battaniye, çarşaf, mutfak gereçleri, kadın erkek iç giyim, yanık kremleri ve muhtelif ihtiyaçları alarak ihtiyaç sahiplerine gönderide bulunduk.

Aynı zamanda innovasyona uyum sağlamak adına, şirket işleyişinde ihtiyacımız olan en yüksek teknolojiyi kullanmakta ve verimliliğimizi ölçümlemekteyiz. Veser’in kalitesi ürünleri olduğu kadar ailesidir de.

Çalışanların yaşam seviyelerini yükseltmeyi, bilgi ve becerilerini artırmak için eğitim almalarını ve kendilerini geliştirebilmelerine olanak sağlamayı iç planlama sürecinde birincil
hedefler arasında görmekte ve tüm personelin bu hedefleri benimsemesini arzu etmekteyiz.

Her yıl kalitemizi arttırabilmek adına gerçekleştirilebilir politikalar ile ilerlemekte ve başarıya giden yolda tüm parçaları koordineli şekilde iyileştirerek oluşumumuzu devam ettirmekteyiz.

Daha sürdürülebilir bir dünya adına üretim yaparken almış olduğunuz önlemler nedir? Bu çerçevede Veser’in sürdürülebilirliğe bakış açısını tanımlayabilir misiniz?

Bizim en büyük şansımız distribütörlerimiz… Neredeyse her ürün toplantısında dile gelen konudur bizim için. Tüm distribütörlerimiz daha çevreci bir dünya ve gelecek kuşaklara daha yaşanabilir olanaklar sunmak için Ar-Ge çalışmaları içerisinde…

Biz de bu her yeni gelişmeyi üretici firmalarımıza mutlulukla anlatıyor ve ürün içeriklerini değiştirmeleri için yeni formulasyon desteği sunuyoruz.

Doğayı, hayvanları, insanları, dahası geleceğimizi korumak bir sosyal sorumluluk ritüeli, bir pazarlama politikası olmamalı, bu bir zorunluluk bir yükümlülüktür. Veser ailesi olarak hem ticari işleyişimize hem de sosyal hayatımıza bunu entegre etmiş olmaktan dolayı mutlu ve umutluyuz.

Gelecek yıllara dair hedeflerinizden bahseder misiniz? Önümüzdeki yıllarda Veser’i ne gibi yenilikler beklemekte?

Tüm firmaların olduğu gibi tabi bizim de en büyük hedefimiz büyüyen yapımızı sürdürebilir ve kalıcı kılmak. Bunun için de dün olduğu gibi yarın da yeni hammaddeler, farklı tedarikçiler ve yeni Ar-Ge projeleri ile müşterilerimizle birlikte olacağız.

Bunun yanı sıra bize güç katacak şirket birleşmeleri ve yeni satın almalarla da inorganik büyüme de hedeflerimiz arasındadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

11,034TakipçilerTakip Et
708TakipçilerTakip Et
1,500AbonelerAbone

Öne çıkan haberler