Yuka Kimya Ürün Müdürü Hüseyin Şahin ile Röportaj

23 Kasım 2020

Yuka Kimya Ürün Müdürü Sayın Hüseyin Şahin ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Şahin, Yuka Kimya’nın yeni projeleri ve çalışmaları ile ilgili önemli bilgiler paylaştı.

Hüseyin Şahin

Hüseyin Şahin

 

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve sektördeki profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

2010 yılında, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Kimya Bölümü’nden mezun oldum. 2010-2017 yılları arasında Denge Kimya’da Ar-Ge Uzmanı ve Ar-Ge Sorumlusu olarak görev aldım. İstanbul Teknik Üniversitesi Polimer Bilim ve Teknolojileri Yüksek Lisans Programı’nı yoğun iş temposu nedeniyle bırakmak durumunda kaldım. 2018 yılı başında, Ürün Müdürü olarak pazarlama departmanına geçtim. 2017 yılında Ar-Ge Sorumlusu olarak, 2018 yılında da Ürün Müdürü olarak birçok boya üreticisini ziyaret ederek pazar dinamiklerini analiz etme fırsatı yakaladım. 2019 yılı ocak ayında, Yuka Kimya’yı kurarak Denge Kimya’nın DENSURF ürün grubu konusunda Marmara Bölge Bayisi olduk.

Yuka Kimya’nın kuruluşundan bugüne gelişim sürecinizden bahsedebilir misiniz?

Yuka Kimya, Denge Kimya’nın kendi bünyesinden çıkan girişimcilere mentörlük ederek yeni iş fırsatları oluşturmayı planladığı bir dönemde kurulmuştur. Pazarda yer aldığımız ürünlerin Ar-Ge faaliyetleri 2010 yılında başlayan projelere dayanmaktadır.

DENSURF markası ise 2015-2016 yıllarında oluşturulmuştur. DENSURF markasının arkasında büyük bir Ar-Ge ve strateji ekibi bulunmaktadır. Denge Kimya’daki ekip DENSURF markasını global pazara hazırlarken, Yuka Kimya olarak boya sektörünün ağırlıklı olduğu şehirlerde DENSURF markasının lokal pazar payını artırmaya çalışıyoruz. İki yıllık faaliyetimizde birçok yeni firmada başarılı sonuçlar aldık ve ürünlerimiz kullanılmaya başlandı.

Yuka Kimya’nın ürün ve ürün grupları nelerdir? Hangi sektörlere hizmet vermektedir?

Yuka Kimya, iki yıldır sadece DENSURF ürünlerini pazarlamaktadır. Halihazırda hizmet verdiğimiz müşteriler boya, mürekkep, kompozit ve poliüretan malzeme üreticileridir. DENSURF ürün grupları silikon reçineler, dispersiyon ajanları, köpük kesiciler ve yüzey düzenleyici ajanlardan oluşmaktadır.

Satış faaliyetlerinizden bahseder misiniz? Ağırlıklı olarak hangi bölgelere satış gerçekleştiriyorsunuz?

Yuka Kimya satış ekibimiz ağırlıklı olarak İstanbul ve Kocaeli’de faaliyet göstermektedir. Sakarya, Ankara, Tekirdağ ve Eskişehir’deki müşterilerimizi de sık sık ziyaret ediyoruz. Operasyonel faaliyetlerimizi tedarikçi firma ile projelerimizi etkin yönetebilmek için Tekirdağ’dan yürütüyoruz.

Sizce global alanda bir üretici olmanın koşulları nelerdir?

Yuka Kimya’nın gelecek planları arasında yeni global tedarikçilerle ürün gruplarını genişletmek var. Global markalar küresel trendleri dikkate alarak veya geleceği öngörerek uzun vadeli stratejiler ile yönetilirler. Uzun vadeli stratejileri oluşturmak ve uygulamak için yetenekli insan kaynakları çok önemlidir. Hızla global bir oyuncu olan şirketleri incelediğimizde tedarik zinciri ve inovasyonu iyi yönettiklerini görmekteyiz. Üretim boyutu incelendiğinde kalite politikası oturmuş yeni üretim teknolojilerine hızla adapte olan firmalar global üretici olmak için doğru yoldadır.

Satış sonrası hizmetler ve müşteri memnuniyeti felsefenizi öğrenebilir miyim?

Yuka Kimya ve Denge Kimya olarak müşteriye söylenen her sözün ve müşterinin deposuna giren her ürünün sorumluluğunu alıyoruz. Müşteri ihtiyaçlarını iyi analiz ederek performans, fiyat, teknik servis ve lojistik konularından birinde veya birkaçında müşteriye fayda sağlamaya çalışıyoruz. DENSURF ürünleri Ar-Ge aşamasında müşterilerin karşılaşabileceği birçok duruma karşı test edilmektedir.

Satış sonrası ürünlerimizin doğru kullanımı için laboratuvar desteği veriyoruz. Müşterilerimizin ürünlerle ilgili geri bildirimleri CRM sistemimiz üzerinde kayıt altına alarak negatif durumların tekrarlanmaması için kalıcı çözümler geliştiriyoruz.

Son dönemde boya alanında fark yaratacak, inovatif bir üretiminiz oldu mu?

DENSURF SM serisi yüzey ajanları ve DENSURF HR serisi ısıya dayanıklı silikon reçine grubumuz boya sektöründe rakiplerinden ayrışan özgün polimer bazlı ürünlerdir. Ar-Ge süreçleri incelendiğinde optimum performanslı ürünlerin geliştirilmesi amacıyla DOE (Deney Tasarımı) yazılımları kullanılmıştır. Hem ürün olarak hem de Ar-Ge faaliyetleri açısından ulusal bazda inovasyon içermektedir.

Gelişen teknoloji ve dijitalleşme pek çok sektöre yenilikçi fırsatlar sunuyor. Yuka Kimya olarak dijital dönüşümle ilgili çalışmalarınız nelerdir?

Yuka Kimya olarak bu konuyu iki boyutta ele alıyoruz. Yuka Kimya, ilk kurulduğu günden itibaren dijital pazarlama kanallarını ve sosyal medyayı aktif kullanmaktadır. Pandemi sürecinin başında hızlı aksiyon alarak deneyimli DENSURF ekibi ile birlikte online boya eğitimleri düzenlemiştir. Aynı zamanda, Yuka Kimya müşteri ihtiyaçlarını yönetebilmek için CRM yazılımını aktif olarak kullanmaktadır. Önümüzdeki dönemde ise iş zekası ve iç iletişim kanallarını daha etkin hale getirecek faaliyetler planlamaktadır.

Pandemi sürecini yönetirken aldığınız yeni kararlar nelerdir? Bu kapsamda gerçekleştirdiğiniz çalışmalar var mı?

Pandemi süreci öncesinde sahada çok sık müşteri ziyaretleri yapıyorduk. Pandemi sürecinde bu sıklığı müşteri ihtiyaçlarını da yönetebilecek şekilde optimum sayıya indirdik. Bu sürecin ilk başladığı mart ve nisan aylarını yapılanma faaliyetleri ve online müşteri eğitimleri için etkin kullandık. 2018 krizinin sonrası ve pandemi süreci düşünüldüğünde zorlu bir süreçte kurulmuş ve büyümüş oluyoruz. Bu süreçten güçlü çıkarak ciddi bir olgunluk seviyesine gelmiş olacağız.

Eklemek istedikleriniz…

Denge Kimya Ar-Ge merkezinde yürüttüğü projeler ile önümüzdeki döneme damga vurmayı hedeflemektedir. Yuka Kimya’nın hedefi ise tedarikçiler ve müşteriler arasında iki tarafı da geliştiren bir köprü olmaktır.

“Global markalar küresel trendleri dikkate alarak veya geleceği öngörerek uzun vadeli stratejiler ile yönetilirler.”