Cumartesi, Haziran 22, 2024

Yalaz Boya ile renginizi baştan yazın

Yalaz Boya, “Rengini baştan yaz” sloganıyla başlayan değişim ve kurumsallaşma çalışmalarını, kendisini her alanda teknolojinin getirdiği en üst düzeyde donanım ve bilgilerle yenileyerek tamamlıyor. Şirket, inovatif yaklaşımlarıyla müşterilerine yeni ürün ve hizmetler sunarak onlar için değer yaratıyor.

Yalaz Boya, 1993 yılında kurulan sektöründeki gelişmeleri ve değişiklikleri takip ederek en özel ve en kaliteliye ulaşma çabasından hiç ödün vermeden çeyrek asırdır boya sektöründe faaliyet gösteriyor. Geniş bir yelpazede boya çeşitlerini üreten; inşaat, sanayi, deniz, otomotiv, antikorosif, metal, mobilya, yol çizgi boyaları firmanın hizmet verdiği sektörlerin başında yer alıyor.

Kalite Yönetim Sistemi belgelerine sahip olan Yalaz Boya, üretim ve yönetim faaliyetlerini, sistemsel uygulamaların ve düzenlemelerin gerekliliklerine göre yerine getiriyor. Bu doğrultuda, “Kaliteli Ürün Kusursuz Hizmet”anlayışından hareketle satış, teknik destek, servis hizmetleriyle müşterilerine her aşamada çözümler sunarak müşteri memnuniyetini
üst seviyede tutmayı ilke edinmiş önemli bir şirket.

Dinamik, tecrübeli ve vizyon sahibi çalışanlarıyla birlikte yarınlara emin adımlarla ilerleyen ve kendisini yenileyen Yalaz Boya, sadece ulusal pazarda lider olma misyonuyla da hareket emiyor; yeni açılımlar ve yaptığı atılımlarla uluslararası pazarlarda Türk sermayeli boya ve kimyasal üreticisi kimliğini başarıyla taşıyarak Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etmek için
çalışıyor.

“Rengini baştan yaz” sloganıyla başlayan değişim ve kurumsallaşma çalışmalarını, kendisini her alanda teknolojinin getirdiği en üst düzeyde donanım ve bilgilerle tamamen yenileyerek tamamlayan şirket, inovatif yaklaşımlarıyla müşterilerine yeni ürün ve hizmetler sunuyor ve onlar için değer yaratıyor.

Şirketin Yönetim Kurulu Üyeleri Dila Yalaz Çelik ve Seda Yalaz ile Yalaz Boya’nın yolculuğunu ve son dönem faaliyetlerini konuştuk.

Yalaz Boya ile renginizi baştan yazın

Küçük bir atölyede kurularak her yıl ihracat rakamlarında ciddi artışlar gösteren bir boya firmasına uzanan bir yolculuk sizinkisi. İzmir’den dünyaya açılan Yalaz Boya’nın başarısının sırrı sizce nedir?

Dila Yalaz Çelik: Birincisi marka olmak; gelişmiş veya gelişmekte olan ülke firmalarının dünya pazarlarında yer edinme ve ticaret hacmini yükseltmek açısından “Markalaşma” oldukça önemli bir unsur. Tüketiciler açısından ise marka, üretilen ürünün yani malın
kolaylıkla tanınmasını sağlar, ürünün kalitesi hakkında müşteriye fikir ve güvence verir, bu nedenle Yalaz boya olarak başarının bir sırrı olan “markalaşma yolunda uyulması gereken ilkeleri” öncelikli olarak yerine getiriyoruz.

İkincisi iyi ürün; Yalaz Boya’nın başarı sırlarından bir diğeri de kaliteye öncelik vermesi. İyi
ürün-kaliteli hizmet başarının temel ilkesidir. Üçüncüsü ise satış sonrası destek; bizler her zaman satış sonrası destek ve hizmet vermeyi önemsedik, önemsiyoruz.

Çünkü satış sonrası hizmetler, markaların kalıcı ve sadık müşteriler yaratmasında en önemli
etkenler arasında yer alıyor. Sağlıklı bir satış sonrası hizmet sunabilmek için müşteriyi anlamak, onunla empati kurmak ve güven duygusu sağlayarak kişiyi sorununa çözüm bulunacağına ikna etmek oldukça önemli. Sorunlarına çözüm bulan ve gerektiği zaman
gerektiği desteği alabilen müşterilerin kalıcı müşterilere dönüşme oranı son derece yüksek. Satın alma sürecinden sonra müşterilerin satıcıyla iletişime geçebilmesi de oldukça önemli bir etken.

Yalaz Boya ile renginizi baştan yazın

Sadece ulusal pazarda değil, uluslararası pazarlarda da Türk sermayeli boya ve kimyasal üreticisi kimliği ile ülkemizi en iyi şekilde temsil ediyorsunuz. İhracat rakamlarınızdan ve pazar genişliğinizden bahseder misiniz?

Seda Yalaz: Kimya sektörü içinde boya ve yapı kimyasalları alanında diğer birçok sektörde olduğu gibi Türk menşeli firmaların dünya pazarındaki dilimi gün geçtikce artmaya devam ediyor. Ülkemizin boya sektöründe lider ülkeler arasında olduğunu söylemeliyim ve Yalaz Boya da kendi payına düşeni bugüne kadar en iyi şekilde yaptı; daha iyisini yapmaya da hazır.

Şu an güncel olarak üretim kapasitemizin %30’unu ihracat yaptığımız su bazlı, solvent bazlı ve özel amaçlı ürünler oluşturuyor. 2024 yılından itibaren bu rakamı dünya pazarında yakaladığımız ivmeyle yakın gelecekte iki katına çıkarmayı hedefliyor ve bu doğrultuda yetkin, tecrübeli kadromuzla birlikte çalışmalarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz.

İnşaat boyaları, sanayi boyaları, mobilya boyaları, deniz boyaları gibi geniş bir portföyünüz var. Sizi rakiplerinizden ayıran ve uluslararası pazarda başarılı bir tablo çizmenizi sağlayan özellikler nelerdir?

Dila Yalaz Çelik: Doğru pazarlama ve satış organizasyonuyla birlikte müşterilerin talep ettiği her ürünü tek bir firmadan tedarik edebiliyor olması tercih edilen bir firma olmanızı ve özellikle uluslararası pazarda emin adımlarla piyasaya girmenizi sağlıyor. Sonrasında kaliteden ödün vermediğimiz ürünlerimizi cazip fiyatlarla, satış sonrası etkili hizmet ve ölçümlemeyle destekleyerek pazar payımızı artırmak bizim için kaçınılmaz bir sonuç oluyor.

Yalaz Boya ile renginizi baştan yazın

Bayi ağınızdan söz eder misiniz? Hangi bayilik adına çalışmalarınız mevcut?

Dila Yalaz Çelik: Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Gaziantep ve Şanlıurfa illerimizde şubelerimiz var. Bayi olarak ise İç Anadolu, Doğu Anadolu, Ege ve Marmara bölgelerine yaklaşık 60 bayimiz bulunuyor. Bayilik ağımızı yurtiçi ve yurtdışındaki fuar organizasyonlarına katılarak genişletiyoruz.

Ar-Ge alanındaki çalışmalarınızı anlatır mısınız?

Seda Yalaz: Türkiye ekonomisinin büyüme hedeflerinde yüksek katma değerli üretim ve inovasyon özel bir yere sahip. İnovatif teknolojiler geliştirmek için Ar-Ge’nin önemini bilen Yalaz Boya, bu kapsamda tecrübeli ekibiyle birlikte, ürün kategorisine PTFE, nanoteknoloji
ve hibrit teknolojilere sahip, aynı zamanda çevre dostu ürünler geliştirmeyi hedefliyor.

Bunun yanı sıra ısı ve ses yalıtımını sağlayan boyalarımız da içeriği geliştirilmiş ürünlerimiz de Ar-Ge departmanımızın çalışmalarını tamamlamak üzere olup yakın gelecekte piyasaya arz edeceğimiz önemli kalemler arasında yer alıyor.

Son olarak hedeflerinizden bahseder misiniz? İhracat rakamları ve hizmet verdiği pazarlar bakımından 2024 için neler öngörüyorsunuz?

Seda Yalaz: Yalaz Boya ulusal pazar gibi tüm dünyaya yayılmayı ve Türk malını kimya ve boya sektöründe tüm dünyada en iyi şekilde temsil etmeyi hedefliyor. Şu anda başta Avrupa olmak üzere, Orta Doğu, Balkanlar, Afrika Ülkeleri, Azerbaycan ve Makedonya gibi birçok ülkede bayilerimiz kanalıyla hizmet veriyoruz. 2024’te ise Balkan ülkeleriyle birlikte Özbekistan Tacikistan, Kazakistan ve özellikle talebin yoğun olduğu Afrika ülkelerine yoğunlaşmayı hedefliyoruz.

 

 

Dila Yalaz Çelik kimdir?

1988 İzmir doğumlu olan Dila Yalaz Çelik, 2010 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Business Administration bölümünden mezun oldu. Yalaz Boya’da Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevini sürdüren Dila Yalaz Çelik, mezun olduktan sonra kişisel gelişim, yöneticilik ve iş geliştirme alanında çeşitli eğitimler aldı.

Dila Yalaz
Seda Yalaz

 

Seda Yalaz kimdir?

1992 yılı İzmir doğumlu. 2017 yılında Yeditepe Üniversitesi Chemical Engineering bölümünden mezun olduktan sonra Kalite Yönetim Sistemleri, Sürdürülebilir Çevre Yönetimi ve MSDS Hazırlama Sertifikaları aldı.

2015 yılında Pigment Sanayi Şirketinde, boyanın ana hammaddesi olan pigmentlerin üretimini yapan tesiste stajını tamamlayan Seda Yalaz, öğrenim sürecindeyse İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Tasarım Etkinliği gibi projelere katılım gösterdi. Şimdilerde ise Yalaz Boya Yönetim Kurulu üyesi olarak Ar-ge ve Üretim departmanlarından sorumlu.

 

Röportaj: Bikem Ögünç

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Öne çıkan haberler