Cumartesi, Ekim 23, 2021

Yeni Sıvı HOMBITAN® Ürünleri, Tekstil Endüstrisi için Geri Dönüştürülmüş PET Elyafların Beyazlatılmasını Kolaylaştırıyor

Venator, geri dönüştürülmüş polietilen tereftalat (PET) liflerini hızlı, temiz ve verimli bir şekilde beyazlatmak için kullanılabilen yeni bir sıvı pigment masterbatch teknolojisi geliştirdi. Şirketin elyaf endüstrisine yönelik yerleşik titanyum dioksit (TiO2) platformuna dayanan yeni HOMBITAN® LQ serisi, yeniden bükülerek polyestere dönüştürülecek olan plastik şişelerden PET elyafların parlatılması için optimize edilmiştir ve ayakkabı ve giyim dahil yeni tüketici ürünleri oluşturmaya hazırdır.

 

Venator piyasaya çıkıyor: Yarı mat geri dönüştürülmüş PET elyaflar için optimize edilmiş HOMBITAN® LQ Beyaz 100; ve tam donuk liflerin üretimi için HOMBITAN® LQ White 130. Tek bir ekstrüzyon hattında yürütülen küçük ölçekli geri dönüştürülmüş PET projeleri için tasarlanan her iki ürünün de kullanımı kolay ve katı (peletlenmiş) masterbatch pigment çözümlerine göre çeşitli avantajlar sunar.

Hassas bir pompa ile dozlanan HOMBITAN® LQ ürünleri, bir ekstrüzyon hattına kolaylıkla dahil edilebilir. Geri dönüştürülmüş polimer eriyiğine sorunsuz bir şekilde homojenize edilen HOMBITAN® LQ ürünleri, peletlenmiş çözeltilere göre daha yüksek katı pigment yüküne sahiptir; yani elyaf üreticileri, karşılaştırılabilir beyazlık ve opaklık sonuçları elde etmek için çok az miktarda kullanır.

İşleme sırasında sıcaklık değişimlerine ve basınç dalgalanmalarına dayanacak şekilde tasarlanan HOMBITAN® LQ ürünleri, bazı giysilerde hoş görünmeyen geri dönüştürülmüş liflerin parlaklığını azaltarak mükemmel homojen beyazlık sağlar.

 

Buna ek olarak, HOMBITAN® LQ ürünleri ön işleme gerektirmez ve bu da elyaf üreticilerine zaman ve para tasarrufu sağlar. Kurutulması ve kristalleştirilmesi gereken peletlenmiş masterbatchlerin aksine, HOMBITAN® LQ ürünleri kullanıma hazır, saklaması kolay variller içinde teslim edilir. HOMBITAN® LQ ürünleri, sıvı formülasyonları sayesinde eğirme operasyonlarının yakınında da kullanılabilir.

 

Venator’da Özel Pigmentli TiO2 – Elyaflar ve Filmler Küresel İş Direktörü Xandra Bläser şunları söyledi: “Ayakkabı, tekstil ve konfeksiyon uygulamaları için elyaf oluşturmak için geri dönüştürülmüş PET kullanımı artık yaygın. Bu değişim son birkaç yılda ivme kazanıyor ve ham malzemelere olan bağımlılıklarını azaltmak, karbon ayak izlerini azaltmak ve aksi takdirde çöp sahasına gidecek malzemelere ikinci bir hayat vermek isteyen üreticilerin daha geniş kurumsal sürdürülebilirlik hedeflerini yansıtıyor. HOMBITAN® LQ serimiz, bu müşterileri çevresel çabalarını hızlandırırken desteklemek için tasarlanmıştır.”

 

“Elyaf eğirme süreci hakkındaki kapsamlı bilgimizi uygulayarak, elyaf üreticilerinin geri kazandıkları PET’ten istedikleri yüksek kaliteli nihai sonuçları elde etmelerine yardımcı olabilecek bir sıvı TiO2 teknolojisi yarattık. HOMBITAN® LQ’nun yaratılması, bir dizi uygulama ve endüstride TiO2 ve diğer katkı maddelerinin kullanımını basitleştirmek için tasarlanmış bir dizi yeni sıvı bazlı ürünün ilkidir.”

 

HOMBITAN® LQ tedarikinin yanı sıra Venator, elyaf ve tekstil pazarı için başka pigmentler ve katkı ürünleri de üretmektedir. Örnekler arasında polyester, poliamid, viskoz ve poliakrilonitril gibi bir dizi fiber polimerin parlatılması için Ti02, yanı sıra daha yüksek üretim stabilitesine sahip ve daha hızlı eğrilebilen parlak iplikler için HOMBRIGHT® S-ID (BaSO4) yer alıyor.

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR