Cumartesi, Ekim 23, 2021

Yatsan ’ın Uluslararası Satış Direktörü Sayın Timur Öztürk

Yatsan ’ın Uluslararası Satış Direktörü Sayın Timur Öztürk ile keyifli bir röportaj  gerçekleştirdik. Öztürk, Yatsan ’ın 45 yıllık başarı öyküsünü ve Yatsan ‘ın yeni hedef ve projelerini bizlerle paylaştı.Timur Öztürk

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve sektördeki profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

Uluslararası Ticaret ve Pazarlama yüksek eğitimi aldım, Yatsan’da İhracat Satış Temsilciliği, akabinde İhracat Müdürlüğü, sonrasında ise Pazarlama ve Ürün Yönetimi direktörlüğü görevlerinde bulundum, mevcut durumda yine Yatsan bünyesinde “Uluslararası Satış ve Ürün Yönetimi Direktörlüğü” görevimi sürdürmekteyim.

Amerika King Koil yatak firması Advisory Board üyelerinden olmakla birlikte, 12 yıldır yatak sektöründe, uluslararası seyahatler, sektör fuar ziyaretleri, Amerika’da yatak ve uyku seminerlerine katılımım sayesinde yüksek bilgi ve tecrübeler edindim.

Türkiye’de yatak ihracatının yüzde 25’ini yapan bir firma olarak sektördeki bu gelişiminizi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yatsan insanların daha iyi uyumasını sağlayarak, onların hayatlarına değer katmayı vizyon edinmiş bir firmadır. Ülke ihracatımızın büyük bir kısmını yapıyor olmamız da yerli üretim ve kaliteli yataklarla dünya çapında daha fazla bireyi mutlu etmeyi başarabiliyor olarak değerlendiriyoruz aslında.

Bu çok ciddi bir sorumluluk. Kalite ve konfor anlayışımızdan ödün vermeden öncelikle bireylerin uyku ihtiyacını en iyi şekilde karşılayacak yataklar üretme amacımız ve bu amacımızın da dünyada değer görmesi ile bu başarıyı yakaladık.

Bu uğurda üretimimizi ve dünya çapında dağıtım kanallarımızı geliştirerek daha da fazla bireye ulaşmaya devam edeceğiz.

Yatsan


Üretimini gerçekleştirdiğiniz ürünler %100 doğal
mı?

Yatsan, dünyanın farklı coğrafyalarında ürünlerini müşterilerine ulaştırmaktadır.

Bu farklı coğrafyalarda yeme içme, yaşam alışkanlıkları farklı olduğu gibi, uyku alışkanlıkları da birbirinden farklıdır.

Bu nedenle Yatsan ürün gamı içinde çok farklı uyku kültürlerine hitap edecek ürünler bulunmaktadır. %100 doğal ürünler de yine yatsan ürün portföyünün içerisinde yer almaktadır.

Genel anlamda insanların uyku bilinci gelişmekte ve kendilerine en doğru konforu sunacak ürün talepleri artmaktadır.

Aylık üretim kapasiteniz ve ürün çeşitliliğinizden bahseder misiniz?

Mobilya ve yatak sektörü sezonsal iniş ve çıkışları olan bir endüstridir. Bu nedenle üretim adetleri sezonsallıktan etkilenmektedir.

Yatsan son teknoloji modern tesislerinde aylık 30.000 adet yatak üretim kapasitesine sahiptir.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi bizler kişiye özel ve katma değeri yüksek ürünler üretip, müşterilerimize sunuyoruz.

Bu nedenle üretimlerimiz içerisinde ürün çeşitliliğimiz oldukça yüksek.

Yatsan Sünger

Yatsan bünyesine dahil ettiğiniz yeni markalar var mı?

Yatsan dünyanın en büyük yatak üreticilerinin lisanslı üretimini yapıp, Avrupa ve civarındaki ülkelere dağıtımını gerçekleştirmektedir.

Doğal malzemeli ürünlere artan talep dolayısı ile ürünleri %100 doğal malzeme ve el işçiliği ile üretilen “Merens” markasını portföyüne dahil etmiştir.

Hangi ülkelere ihracat gerçekleştiriyorsunuz? Hedef pazarlarınız nerelerdir?

Yatsan olarak dünyada 60’tan fazla ülkeye ihracat yapmaktayız. Yeni hedeflerimiz arasında da Uzak Doğu ülkeleri ve Kuzey Amerika bulunmaktadır.

Yatsan kalitesini ve üstün hizmet anlayışını dünyanın uzak coğrafyalarında da tüketicilerle buluşturmak yeni hedeflerimiz arasındadır.

Türkiye’de çok fazla sayıda yatak üreticisi ve yurt dışına ihracat yapan birçok firma var. Bu rekabet sizi nasıl etkiliyor?

Yatsan pazarda iyi işler yapan, ülke ekonomisine katkıda bulunan tüm üreticilere büyük saygı duymaktadır. Dürüst rekabetin aynı zamanda bizi güçlendirdiğine inanmaktayız.

Kaliteli Türk malının dünyanın farklı noktalarına ulaşması bizi çok gururlandırmaktadır.

Maalesef sıkı rekabet koşulları nedeni ile taklidimiz olan ürünlerle oluşan haksız rekabete maruz kalmaya başladık son zamanlarda.

Bunun da genel anlamda ülkenin üretici imajına zarar verebileceği düşüncesindeyiz.

Timur Öztürk

“Doğal malzemeli ürünlere artan talep dolayısı ile ürünleri %100 doğal malzeme ve el işçiliği ile üretilen “Merens” markasını portföyüne dahil etmiştir. “

“İnsanların yaşam kalitesinin iyi bir uykudan geçtiğine inanıyoruz ve kaliteli bir dünya hayatı için daha çok insana ulaşmaya devam
edeceğiz.”

Yatsan markasının büyüme planları ve stratejileri var mı, bunlardan bahseder misiniz?

Yatsan her zaman kendine ciddi hedefler koymuş bir firmadır. Bu hedeflerimize ulaşmak için sıkı stratejiler geliştirmekte ve bunları uygulamaktayız.

En büyük hedefimiz, dünya üstünde herkesi iyi uyku ile buluşturabilmek ve bu doğrultuda çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Yakın zamanda yapmış olduğunuz yeni yatırım veya yeni gelişmeler var mı?

Bizler gelişen üretim ve malzeme teknolojilerini çok yakından takip etmekteyiz.

Her zaman üretim hatlarımızın teknolojik yenilikler ile güncel tutulması üretim çeşitliliğimiz adına çok önemlidir. Yatsan düzenli olarak yeni ekipman yatırımları yapmaktadır.

Aynı zamanda gelişen malzeme teknolojilerini ilk uygulayan ve ürünlerinde kullanmaya başlayan yine Yatsan firmasıdır.

Üretim ve malzeme yatırımlarının yanında insan kaynağına ve çatımız altında daha fazla kalifiye çalışan istihdam etmek için eğitimlerimize ağırlık vermeye başladık.

Yatsan Sünger

Eklemek istedikleriniz…

Yatsan çalışmalarına hız kesmeden devam edecektir. İnsanların yaşam kalitesinin iyi bir uykudan geçtiğine inanıyoruz ve kaliteli bir dünya hayatı için daha çok insana ulaşmaya devam edeceğiz.