Cumartesi, Haziran 22, 2024

WEG ve Nexa antikorozif boyalar geliştirecek

Mining Lab tarafından geliştirilen proje, global çinko metalürjisinde en fazla üretilen atık olan jarozitin kullanımını araştırıyor.

WEG, çinko metalürjisinden elde edilen bir atık olan jarozit ilaveli sıvı antikorozif boyalar geliştirmek için dünyanın en büyük çinko üreticilerinden biri olan Nexa ile ortaklık kurdu. Yeni çözüm karbon çeliği ve dökme demir yüzeylere odaklanacak olup, koruyucu etki sağlaması, geleneksel hammaddelerin kullanımını azaltması ve endüstride döngüsel ekonomiyi teşvik etmesi bekleniyor. Projenin ilk sonuçları ve ön çalışmalar, boyanın epoksi, alkid ve akrilik reçinelerle yüksek uyumluluğa sahip olduğunu ve etkili korozyon koruması sağladığını gösteriyor.

İki şirket arasındaki üç yıl sürecek olan ortaklık, ve Bilim, Teknoloji ve İnovasyonu teşvik eden bir kamu kurumu olan Çalışma ve Projeler Finansmanı’ndan (Finep) sağlanan 4 milyon R$’lık bir yatırımı içeriyor. Bu girişimle WEG’in boyalar konusundaki uzmanlığı ile Nexa’nın madencilik ve metalürji atıklarının zenginleştirilmesi konusundaki tecrübesinden yararlanılarak yenilikçi çözümler geliştirilmesi hedefleniyor.

WEG ve Nexa antikorozif boyalar geliştirecek

Jarozitin antikorozif potansiyelinden yararlanılıyor

WEG Kaplama İş Birimi Genel Müdürü Rafael Torezan, “WEG, çinko zenginleştirme sürecinde ortaya çıkan bir mineral olan jarozitin antikorozif potansiyelini kullanabilen bir kaplamanın geliştirilmesinin incelendiği bu örnekte olduğu gibi, gelişimi hızlandırmak ve yenilikçi çözümler üretmek için açık inovasyon yoluyla teknolojik ortaklıkları teşvik ediyor. Nexa ile gerçekleştirdiğimiz bu önemli girişim, WEG’in yenilikçi ve sürdürülebilir çözümler geliştirme konusundaki kararlılığını ortaya koyuyor” açıklamasını yaptı.

Jarozitin pigment olarak kullanımı, ilk testleri yapan ve boya geliştirme projesinin uygulanabilirliğini ortaya koyan Profesör Fernando Cotting’in desteğiyle Minas Gerais Federal Üniversitesi’nde (UFMG) ortaya çıktı.

Nexa, sürekli jarozit tedariki ile Juiz de Fora ünitesindeki mineral atık seviyelerini azaltacak ve şirketin ESG stratejisinin bir parçası olan döngüsel ekonomi, dekarbonizasyon, pozitif miras, üretkenlik ve güvenlik ilkelerini hayata geçirmeyi sürdürecek.

Kaynak

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BÖLÜM SPONSORU

Öne çıkan haberler