Pazartesi, Ağustos 15, 2022

Yalıtımda Bor Mucizesi

Yalıtımda Bor Mucizesi

BORPAINT, Bor Mineralli Isı Yalıtım ürünlerinin temelini bor madeni oluşturur. Bilindiği üzere bor madeninin dünyadaki toplam rezervinin %72’si ülkemizde bulunmaktadır ve bu madenin oldukça geniş kullanım alanları mevcuttur. Hem çok iyi ısı ve su yalıtımı sağlayacak, hem yanmayacak, hem de binaya yük bindirmeyecek bir ürün yapmanın mümkün olup olmayacağı sorusuyla çıktığımız yolda, Ar-Ge ekibimizin yoğun çalışmaları sonucunda BORPAINT markası altındaki ürünlerimizi geliştirdik ve ülkemizin hizmetine sunduk.

Ürünlerimizin her şeyden önce ülkemizde ve dünyada öncü bir teknoloji olduğunu belirtmek isterim. BORPAINT iç ve dış yüzeyler için formüle edilmiş, tamamı Türkiye’de yerli imkanlarla üretilen bor katkıları ile özel, buhar geçirgenliği ve nefes alabilme özelliklerine sahip, iç ve dış cephede çok iyi derecede ısı, ses, yangın ve su yalıtımı sağlayan özel ısı yalıtım boyasıdır. BORPAINT’i oluşturan özel formül, yüksek kalitede ısı ve su yalıtım özelliğinin yanı sıra termal köprüleri ve duvar yüzeyi ile çevresindeki hava arasındaki sıcaklık farkını ortadan kaldırarak yoğuşma oluşumunu engeller, böylece mükemmel bir küf önleyici özellik kazanır. Aynı zamanda antibakteriyel özelliği vardır.

BORPAINT’in içeriğinde bulunan bor katkıları, akrilik kopolimerler, özel pigmentler, dolgu maddeleri ile oluşturulan özel formülasyon ürüne düşük bir termal iletim katsayısı sağlayarak mükemmel bir ısı yalıtım özelliği ve ses dalgalarını emme yeteneği verir. Isı yalıtımı ve ses emme özellikleri, uygulanan kalınlığa göre değişiklik göstermekle beraber %50’ye varan enerji tasarrufu sağlar. BORPAINT’in içerisindeki yangın geciktirici bor bileşenleri ile yapı için gerekli yangın korumasını (süre, duman miktarı, damlama oluşturmama, yangının ilerlememesi vb. konularda) sağlamaktadır.

BORPAINT iç yüzey duvar ve tavanlarında uygulandığında içeride oluşan ısıyı yine içeriye yansıtarak ve hapsederek dışarı kaçmasını önler. Dış cephede kullanıldığında ise sıcak
ve soğuk hava dalgalarını ayna gibi yansıtarak bina yüzeyine, böylece de iç mekana nüfuz etmesini önler. BORPAINT borlu ısı yalıtım boyası tamamen doğal bileşenlerden üretilmektedir, bu yüzden sağlığa zararlı herhangi bir madde içermemektedir. Her türlü yüzeye kolaylıkla uygulanarak yaşam alanlarındaki konforu en üst seviyeye ulaştırır.

Yalıtımda Bor Mucizesi

BORPAINT toz, sıcak ve soğuk sudan etkilenmez. Böcek ve haşereler tarafından deforme edilemez. Uzun ömürlü kullanımıyla dayanıklı bir ürün olan BORPAINT borlu ısı yalıtım boyası, zamanla bozulma göstermez, çürümez, küflenmez, korozyon ve paslanma yapmaz.
Binaların iç yüzeylerinde ve dış cephelerinde kullanılabilir. Isı, su, ses ve yangın yalıtımını aynı anda sağlayarak güvenli, hesaplı ve konforlu bir yaşam alanı  oluşturur.

İnsanlardaki genel algı, yalıtımın ne kadar kalın olursa o kadar iyi olacağı yönündedir. Kullanıcıların BORPAINT ürünleriyle tanışmasıyla bu anlayışın ortadan kalkacağı konusunda iddialıyız, ısı yalıtımında kalınlığın artık hiçbir önemi kalmamıştır. Bunu bir örnekle tarif
etmemiz gerekirse, geçmişteki kalın paltoların, kazakların yerini günümüzde ince termal giysiler almıştır. Elbette teknolojideki gelişmeler buna imkan tanımıştır. Bizim ürünlerimize de bu mantıkla bakılabilir, ürünümüzün başarısını Ar-Ge çalışmalarımızla elde ettiğimiz teknolojinin eseri olarak nitelendirebiliriz.

Isı transferi, sıcaklık farkından kaynaklanan bir enerji aktarımıdır. Sıcaklık farkının bulunduğu her durumda, sürekli bir ısı transferi olur. BORPAINT borlu ısı yalıtım boyasında kullandığımız bor madeninin ısı transfer özelliği çok düşük olduğundan, sıcaklık bir sonraki
tabakaya önemli olmayacak derecede, çok az iletilir. Ürünlerimiz, sıcağa ve soğuğa karşı mükemmel bir koruma sağlar, hem dış cephelerde hem de iç yüzeylerinde kullanılabilir. Tavan boyası olarak uygulandığında mekan içinde üretilen ısının kaçmasına engel olur ve tasarruf sağlar.

BORSTUCCO Isı Yalıtım  Sıvası

BORSTUCCO Isı Yalıtım Sıvası

Bir diğer ürünümüz olan BORSTUCCO Isı Yalıtım Sıvası ise benzerlerine göre çok farklı özelliklere sahiptir. En çok öne çıkan özelliği ise kapağını açıldığında kullanıma hazır standart bir ürün olmasıdır. Diğer ısı yalıtım sıvaları, genellikle toz halindedir. Şantiye ortamında ustalar tarafından kovalara boşaltılıp, su ile karıştırılarak kullanıma hazırlanmaktadır. Ancak bu hazırlanma sırasında kullanılan su miktarının standart olmaması ve karıştırma homojenliğinin tam sağlanamaması, malzemenin duvara uygulandıktan sonra çatlamasına ve dökülmesine neden olabilmektedir. BORSTUCCO Isı Yalıtım Sıvasında ise
bu tarz riskler söz konusu değildir, çünkü ürün fabrika ortamında ve aynı formül çerçevesinde hazırlanmaktadır. Böylece ustalar, kovanın kapağını açtığında derhal ürünün kullanıma geçebilmektedir. BORSTUCCO Isı Yalıtım Sıvasının bir diğer büyük avantajı ise, sadece 4-5 mm kalınlıkta yeterli ve kaliteli bir ısı yalıtımı sağlayabilmesidir.

BORFIREPROOF Yangına Dayanıklı Boya

Yine bor katkılarıyla üretimini yaptığımız bir diğer ürünümüz ise BORFIREPROOF Yangına Dayanıklı Boyamızdır. Bu ürünümüz 1450 derecede dahi yanmama özelliğiyle, özellikle okul, otel, kreş, hastane gibi çok sayıda yapılar can kurtarıcı rol oynayabilir. Kullanım alanları oldukça geniştir, bunları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

• Yapıların taşıyıcı kısımlarında,
• Güvenli kaçış tünellerinde,
• Her türlü sıvalı, boyalı ve boyasız iç ve dış yüzeyler ile beton, ahşap, boru sistemleri ve çelik yapılarda,
• Alçıpan duvar bölmeleri ve tavanlarda,
• Yanmazlık istenen tüm mekanlarda,
• Hastane, tiyatro, okul, kreş ve sinema salonları gibi toplu bulunulan mekanlarda,
• Askeri tesis, fabrika, termik santral ve endüstriyel yapılarda,
• Çatı ve cephelerle, yangın merdivenlerinde, bacalarda,
• Kazan dairesi gibi patlama riski olan yerlerde,
• Duman ve ısının yayılmaması için hava kanallarında,
• Tesisat borularında ve boruların geçtiği bölgelerde.

Abdullah Ekrem Nefes
Genel Müdür
Haskan Boya Sanayi
Yönetim Kurulu Başkanı
BORPAINT Boya ve Yalıtım Teknolojileri A.Ş.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BÖLÜM SPONSORU

11,034TakipçilerTakip Et
736TakipçilerTakip Et
1,500AboneAbone Ol