Yatırım Teşvik Oranı Yüzde 45’ten Yüzde 90’a Çıktı

19 Ağustos 2020

PAGDER ASLAN Plastikçiler İhtisas Özel Organize Sanayi Bölgesi, şehir içine sıkışmış, dağınık bir şekilde faaliyetlerini sürdüren plastik üreticilerini modern bir üretim alanında toplayacak. PAGDER ASLAN Plastikçiler İhtisas Özel Organize Sanayi Bölgesi’ndeki yatırımlar için uygulanacak yatırım teşvik oranı yüzde 45’ten yüzde 90’a çıktı.

Projenin, Kırklareli Vize’de plastik sektörünün sanayi yapılaşması adına örnek olması bekleniyor. Yer alan katılımcılar genel teşvik uygulamalarından ve bölgesel destek unsurlarından maksimum seviyede yararlanabilecek.

turkchem tv

PAGDER ASLAN OSB, Plastik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi olarak yapılandırılmış. Bu yüzden,  Teşvik Yasası’nın katma değer vergisi muafiyeti, kurumlar vergisi muafiyeti ve gümrük vergisi muafiyeti uygulamalarını içine alan genel teşvik uygulamalarından ve bölgesel destekler kapsamındaki vergi indirimlerinden faydalanacak.

Yeni istihdam edilecek personel sayısına, yatırım finansmanı olarak kullanılacak kredi miktarına ve yatırım konusuna göre, referans değer olarak verilen yüzde 90 yatırım teşvik destek miktarı farklılık gösterebilecek.

PAGDER ASLAN Plastikçiler İhtisas Özel Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Fidan Aslan Eroğlu açıklamalarda bulundu

Eroğlu, PAGDER ASLAN OSB’de plastik imalatına yönelik 5 milyon TL tutarında bir yatırımla bir tesis kurulduğunda, yararlanılabilecek kurumlar vergisi indiriminin yüzde 40 olacağına dikkat çekti. Eroğlu, söz konusu örnek yatırıma göre devletin 2 milyon TL tutarındaki vergi alacağından vazgeçeceğini ifade etti. Yapılan yatırım öncelikli yatırım konuları içinde olması durumunda, tutarın 2 milyon 750 bin TL’ye çıkacağını ifade eden Eroğlu,  bu destekten yararlanmak için yatırımın tamamlanması gerekmediğini hatırlattı. Eroğlu, yatırım harcamasını yapıldığı dönemde devam eden faaliyetlerinden elde edilen kazançlar için destekten yararlanılabileceğini söyledi.

Eroğlu, PAGDER ASLAN OSB katılımcılarının yararlanacağı destek oranlarının yatırımın konusuna göre değişkenlik göstereceğini belirtti. “Katılımcılar 5 yıl boyunca, OECD Orta-Yüksek Teknoloji tanımına giren yatırımlarda 6 yıl, öncelikli yatırım konuları içindeki yatırımlarda 7 yıl sigorta primi işveren hissesi desteğinden istifade edilebilecek. Bu durumda, devlet desteği 1 milyon 750 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir. Katılımcıların sahip olduğu Yatırım Teşvik Belgesine bağlı olarak PAGDER ASLAN OSB’de yapılacak 5 milyon TL tutarındaki bir yatırım için, KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti ve faiz ve kâr payı desteği haricinde, yapılacak yatırım öncelikli yatırım konuları içindeyse yüzde 90’a kadar olmasa bile yüzde 65’e varan oranlarda devlet desteğinden yararlanabilecek.”

Kırklareli’nin Vize ilçesinde, Türkiye’nin ilk Özel İhtisas Plastik Organize Sanayi Bölgesi olarak faaliyete geçecek PAGDER ASLAN OSB’nin, sanayi yapılaşmasına büyük katkı sağlaması bekleniyor.

İdeal Konum Lojistik Avantajı Sağlıyor

Çorlu ve İstanbul Havalimanı; Tekirdağ ve Ambarlı limanları; Alpullu, Durak tren istasyonları ile E5, TEM Otoyolu ve Kapıkule gibi bölgenin önemli havalimanı, karayolu, liman ve istasyonlarına, gümrük kapısına yakınlığı ile PAGDER ASLAN OSB, lojistik olarak son derece ideal olanaklara sahip.

Yüzde 30 daha ucuz enerji

PAGDER ASLAN OSB, direkt iletim hattına bağlanmak sebebiyle, çevre organize sanayi bölgelerine göre yüzde 30 daha ucuz enerjiye sahip olacak. Ayrıca sürdürülebilir enerji kaynaklarının daha fazla kullanımı, yenilikçi-yeşil üretim sahaları, solar enerji gibi konularda da çözümler sunacak.

Eylül ayı sonuna kadar kampanya

650 bin metrekarelik birinci etabın alt yapı çalışmaları tamamlandı ve bu alanın tamamını 77 plastik sanayicisine kazandırıldı.  PAGDER ASLAN OSB, bölgede yer almak isteyen plastik sanayicilerine özel kampanya başlattı. Bu kapsamda sanayiciler, 30 Eylül 2020’ye kadar geçerli olacak kampanya çerçevesinde 251 liralık metrekare satış fiyatı ile yer sahibi olabilecek.

Yüzde 90 yatırım teşviki, yüzde 30 ucuz enerji gibi olanaklarıyla PAGDER ASLAN OSB’nin sanayicilerin küresel rekabet güçlerini arttırmaya katkı sunması bekleniyor.